Autor Zpráva
DadB
Profil *
Uznávám, že název může být poněkud kontroverzní, ale přesto prosím o názor

http://www.seznam2.cz

Snažil jsem se to udělat maximálně jednoduché a přehledné, snad se povedlo...

Dík
Casero
Profil
DadB
Nechápu, co chceš hodnotit? Co tvá služba přináší?
Jediné, co zde nalézám k hodnocení je nadpis. Jinak myslím, že každý radši využije Google nebo Seznam. Vždyť ušetří jeden znak při psaní URl! :)
joe
Profil
DadB
Nadpis vcelku pěkný, to je ale vše.
Mike8748
Profil
DadB
Uznávám, že název může být poněkud kontroverzní,
ja bych rekl ze dokonce i zalovatelny, vzhledem k velike podobnosti s seznam.cz

a kdyz uz "parazitujes" na nazvu seznamu, proc pro hledani nepouzivas seznam? nemelo by se to jmenovat google2.cz ?
ninja
Profil
Mike8748: mas snad Seznam API pro vyhledavani?!
Mike8748
Profil
ninja
a bez API to jako nejde nebo co?
ninja
Profil
Mike8748: legalne ne.
Radek9
Profil
Lehce žalovatelné
yFang
Profil
DadB
Na to, kolik toho na té stránce je, je to kód velmi ošklivý. Doporučil bych ti trochu se naučit CSS a přečíst si něco o sémantice.
DJ Miky
Profil
Vždyť ušetří jeden znak při psaní URl!

... plus dalších 10 sekund na načtení stránky. Načítá se to šíleně pomalu.
ninja
Profil
Radek9: podle ceho byste to lehce zaloval? Zas tak jednoduche by to nebylo, zvlaste diky napaditemu duvodu vzniku projektu (ktery muze a nemus byt jen zasterka).
Rammsteinmv
Profil
No prostě je to k ničemu a název je ukradený.
pantondavo
Profil
Nápad loga je pěkný. Jinak je to hodně na pováženou a myslím, že názor právníka na webtrhu zněl poměrně jasně. Nerozumím tvému záměru.
Radek9
Profil
ninja
Myslím, že pokud by se o tom Seznam.cz nedověděl tak je to dobrý, ale řekl bych, že by ho mohli žalovat za okopírování názvu.

Jinak to logo je hezké, ale Google vyhledávání si může udělat každý, tak nevím proč jste to vůbec dělal.
ninja
Profil
Radek9: Myslite okopirovani nazvu "seznam"? To najdete v kazde druhe aplikaci. Navic autor webu seznam2.cz pravdepoedobne neni soutezitel se Seznam.cz, takze nekala soutez lze tezko pouzit.

Nejsnazsi se jevi podoba s ochranou znamkou Seznamu, ale podle podoby stranek myslim nemuze dojit k zamene.
DadB
Profil *
Díky všem za názory a za přínosnou debatu

Zkusím to vzít od začátku a přidat pár postřehů nebo komentářů

1) logo – jsem moc rád, že se líbí, na tu obrácenou dvojku jsem pyšný :-)
ohledně podobnosti se Seznamem je to sporné, přiznávám, že první verze byla v červeném provedení a to nebylo úplně košer. Tak jsem, i po poradě s právničkou, změnil barvu na žlutooranžovou a je to myslím OK

2) název – je to diskutabilní. Nicméně domnívám se, že seznam je natolik obecné slovo, že nevidím důvod proč ho neužít (úřad průmyslového vlastnictví zcela automaticky zamítá registraci jednoslovných obecných názvů). Je to seznam2 a ta dvojka to myslím odlišuje důrazně, takový překlep na klávesnici neuděláte. Takže každý, kdo na tu doménu jde, chápe, že to není Seznam. (tady bych viděl mnohem větší problém s doménami sesnam.cz a zeznam.cz, obě registrované, o erotické nabídce na jedné z nich nemluvě). Reklamu tomu nedělám žádnou. Abych to odlišil ještě zřetelněji, je v záhlaví jasně napsáno, kdo vyhledávač provozuje. Případné dohledání žalovaného tak bude jednodušší… A jinak samozřejmě platí okřídlené „když se sejdou dva právníci, jsou z toho tři názory“. A ještě perlička www.toodle.cz

3) proč to celé vzniklo – Počítačová škola Pardubice je reálná instituce, přijeďte se podívat. Hlavní náplní jsou kurzy Office a rekvalifikace. Zejména v rekvalifikacích byste se divili, ale to co Vám přijde naprosto samozřejmé, tam prostě nefunguje a 95% lidí neumí napsat google.cz (gogle, gugle, gugl, gogl…). „Seznam“ většinou napsat zvládnou, ale odpovězte si sami na otázku, proč většina z Vás používá právě (i pro české výsledky) google…

4) technologie – použita je technologie Google CSE (custom search engine). Je zdarma a velmi snadno implementovatelná. Navíc ale umí jednu úžasnou věc, a to nastavení preference výsledků. Takže senam2 je nastaven tak, aby upřednostňoval stránky v češtině, českou a anglickou wikipedii a pak zbytek webu. Díky téhle drobnosti to funguje skvěle i bez nutnosti přepínat rozsah hledání – když napíšete něco česky, hledá se primárně česky (fú pardubice), napíšete-li něco celosvětově známého, např. nějaké jméno (barack obama), dostanete mix relevantních domácích a světových výsledků, napíšete-li pojem v angličtině (ajax api playground), pak se většinou na českém webu nenajde nic a jde se rovnou do světa.
Mimochodem, zkuste se na finančák v Pardubicích zeptat seznamu.cz a srovnejte relevantnost výsledků

5) Ještě dva závěrečné postřehy:
- Seznam umí hledat ve světě, ale všimněte si ikonky vpravo dole „enhanced by Google“…
- Seznam má encyklopedii, správně bychom ale asi měli napsat, že Seznam má Wikipedii (když ona je zadarmo, že…). OK, je zadarmo, tak proč ji nepoužít, dokonce si Seznam koupil „odpustek“ a Wiki Foundation daroval 10.000 USD (srovnej s hospodářským výsledkem). Texty z Wikipedie uvádí pod svou vlastní hlavičkou, pouze s decentním odkazem na originální zdroj (a do stránky výsledků encyklopedického hledání navíc dává reklamu, což původně sliboval, že nebude). A teď mi řekněte, kolik uživatelů Seznamu tuší, že existuje něco jako Wikipedia (opět nesrovnávejte sami se sebou).

Díky všem, i za další názory a postřehy
Tomasds
Profil
seznam je natolik obecné slovo, že nevidím důvod proč ho neužít

Ano. Natolik obecné, že neexistuje žádná logická vazba mezi slovy "seznam" a "vyhledávač". To, že někdo vyrobí web, který se jmenuje seznam2 a funguje jako vyhledávač, může být buď za A) náhoda, "prostě mě to napadlo", nebo B) parazitování na názvu jiného webu, který se shodou okolností jmenuje seznam, funguje jako vyhledávač, je dlouhá léta zaběhnutý a není úplně neúspěšný.
Jestli se stane, že existence seznam2 nějakým způsobem poškodí seznam.cz, myslím že advokát s tím nebude mít moc práce.

Počítačová škola Pardubice je reálná instituce
// komentář jsem smazal, diskuse na to téma sem nepatří.
Bubák
Profil
vyhedavac.cz by vůbec nebyl kontroverzní.

PS
Kdo bude první?
dadb
Profil *
Počítačová škola Pardubice je reálná instituce
// komentář jsem smazal, diskuse na to téma sem nepatří.

Můžu poprosit mailem na info zavinac pspc tecka cz ? Docela by mě Váš názor zajímal. Dík
huf
Profil *
Asi kdybych byl vlastníkem Seznamu tak by mě to trochu štvalo (ikdyž si nemyslím, že by seznam2 mohl konkurovat Seznamu). Podle mě z právního hlediska to není porušíní autorských práv - neprezentuje název Seznam.cz jako svůj vlastní, ta dvojka tam opravdu hraje podstatnou roli a asi by žaloba na autorská práva neuspěla. Jinak ale tenhle web je podle mě naprasto zbytečný - pokud někdo nevymyslí něco kvalitního srovnatelné s googlem, tak asi nemá moc cenu vytvářet takovéhle projekty, které stejně skoro nikdo nevyužije. Aby to mělo smysl, musel by někdo udělat další portál jako je Centrum, Atlas nebo Seznam o pokud možno vyšší kvalitě a aby tam bylo něco nového, k tomu reklamní kampaň atd....
Bubák
Profil
Podle mě z právního hlediska to není porušíní autorských práv
To si také myslím. Sice nevím, jak se to úplně přesně jmenuje, ale jsou i práva k ochranné známce.

Já osobně bych si z názvu seznam2 odvodil, že jde o web 2.0 Seznamu.cz
Railbot
Profil
Je to jasné porušení ochranné známky. Snadno zaměnitelné a navíc obsahující celou či část znění známky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0