Autor Zpráva
ondřej018
Profil
Dobrý den

Mé nové webové stránky jsem vytvořil kompletně v technologii Flash. Teď zpětně přicházím na to, že by to mohla být určitá komplikace.

Mluvím o meta vyhledávačích které flash nedokáží zaindexovat.
Na internetu je ale velké množství firem, kteří mají web také přes tuto technologii a vyhledávače je zobrazují hned na 1. místě.

Jaké jsou způsoby tuto komplikaci vyřešit?
Děkuji za Vaše odpovědi :)
joe
Profil
ondřej018:
Na internetu je ale velké množství firem

Nejedná se náhodou o velké firmy?
Nemají náhodou i klasickou alternativu bez flashe - což by bylo nejlepším řešením, pokud jsou stránky kompletně flashové.
ondřej018
Profil
joe:
Jedná se i o "malé webíky" pro téměř neznámé kapely, které zajisté nemají žádný alternativní obsah.
Petr ZZZ
Profil
Hmm, toto vlákno patří do sekce SEO, Google, Seznam, katalogy
Moderátor Chamurappi: Ale týká se i flashe.
weroro
Profil
Flash je googlom indexovaný, avšak je potrebné mať všetky texty v dynamickom textovom poly (pozor nie načítavané pomocou xml a pod.), musia tam byť napísané ručne, tak ako v statickom textovom poly.
ondřej018
Profil
U googlu nikdy problém nebyl ale co ostatní servery jako Seznam.cz, apod. ?
Maras
Profil
Zkus alternativní obsah. Akorát budeš muset vytvořit ještě komplet HTML verzi (což ale ocení uživatele, kteří nemají flash)
weroro
Profil
Ja som sa zamýšľal minule nad takou síce dosť amatérskou vecou. Pokiaľ by som si vytvoril Flash web v ktorom budem mať dáke texty a budem chcieť byť 100% indexovaný všetkými vyhľadávačmi, tak by bola jedna z možností urobiť to takto.
Vytvorím Flash web, umiestnim ho na stránku a potom si vytvorím samostatný DIV do ktorého (bez úpravy) nahádžem všetky texty z flashu. Tomuto DIVu nastaným Visibility = hidden a nebude sa zobrazovať, ale bude tam, takže ho vyhľadávač bude indexovať. čo myslíte?
ondras0180
Profil *
weroro: To je výborný nápad! ;) Jaké s tím máš zkušenosti? Funguje to?

Mě teď napadlo, že by také šlo vytvořit samostatnou html s texty a nastavit na okamžité přesměrování... ;)
weroro
Profil
ondras0180:
weroro: To je výborný nápad! ;) Jaké s tím máš zkušenosti? Funguje to?
Teoreticky by to fungovať malo, ale otázne je, že ako sa zachová google, keďže indexuje flash v pohode. Ak by som mal na stránke 2x to isté (vo flashi a v srytom DIV), tak je dosť možné, že to bude brať ako duplicitu. Skúsenosť s tým nemám, ale uvažujem už istú dobu, že to budem aplikovať.

To s tou samostatnou HTML som nepochopil? myslíš alternatívny obsah?
ondras0180
Profil *
Nejsem expert ale myslím že se dají v meta tagu zakázat roboti, možná by šlo zakázat jen pro google.

Ano. Vytvořit např "index.html" s flashem a pak "jiný.html" s alternativním obsahem kde nastavit přesměřování na "index.html"
Ale to je jen spekulace amatéra ;) Ale co, hlavně že to bude fungovat :)

PS: ten google je fakt supr, opravdu stačilo jen nastavit dynamický text a během několika dní mám web na 1. místě ve vyhledávání ;)
ondras0180
Profil *
ondras0180:
Ano. Vytvořit např "index.html" s flashem...

Ten můj poslední nápad je blbost, teď si to uvědomuju.
Plaváček
Profil
ondras0180:

Nejdřív osobní poznámka. Sám za sebe se domnívám, že vyrobit web čistě ve Flashi je sebevražda a klacek hozený do cesty nejen vyhledávačům, ale i uživatelům. Za dobu, co procházím internet, jsem málokdy nalezl flashovou prezentaci, která by měla nějaký skutečný smysl a přínos pro obyčejného uživatele (vynechejme přísně účelové mikrosajty, jako specifickou část webdesignu). Tolik na úvod.

Dotaz ale zněl na vyhledávače. Takže věz, že Google si do určité míry se soubory SWF poradit umí. Bohužel Seznam.cz nikoliv a pokud je mi známo, ani se do podobného dobrodružství nechystá. Což tě jako tvůrce dost limituje, protože tak či onak musíš obsah duplikovat.

Jak vyřešit otázky, které jsi položil ve svém prvním příspěvku (alespoň myslím, že jsi to byl ty) jsou shrnuty v těchto dvou pěkných článcích: (oba anglicky, v Česku moc rozumných zdrojů bohužel nenajdeš)

- http://www.seomoz.org/blog/flash-and-seo-compelling-reasons-why-search-engines-flash-still-dont-mix
- http://www.hochmanconsultants.com/articles/seo-friendly-flash.shtml

Jo, a k tomu všemu nezapomeň na poměrně obsáhlou skupinu uživatelů tak či onak postižených, viz pěkný článek http://zdrojak.root.cz/clanky/flash-z-hlediska-pristupnosti/

Takže shrnuto a podtrženo - pokud skutečně trváš na tom, že tvůj web musí, ale opravdu musí být ve Flashi, zvaž všechna rizika a začni pořádně studovat tuto technologii. A pokaždé udělej klasickou HTML alternativu. Jiná rozumná cesta zatím není.
Chamurappi
Profil
Reaguji na werora:
Vytvorím Flash web, umiestnim ho na stránku a potom si vytvorím samostatný DIV do ktorého (bez úpravy) nahádžem všetky texty z flashu. Tomuto DIVu nastaným Visibility = hidden a nebude sa zobrazovať, ale bude tam, takže ho vyhľadávač bude indexovať.
Připadá mi to hloupé. Proč se nebude zobrazovat? Proč to nemá být plnohodnotná alternativa za flash?

Pokud je celý web ve flashi, tak to je z hlediska vyhledávačů většinou špatně, protože i když Google dokáže zaindexovat textový obsah, nedokáže na něj pohodlně odkázat a návštěvník, který si web najde, ale nenajde na něm rychle to, co hledal, stejně uteče.

Ak by som mal na stránke 2x to isté (vo flashi a v srytom DIV), tak je dosť možné, že to bude brať ako duplicitu.
Však to také duplicitní obsah je. Nutnost správy více verzí najednou je jedním z hlavních důvodů, proč se na seriózních webech flash moc často nepoužívá.


Reaguji na ondrase0180:
a během několika dní mám web na 1. místě ve vyhledávání
Na jak moc konkurenční pojem?
Marek Prokop
Profil
Tak on hlavně web ve Flashi z definice vůbec udělat nejde. Maximálně lze dát na internet nějaké flashové soubory, které půjdou přes web stahovat ;-)
weroro
Profil
Chamurappi:
Připadá mi to hloupé. Proč se nebude zobrazovat? Proč to nemá být plnohodnotná alternativa za flash?
Pretože ak niekto používa pre vloženie flashu swfObject, tak sa pri zapnutom JS alternatíny obsah prepíše (zmaže a nahradí sa flashom). Na slovensku je najviac zaužívaný práve vyhladávač Google, a keďže zrejme aj on načítava web, tak že si ho dákym spôsobom "zobrazí" (naozaj netuším akým spôsobom to funguje), je možné, že práve ten alternatívny obsah sa mu zamení za ten flash a v tom prípade je tam alternatíva v tomto ohlade k ničomu.
DoubleThink
Profil *
Plaváček:
nezapomeň na poměrně obsáhlou skupinu uživatelů tak či onak postižených
Obsáhlou svým poměrem k normálním uživatelům? Sotva.

weroro:
vytvorím samostatný DIV (...) Visibility = hidden
Pro tyto účely existuje pro objekt alternativní obsah. Vymýšlíš něco, co už existuje.
Když se ti nechce dělat komplet plnohodnotnou HTML variantu webu, udělej aspoň ji aspoň zjednodušeně. Pak ji kromě robotů budou moci číst i lidi.

Chamurappi:
Google dokáže zaindexovat textový obsah, nedokáže na něj pohodlně odkázat
Deeplinking je obecně problém. Ale úplně stejný je u javascriptových ajaxových webů. Nicméně je řešitelný - vzhledem k tomu, že Google indexuje i kotvy, je možné v tomto duchu navrhnout alternativní obsah, aby odpovídal tomu hlavnímu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0