Autor Zpráva
VENCA
Profil *
Ahoj,

potřeboval bych se naučit actionscript pro Flash, můžete mi poradi nějakou dobrou knížku v CZ ? Či web stránky kde se tomu věnují nějak podrobněji ?


Díky Venca

Moderátor Chamurappi: Před otazníkem se nepíše mezera, to tě na ZŠ nenaučili?
Johnik
Profil
Třeba http://www.adobe.com/livedocs/flash/9.0/ActionScriptLangRefV3/all-index-Symbols.html.
embee
Profil
Chamurappi
netusil jsem, ze jsme na lingvistickem foru… nekdy mi to rypani moderatoru pripada tak vypjate, az mam pocit, ze nemaji nic jineho na praci, nez viset na foru.

Nezapomen me sprasit za chybejici diakritiku :)

jinak k tematu - doporucuju naucit se zaklady anglictiny. Neni to takovy problem a hlavne kvalitnich materialu v cestine je minimum, v anglictine jich je spousta.

Moderátor Chamurappi: Porušuješ závazné pravidlo, piš prosím s diakritikou.
embee
Profil
Chamurappi

:D To je presne ono... reknu ti to takhle: diakritiku, jak sis jiste vsiml, nepouzivam. Mam k tomu duvody, ktere ti myslim nemusim vysvetlovat. Kazdopadne - pokud je pouzivani diakritiky na foru tak dulezite, blokni mi ucet a uz sem nebudu chodit. Nevim sice, jestli ma diakritika prednost pred moznosti toho, ze bych tu nekomu poradil a podelil se o zajimave informace, ale pokud ano, nemam problem s tim sem nechodit a nikomu neradit.

V opacnem pripade se smir s mym nepouzivanim diakritiky a neres to.
Chamurappi
Profil
Reaguji na embee:
Mam k tomu duvody, ktere ti myslim nemusim vysvetlovat.
Zkus to :-)
(VENCA je stejně jen mizera, menší odklon od tématu strpí. Kdyžtak nás později přesunu.)

pokud je pouzivani diakritiky na foru tak dulezite, blokni mi ucet a uz sem nebudu chodit
Není. Ale projev bez diakritiky zní hloupě (zkus si to po sobě přečíst nahlas bez domýšlení), takže jednak vypadáš jako nedouk, jednak zdržuješ čtenáře (třeba musí přemýslet, cos myslel slovem „sprasit“). Je pěkné, že někomu radíš a dělíš se o zajímavé informace, ale drtivá většina těch, kdo tvá slova čtou, by byla spokojenější, kdybys psal s háčky a čárkami.

V opacnem pripade se smir s mym nepouzivanim diakritiky a neres to.
Jsem s tím zcela smířen. Ty se smiř s tím, že prosba o užívání diakritiky je skutečně jen dobře míněná prosba o užívání diakritiky, nehledě na to, kolikrát byla a bude zopakována :-)
embee
Profil
Chamurappi:

Zkus to :-)

OK zkusim :) V podstate jde o to, ze mam za sebou 4 roky v anglicky mluvicich firmach, kde se diakritika opravdu nepouziva nikde.

Dale opravdu nemam rad, kdyz se mi pri pouzivani photoshopu/illustratoru porad pres alt+shift (nebo ctr+shif) meni klavesnice (proto ji mam na manual).

Dalsi vec je ta, ze jsem zvykly na anglicky layout klavesnice hlavne kvuli notasu (numpad na notebooku je orpavdu pekelny, takze pouzivam cisla na mistech pismen s diakritikou) + vsechny znaky, ktere pouzivam hlavne pri programovani, mam naucene na anglicke klavesnici (nemluve o vsemoznych klavesovych zkratkach jako je "]" nebo ">" - abych pro posunovani framu ve flashi mackal "alt gr + >"... to fakt ne :)

Bottomline je ten, ze me pouzivani ceske klavesnice neskutecne zdrzuje a tim padem ji zapinam jen v nejnutnejsich pripadech (napr. kdyz delam stroyboardy pro klienta, kde to jinak nejde). Sem pisu jen kdyz mam chvilku cas a psani s diakritikou je pro me dost zdlouhave, takze bych toho za ten cas napsal tak polovinu (a tim padem bych se na to mohl uplne vy...). Samozrejme muzes namitnout, ze kdybych opravdu chtel, tak bych to zvladl - coz je mozna pravda, ale ja nechci :)

Je pěkné, že někomu radíš a dělíš se o zajímavé informace, ale drtivá většina těch, kdo tvá slova čtou, by byla spokojenější, kdybys psal s háčky a čárkami.

K tomuto se stavim ve smyslu "ber nebo nech" - pokud je pro nekoho absence diakritiky nestravitelny orisek pri hledani reseni problemu, rekl bych, ze ten problem neni tak zasadni. Ja osobne bych dobrou radou bez diakritiky nepohrdl, kdyby mi usetrila par dnu zkouseni nalezt vlastni reseni.

Ty se smiř s tím, že prosba o užívání diakritiky je skutečně jen dobře míněná prosba o užívání diakritiky, nehledě na to, kolikrát byla a bude zopakována :-)

To je samozrejme vec vas moderatoru, nicmene mi to pripadalo zbytecne, proto jsem na to poukazal.
Chamurappi
Profil
Reaguji na embee:
mam za sebou 4 roky v anglicky mluvicich firmach, kde se diakritika opravdu nepouziva nikde
To bude tím, že v angličtině (skoro) nejsou slova s diakritikou. Nejsou tam vlastně ani česká slova… a přesto tady odpovídáš (víceméně) česky. Psaní angličtinou není argument pro psaní bez diakritiky, protože anglicky můžeš psát i na klávesnici, která diakritiku má.

opravdu nemam rad, kdyz se mi pri pouzivani photoshopu/illustratoru porad pres alt+shift (nebo ctr+shif) meni klavesnice
Tak si přepínání vypni, nebo si odinstaluj anglickou klávesnici.

takze pouzivam cisla na mistech pismen s diakritikou
To jde i s českou klávesnicí, stačí přidržet Shift. Nebo můžeš nepsat čísla číslicemi, podobně jako ses rozhodl nepsat slova s diakritikou písmeny s diakritikou :-)

abych pro posunovani framu ve flashi mackal "alt gr + >"… to fakt ne :)
Nezní mi to nijak zvlášť děsivě. Menšítka, většítka i hranaté závorky také píšu docela často a to, že musím přimáčknout jeden Alt navíc… hmm, teď mě napadá — jak vlastně píšeš tyhle znaky na té anglické klávesnici? Nemusíš náhodou přidržet Shift, když je chceš napsat?

(napr. kdyz delam stroyboardy pro klienta, kde to jinak nejde)
Proč to jinak nejde? Klient by nerozuměl textu bez diakritiky?

psani s diakritikou je pro me dost zdlouhave
To je otázka zvyku a cviku. Nebo lenosti.

Ja osobne bych dobrou radou bez diakritiky nepohrdl
To, jestli je rada dobrá, zjistíš až po přečtení, a čím hůř je rada napsaná, tím méně od ní očekáváš, že bude dobrá.
embee
Profil
Chamurappi:
To bude tím, že v angličtině (skoro) nejsou slova s diakritikou.
nepovidej, toho jsem si opravdu nevsiml :)

Tak si přepínání vypni, nebo si odinstaluj anglickou klávesnici.
prepinani samozrejme vypnute mam

To jde i s českou klávesnicí, stačí přidržet Shift. Nebo můžeš nepsat čísla číslicemi, podobně jako ses rozhodl nepsat slova s diakritikou písmeny s diakritikou :-)
To zase nemam na znaky z anglicke klavesnice na shift+cislu, na ktere jsem zvykly (napr. @#$%)

hmm, teď mě napadá — jak vlastně píšeš tyhle znaky na té anglické klávesnici? Nemusíš náhodou přidržet Shift, když je chceš napsat?
ano, to mas pravdu, flash reaguje na ., spletl jsem to.

Proč to jinak nejde? Klient by nerozuměl textu bez diakritiky?
precetl, ale nevypada to dobre. U klienta na tom zalezi, zde ne.

To je otázka zvyku a cviku. Nebo lenosti.
ano, primarne lennosti, ale vubec mito nevadi

To, jestli je rada dobrá, zjistíš až po přečtení, a čím hůř je rada napsaná, tím méně od ní očekáváš, že bude dobrá.
Jsi asi prvni clovek, o kterem vim, ze posuzuje kvalitu rady podle toho, jestli je napsana diakritikou nebo ne. Vzhledem k tomu, ze radit zde opravdu nepotrebujes, neni to pro me nijak zasadni ;)
Chamurappi
Profil
Reaguji na embee:
To zase nemam na znaky z anglicke klavesnice na shift+cislu
Na české QWERTY je máš na Alt + číslo, na to si jde snadno zvyknout. (Na české QWERTZ to bývá Alt + nějaké písmenko, to se už pamatuje hůř.)

Proč to jinak nejde? Klient by nerozuměl textu bez diakritiky?
precetl, ale nevypada to dobre.
Protože klient posuzuje kvalitu textu podle toho, jestli je psán s diakritikou?

Jsi asi prvni clovek, o kterem vim, ze posuzuje kvalitu rady podle toho, jestli je napsana diakritikou nebo ne.
Psal jsem obecně „čím hůř bude napsaná“, nejde jen o diakritiku. Podobné předběžné posouzení textu děláš určitě také — čím víc práce máš se čtením, tím méně chceš číst.
niverin
Profil
Zajímavé, že na zahraničních fórech se podobné peskování za styl příspěvků nebo za trošku hloupější dotazy vůbec nevyskytuje, co vás pořád vede k tomuhle chytračení? Božínku, o co tady má v prvé řadě jít? Snad o Flash, ne? A nejdou ty příspěvky přečíst? Jdou. Víme, co dotyčný píše? Víme. Tak o co jde?
Veřejné honění ega na těch, kteří chtějí pomoct, bohužel i na nejznámějším fóru o Flashi.
XXX
Profil
Chamurappi:
Toto tema se jmenuje actionscript 3 - kniha?. Napsal si tady toho spoustu, ale ani jedna veta se netyka tematu. To mi prijde jako daleko vetsi prohresek proti pravidlum diskuse, nez nepouzivani diakritiky. Embee Vencovi poradil, zatimco ty jsi tady totalne OT. Zkus se nad tim zamyslet ;)

Zpatky k tematu:
VENCA:
Bylo by dobre napsat, co v tom Flashi chces za pomoci AS delat. Je rozdil, jestli budes delat jen trosku "inteligentnejsi" bannery, weby, 2D hry, 3D hry, … Kazdopadne pravda je jak pise embee, v soucasne dobe na trhu neni jednina dobra kniha v cestine, ktera by se venovala AS3. A AS2 bych se uz dneska rozhodne neucil, to by byl krok zpatky ;) Doporucuji bud primo nejaky oficialni vyukovy kurz od Adobe nebo neco od FriendsOfED. Koukni na amazon.co.uk, do vyhledavaciho pole zadej actioncript 3 a zvol books. Az tady napises, co presne chces umet, muzeme se bavit dal, kterou z nich ;)

Moderátor Chamurappi: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
Timy
Profil
http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/adobe-creative-suite/actionscript-3-0-oficialni-vyukovy-kurz/
Petr ZZZ
Profil
niverin:
Zajímavé, že na zahraničních fórech se podobné peskování za styl příspěvků nebo za trošku hloupější dotazy vůbec nevyskytuje

Také považuji za vhodné odpovědět zdvořile i na hloupý dotaz, ale pokud jde o styl psaní, tak za němčinu si dovolím tvrdit opak.

Řekl bych, že psaní podle pravidel bývá v neposlední řadě chápáno jako projev zdvořilosti, jak vůči čtenářům, tak vůči provozovateli diskuse. A možná by bylo dobré zamyslet se také nad tím, že pokud jednoho může odradit od účasti vyžadování diakritiky, tak podobně může někdo jiný prásknout dveřmi kvůli šlompáckému psaní některých uspěchanců. Tak jako tak – část potenciálních účastníků se nezúčastní. Myslím, že kdyby mělo dojít na rozhodování, tak je lepší ztratit ty, kteří neumí nebo nechtějí psát slušně, než ty, kteří slušně píšou a slušné psaní vyžadují.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0