Autor Zpráva
zatinka
Profil
Přeji hezký den,

jako začátečník bych prosila o zhodnocení návrhu nového designu pro již zavedený web o mayovkách. Vím, že to není nic světoborného, podobných webů je spousta, ale nejsem ani grafik, ani programátor, návrh je tvořen pouze v Malování a spíše pro radost, než že by musel být skutečně použit.

- věková skupina uživatelů je zhruba 35+, proto bych ráda znala váš názor na použité barvy a kontrast, zda je vše přehledné, čitelné, dobře rozvržené apod. i pro starší uživatele.
- Patička bude nejspíše řešena podobně jako horní menu.
- Jednotlivé položky v levém menu budou mít větší rozestup.

Zde je návrh
ninja
Profil
Je to zbytecne neutralni a strohe, jak bych grafiku upravil do stylu knih. Toto mi divoky zapad moc nepripomina...
zatinka
Profil
ninja

V zásadě máš pravdu, web se skutečně ničím neodlišuje od stovky jiných a je velmi jedoduchý, prostý.

Nevím, zda by bylo vhodné ladit web přímo do stylu Divokého západu, protože mayovky nejsou jen indiánky, ale stejnou měrou i příběhy z Orientu, Jižní Ameriky, Francie, Sibiře či Krušnohoří. Uznávám však, že neznalým věci se při vyslovení jména Karel May vybaví pouze Divoký západ. Druhá věc je, že ani webmaster, natož pak já, laik, asi nejsme schopni vytvořit něco speciálnějšího.

Mým úmyslem vlastně bylo vytvořit velmi jednoduchý design, dobře použitelný a čitelný zejména pro uživatele-začátečníky ve středním až pokročilém věku, aniž by je rozptylovalo mnoho grafických prvků, znesnadňujících orientaci.
drowmirg
Profil *
v pohode, registrace/prihlaseni je zbytecne, jinak myslim, ze jazykove verze v eng/de spis odeberou silu na kvalitni pristup k cz verzi
zatinka
Profil
drowmirg

Díky za komentář.

registrace/prihlaseni je zbytecne
Eh, jak zbytečné? Myslíš jako v hlavičce nebo celkově? Přihlášení umožňuje přispívat do Diskuzního fóra, upravovat svůj profil.

jazykove verze v eng/de
Hm, tohle máme trochu jako mystifikaci, neb obě jazykové verze slouží pouze k překladu menu. Vzhledem k obrovskému množství článků není v našich silách vše překládat :-(
drowmirg
Profil *
myslím to tak, že většina lidí odmítá se kamkoliv registrovat, sám vidím na sobě, že pokud po mně nějaké fórum žádá registraci, tak radši hledám alternativu, toto téma nebude mít desetitisíce zájemců, takže by jsem registraci udělal spíš něco extra pro ty, kteří si chtějí svůj nick rezervovat ve fóru, ale nevyžadovat ji za každou cenu
zatinka
Profil
Jo tak :-) No osobně se také nerada registruji. Samotné čtení příspěvků v diskuzi není u nás podmíněno registrací / přihlášením, číst diskuzi tedy může každý, ale pokud chce něčím přispět, musí se přihlásit. Je to spíše pro pravidelné přispěvatele. Náhodným návštěvníkům, kteří chtějí jen tak zanechat vzkaz nebo na něco upozornit, slouží Kniha návštěv, volně přístupná všem (mmch - desetitisíce ne, ale kolem 400 denně ano :-) ) Ale díky, beru na vědomí, kolonky s přihlášením se dají klidně někam schovat...
Mistr
Profil
zatinka
(1) Myslím, že text psaný kurzívou vpravo od hlavy Karla Maye si nikdo číst nebude.
(2) To nad Karlem Mayem je drobečková navigace?
(3) V menu bych asi zvýraznil právě prohlíženou stránku.
(4) Menu se mi zdá poněkud objemné. Obsahuje velké množství položek. Zredukoval bych ho či nějak rozčlenil. Vím, to se lehko řekne či napíše, ale hůř provede.
(5) Vzhledem k tomu, že je hlavní nadpis článku podbarven jako zbytek horizontální menu či nadpisky jednotlivých sekcí menu, obávám se, že se tam naprosto ztratí. Spíš bych ho psal podobně jako máš nadpis H2.
(6) Co budeš dělat, že bude nadpis článku delší? Bude pak nepěkně lézt z té hnědě podbarvené plošky?
(7) U přihlašování není na první pohled dobře rozeznatelné, co je políčko pro vpis údajů a co tlačítko.
(8) Zakomponuješ do webu možnost jeho prohledávání?
(9) Napadlo mne nějaké oživení webu (v reakci na ninjův příspěvek [#2]) podle úvahy Karel May -> May -> Květen -> Vše kvete -> Kytička, ale uznávám, že je to dost šílená asociace. :-) Lepší spíš bude třeba nějaký kousek mapy. Posuď sama; snad Tě napadne něco lepšího.
zatinka
Profil
Mistr

Díky za podnětnou a užitečnou kritiku.

1) Máš pravdu. Ten citát se mi natolik zalíbil, že jsem ho tam chtěla mít.
2) Ano.
3) Počítám s tím.
4) Menu je objemné, ale zredukovat bohužel asi nepůjde. V mnohých položkách se už tak skrývají rozcestníky na další podstránky. Ale vlastně jo, pár věcí by se dalo ještě schovat. Promyslím. (člověk by nevěřil, kolik se toho dá o Mayovi napsat :) )
5) Dobrý postřeh. Napadá mě, že v tom podbarvení bychom mohli uvádět právě prohlíženou kategorii z menu. Nadpis H1 tedy udělám standardně.
6) Vyřešeno viz bod 5
7) Dořeším zřejmě lepším podbarvením.
8) Hledání máme řešeno pomocí lexikonu. Ten na dotaz vyhledá požadované heslo a pokud k němu existuje na našem webu i plnohodnotný článek, odkáže na něho.
9) Hm, no jo :-) Ovšem tohle je asi nad rámec našich schopností :-) Ale nějaká stará mapa je dobrý nápad.
Mistr
Profil
zatinka
Díky za podnětnou a užitečnou kritiku.
Prosím, rádo se stalo. :-)

1) Máš pravdu. Ten citát se mi natolik zalíbil, že jsem ho tam chtěla mít.
Nic proti. Já jen, že si ho asi lidé nebudou číst, tak abys pak z toho nebyla smutná. Já osobně bych takový dlouhatánský citát dal možná někam do patičky, ale to nechávám na Tobě.

2) Ano.
Pokud ano, tedy je to drobečková navigace, pak bych ji umístil někam jinam. Někam níž, pod obrázek Karla Maye. Její stávající situování mi přijde nevýrazné. Je schované kdesi nahoře. Dal bych to níž, na místo, kde obvykle na webech bývá, tedy pod hlavičkou.

5) (...) Napadá mě, že v tom podbarvení bychom mohli uvádět právě prohlíženou kategorii z menu.
To bude, myslím, lepší.

7) Dořeším zřejmě lepším podbarvením.
Buď podbarvením a nebo se dají využít Yuhůovy hrátky s okraji políček.

8) Hledání máme řešeno pomocí lexikonu. Ten na dotaz vyhledá požadované heslo a pokud k němu existuje na našem webu i plnohodnotný článek, odkáže na něho.
V tuto chvíli jsem měl spíš na mysli fakt, že jsem nikde nenašel políčko pro hledání. Takový ten INPUT a za ním odkaz se slovem Vyhledej apod. Něco podobného, co je na hlavní stránce webu Jak psát web vpravo nahoře.
zatinka
Profil
Mistr

1) zřejmě odstraním a nahradím buď panaromatickým obrázkem souvisejícícm s mayovkami nebo doplním více lépe ořezaných postaviček.
2) Navigace celkem dobře zapadá do podbarvené části, kde je původně umístěn hlavní nadpis. Vzhledem k malé velikosti písma by to nemělo vytékat
8) ano, chápu, jak to myslíš. Prozatím samostatné políčko pro hledání nemáme, ale v daleké budoucnosti s ním počítáme.

V Malování zkouším ještě jiné varianty vzhledu, celkem se mi zalíbilo dřevěné pozadí, to se k Divokému západu asi hodí více, ale někde jsem to tady už viděla, snad mě někdo neobviní z krádeže :-)
Hitman
Profil
zatinka
V Malování zkouším ještě jiné varianty vzhledu, celkem se mi zalíbilo dřevěné pozadí, to se k Divokému západu asi hodí více
To je pravda, to pozadí, které tam je teď vypadá jako nějaká šablona. Mělo by to mít alepoň nějaké bližší prvky Divokého západu, zkus se inspirovat stylem knih.
zatinka
Profil
Zkusila jsem vytvořit nový vzhled za použití dřevěného pozadí. Vydala jsem se správným směrem nebo jsem stále úplně mimo? Je to lepší než předchozí návrh? Nepřehnala jsem to s tou červenohnědou barvou? Nemám ji změnit třeba na oranžovo-hnědou?Děkuji.

Nový návrh
Hitman
Profil
zatinka
Nový návrh je rozhodně lepší, možná bych zkusil trochu světlější dřevo.
zatinka
Profil
Hitman
Jasně, to už se dá doladit, díky.

Přikládám ještě jeden obrázek, jak bych si asi představovala rozvržení úvodní strany. Velikost boxíků nebo písma ještě nemusí být konečná, tu doladíme až v reálu podle skutečných potřeb. Berte to prosím jako orientační návrh...

Návrh úvodní strany
Mistr
Profil
zatinka
Nepřidáš do obrázku v titulce ještě nějakého malého indiánka? Když jsem nejprve viděl obrázek http://staj-vaclav.majerco.net/images/design2.png, domníval jsem se, zda se nejedná o nějaké stránky horalů. Navíc ten text Mayovky na internetu je takový hůř čitelný...

Ovšem obrázek v textu stránky v návrhu http://staj-vaclav.majerco.net/images/design2-uvod.png už je jasný. Bude tam ale pořád? I na dalších stránkách budou podobné obrázky?
zatinka
Profil
Mistr

Nepřidáš do obrázku v titulce ještě nějakého malého indiánka? domníval jsem se, zda se nejedná o nějaké stránky horalů
Asi ne, nevím, kam bych ho vhodně umístila, aby tam zapadal. Myslím, že většina návštěvníků, co mayovky miluje nebo je alespoň párkrát viděla, bude hned vědět, co to na obrázku je - Mali Alan, kde se odehrávala většina filmů a pro mayology je to kultovní místo. Náhodní návštěvníci to snad překousnou :-)

Ovšem obrázek v textu stránky v návrhu http://staj-vaclav.majerco.net/images/design2-uvod.png už je jasný. Bude tam ale pořád? I na dalších stránkách budou podobné obrázky?

Na úvodní straně bude napořád (případně můžeme jednou za čas vyměnit). Na dalších stránkách máme fůru obrázků a fotogalerií příslušejících k danému tématu. Takže ostatní stránky budou, myslím, více než živé :-)

Písmo v logu se dá pochopitelně změnit, taky se mi zdá hůře čitelné, ale je takové nejwesternovější :-) Možná by stačilo jen nějakou tučnou patku.
Mistr
Profil
zatinka
je takové nejwesternovější :-)
Já souhlasím. Zkoušelas třeba větší rozestupy (tuším, že se tomu říká rozteč) mezi jednotlivými písmenky?
zatinka
Profil
Mistr
Já souhlasím. Zkoušelas třeba větší rozestupy (tuším, že se tomu říká rozteč) mezi jednotlivými písmenky?
Prozatím ne, celý ten návrh je totiž tvořen jen v Malování, takže tam takové možnosti nejsou. Ale až to budeme převádět do reálu, vyzkoušíme a případně změníme :-)
zatinka
Profil
Takže můžeme se pustit do realizace podle druhých návrhů? Detaily pochopitelně ještě doladíme, ale tak zhruba by to mohlo vyhovovat? :-)
Návrh úvodní strany

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0