Autor Zpráva
dezi
Profil *
Moderátor DoubleThink: Přesunuto ze zaniklé kategorie Flash všeobecně.

Ked som videl demo....čo to dokáže a akým sposobom...myslim si,že Flash weby začnu pribudat ako huby po daždi.-nakolko je to velmi jednoduché?AKý je váš názor páni?
DoubleThink
Profil *
myslim si,že Flash weby začnu pribudat ako huby po daždi
Možná. Ale takovýchto pokusů už tady bylo. Jmenujme třeba MS Publisher.
Co jsem zatím viděl, tak idea Adobe je, že si nakreslíte všechny stránky webu, jednotlivým prvkům připojíte nějaké jednoduché akce a necháte si vysmrknout výsledný flash.
Na složitější weby (tam, kde je potřeba víc funkcí) se to použít nedá, SEO je, jako ostatně u všech ryze-flashových webů, mizerné.
dezi
Profil *
No uvidíme...ale všetko je o tom,aby bola práca jednoduchšia-lacnejšia.Normálne flash weby= SEO o ničom,može kto chce čo chce rozprávat o tom,že google indexuje flash, vyhladávače ked to najdu na 20 strane tak je to ako keby ani nebolo.A dalšou vecou je cena.Ja teda neviem ale kvality flash je drahý a kto to dnes dá?
Tu vidim skor cestu ,že to bude pre klientov čo chcu web vo flashi prijatelejšie cenovo,jasne SEO o ničom ,ale odbura sa ten balík za prácu.Možno sa budem mýlit a catalyst sa moc používat na weby nebude uvidíme.

Inak jednu vec by som nahryzol z iného súdka.Ked čítam nejaké diskusie všade každý držkuje na dreamwever,že najlepšie je to nakodovat priamo a že dream používaju len ako pspad kde píšu kod.Bud som uplne sprostý,alebo tí ludia sa hraju na kingov a aj tak to našlahaju vo wysiwigu,alebo maju ludí čo im to zaplatia.Vysvetlí mi niekto nejaký rozumný dovod,prečo by to mal niekto urobit rúčo,ked to idee lahšie a rýchlejšie v dreame?Všade sa snažia zefektívnovat prácu,ale pri webdesigne tomu nechápem.vysvetlí niekto?
Nieje to len také machovanie,že ked aj niekto uvidí nádherný web ,funkčný super,všetky prehliadače ho zobrazuju rovnako,ale just musí každý "profík" vliezt do kodu a aj keby to bolo graficky TOP tak začne kritizovat ,že kod ne naprd a znevažovat tu robotu.
yar
Profil *
Dôhsie tu nikto k flash catalyst nepisal - prave je na svete druha beta a myslim ze sa dost posunula oproti prvej. Moznosti importu sa vydatne rozsirili, pribudli nejake dalsie moznosti interackei a podobne. Catalyst je bezosporu fayn napad, ale dokedy nedokaze produkovat modularne zalozene flash projekty a nacitavat externe obsahy (nie importovat), bude vhodny iba na rozne mensie webove prvky, miniaplikacie, pripadne jednoduchsie microsites a podobne. Lebo ziadny co i len mierne sirsi projekt sa skratka nevojde do rozumne stahovatelnej velkosti ak my byt vysledkom jedine SWF so vsetkym imporovanym obsahom. Toto moze byt kamenom urazu. Ale myslim si ze vyvojovy team to vo finalnej verzii zapracuje tlacitkovou metodou - teda bez kodovania. V takom pripade to vsak moze ist na ukor Flash Builderu, event. Flashu. To tazko povedat co z toho vznikne...

Dreamweaver CS4 - absolutne najlepsi nastroj na tvobu webstranok. Ultraradikalni zastancovia rucne pisaneho kodu su - teda taki ti prootivizualni navrhari - su dnes uz bludari na posmech, ktori zaspali dobu, event. sa nechcu zmierit s tym, ze pokrok ide dalej a ich kedysi tazka rucna praca sa dnes da pohodlne nakodovat vo vizuale s MINIMALNYMI chybami v kode za zlomkovy cas. To je ako s flashom - ziskal si zle meno najma kvoli prvemu a druhemu action scriptu (opravnene) ale dnes je to sebavedoma pokrocila platforma dodrzujuca standardy v AS3. Sak musi kazdy uznat, ze adobe by nebolo investovalo roky a obrovske prachy do vyvoja nejakej blbosti. Flash platform je uz filozifia publikovania, nie nejaky lokalny sposob.
yar
Profil *
Ešte to SEO - no ja si myslim ze je to trochu popletene nadavat na Flash kvoli SEO. Flash je prezentacna technologia, ma prinasat v prvom rade bohate vizualne a uzivatelske zazitky, vysoku grafiku a robit dojem (podla moznosti nepreplacany). Flash nema predavat navstevnostou, konzumom, spotrebou, ale ma ohurit cielenu skupinu, tych co pridu, lebo maju zaujem o nieco konkretne. HTML a dalsie zasa nikdy nedokazu vizualne moznosti Flashu, ale ich vyhladavanie je ovela lepsie. Skratka, obchod s potravinami potrebuje kopec ludi, byt na ociach a obracat tovar a love do konzumneho bludu. Obchod s luxusnou modou nema zaujem o masy - nech pridu vybrani, solventni, stylovi :)
Dezi
Profil *
Tak ja mám catalyst pomerne už zmaknutý si myslim...teda tu 2 beta verziu.Páči sa mi natom to,že sa tam daju v pohode nasekat okrem layoutu z illustratoru a phoshopu tiež flv videa z AE a pauzou zastavit tesne pred koncom aby sa to neprevinulo na začiatok/ak to nemá mat plynulý loop/ čo v beta verzii chýbalo,vlastne tam sa dalo len swf.Proste zatial maximálna spokojnst,dal som si dokopy obsahovo jednoduchší web...len asi dva dni potom mi odišiel celý HDD a všecko išlo do kytek:-(
Ale bral som to tak,že som sa učil,takže nemrzelo.Podla mna sa pri catalyste otvára nová dimenzia možností a to,že urobit flash web bude pomerne rýchla záležitost /záleží od zložitosti samorejme/ bez znalsoti AS.Pre zložitejšie veci bude síce potreba ovládat flash builder,ale stále to vidím ako obrovský skok vpred na vytváranie webov za rozumný čas a rozumnú cenu.Navyše sa otvára dobrá možnost pre grafikov aby boli schopní sami jednoducho vytvrit web a aby im nič nebránilo v ich kreativite.To najpodstatnejšie je si myslím,že čas a teda cena flashových webov bola tým hlavným dovodom prečo o to nebol až taký záujem.
enemy
Profil *
Suhlasim s Dezim. Vyrobil som si nejake flash catalyst webstranky a musim povedat, ze je vynikajuci svojou uspoerou casu, netreba kodovat, vysledky su okamzite. Ak niekto bude chciet web napojit na nejake data, moze s nim do FlashBulideru alebo do Flashu - cize tam problem nevidim.

Najlepsie vysledky pri priprave suborov som dosiahol - ako inak - poctivou optimalizaciou. Vizualne pekne a objemovo velmi rozumne objemy grafik (foto, loga atd.) som dosiahol vo Fireworkse a tak nebol problem vytvorit v catalyste webstranku so 6 podstrankami, texturovanym pozadim, fotografiami, scroll panelmi a dalsimi prvkami a s vyslednym SWF som sa vtrepal do 260 kB, co je uz pri beznych pripojeniach realne stiahnutelne podobne ako HTML weby.

Co ma mrzi, je ze Catalyst nema priamu nativnu podporu s Fireworksom podobne ako ILL ci PSD. Ide to len cez format FXG, no ale to prenesie maximalne tak zakladne tvary, farebnost a texty. Co je skoda, takto som si musel grafiku exportovat do JPG-ov a PNG ako jednotlive subory a tie importovat do Catalystu.

Takze myslim si ze Catylst a interaktivny design ma svoju buducnost, nech uz Steve Jobs trepe co chce. Docieli iba rozsirenie androidu a produktov, ktore flash prehraju. Ja osobne mam iPhone a viac si dalsi produkt od Apple nekupim (chcel som iPad). Cochvila budu zaujimave nahrady NexusOne atd. Takze si pockam.
Dezi
Profil *
Steve Jobs je skvelý merketer,ten by predal aj mrtvému kabát.Osobne si myslím,že s tým sporom s Adobe viac stratí ako získa.Pretože android 2.2 podla toho čo je vidno je hodne rýchlejší ako 2.1 a vie flash.Ja dávam catalystu velku buducnost,pretože hlavne grafici nemavaju bohvieaku palicu na "programko" a tu sa možu vybláznit bez čiarky kodu.Jasne je ,že Ipad,Iphone je nepríjemnost pre flash ale možno časom Jobs sklopí uši,pretože všetky jeho argumenty ako flash je naprd a žral by baterku a neviem čo ešte,vyvrátil android 2.2 uplne nádhene.Na nexuse 0ne veselo fachčia náročne 3d flashe.
embee
Profil
Zrovna vcera jsem byl na predstaveni noveho catalystu...

nevypada to spatne, ale muj salek caje to urcite nebude. Pripomina mi to flex builder sveho casu - moznost, jak kodem podobnym html psat flashove stranky. Tohle je jeste posunute o krok dal.

Na nejake velmi jednoduche fliery, microsity nebo podobne to urcite postaci, ale nic slozitejsiho se v tom asi udelat neda. Velke plus je to, ze ten catalyst je pomerne inteligentni a neni moc problem udelat si tam spoustu komponent.

Urcite to najde sve vyuziti.
Dezi
Profil *
Embee ...no neviem,myslím si,že sa bude v adobe veľmi tvrdo pracovať práve na spolupráci FC & FB.Jako taký web ako grooveshark si myslim bude časom možne v pohode spraviť cez tieto nástroje ... samozrejme v tomto prípade to bude gro cez FB a o programátorovi.Ja si fakt nemyslím,že by to zostalo na takej urovni na "jednoduché stránky" pretože ,dost silno tlačia na tu spoluprácu FC a FB.Grafik urobí prostredie a zložité veci spraví programator.Momentálne ma FC také dva silnejšie nedostatky.Jeden/a možná aj ten druhý/ sa dá odstránit cez FB,ale nie priamo v FC a to,aby sa tam dali dat aj do vnutra stránky preloadre ..pred fotky naríklad.Už som to videl na jednej webstránke v catalyste ,niekto to spravil cez builder,ale postup na to ešte nieje/podla mna to bude lahká uprava/ a tak sa celý webnatahuje zatial na začiatku.Takže sa musí strážit objem.Druhý problem je v použití flv videi do grafiky.Ale to sa dá zvládnut.

Proste základ je daný perfektne.Ja mám akurát obavy z toho aby to neobjavili borci čo grafiku nevedia a myslia si,že sa to flashom dá zachrániť.Nedá...!
Urobit flash web klasicky vkusne nieje totiž sranda,pretože okrem grafiky musí človek premysliet aj to aké prechody a animácie sa tam hodia/by človek neveril kolko to vie zabiť času aby to vypadalo decentne a vkusne./Aby to oživilo ten web,ale aby zostal príjemný na oko a aby nenasieral tých čo budu ten web navštevovat napríklad častejšie.Pretože ja si myslím,že flash okrem časovej a teda aj cenovej náročnosti zabil v minulosti aj to,že sa toho chytali ludia s divným vkusom pre "pičičandy".Jako najst slušný flash web "domácej výroby" to je ešte stále umenie.
embee
Profil
Ja si myslim, ze FC je spis pomucka nez novy smer... flash jako takovy ho vzdy prevalcuje - hlavne a predevsim kvuli moznostem animace, ktere proste ve FC funguji na bazi presetu (jestli si to dobre pamatuju) - to bude fungovat, ale jen u stranek, ktere pouzivaji ciste standardni animace - to jsou pro me vetsinou prave ty microsites... u experimetnalnich webu, kde michas dohromady animace, video, zvuk, popr. 3D se catalyst nemuze nikdy chytat.
Dezi
Profil *
Jako neviem čo je to preset....:-),ale normálne v catalyste urobíš web kde namiešaš akekolvek animácie ,video,zvuk a 3d.Ale je uplne normálne,že to urobíš v AE /mám pocit,že si sám nástroje na animácie vo flashi označil kedysi za zverstvo:-)/a nasekáš tam flv na seba ako budeš potrebovat+ nato tlačítka,scrolbary čokolvek.To nevidím ako problem.Problem vidim nateraz v tom,že neexistuje možnost cez catalyst určit kedy sa to ktoré video má natiahnut.Pretože teraz je to s tými flv postavene aby to fungovalo tak ako na youtube.Proste sa to stahuje zároveň a može sa stať ked budeš skypovat,stahovat naké veci z internetu,alebo stačí ,že budeš mat pomale pripojenie že ti animácia predbehne načítavanie a sa to sekne a dovidenia./sorry nepoužívam odborne výrazy,ale snad sa to dá pochopiť./
embee
Profil
Dezi:
chapu.. preset je neco prednastaveneho -> v catalystu, aspon co jsem videl, mas spoustu prednastavenych animaci, ale proste jen prednastavenych... customizace problem.

Je pravda, ze jsem ty nastroje tak oznacil, ale flash usel kus cesty a v cs5ce je uz treba bone tool, ktery se da oznacit za profi, ma inverzni kinmatiku a zakladni fyziku. Take se konecne zbavily toho hloupeho motion guidu, celkove se to priblizilo prave AE.

Co se tyce toho loadingu - to je dalsi minus... proste ja to vnimam tak, ze kazdy nastroj, ktery je dalny na to, aby byl easy to use ti zaroven odebira velkou miru flexibility a moznosti, jak apliakaci postavit. To samo o sobe neni spatne, jen to ten produkt stavi do urcite pozice, a to sice program pro grafiky, kteri chcou udelat nejakou jednodussi sajtu.
Dezi
Profil *
embee:
Práveže prednastavených nie.Máš tam základne nástroje rotácie,rotacie 3d,posun,atd.s neobmadenou variabilitou a možnostou kombinácii.Masky chýbaju zatial,loop na animácie,ale daju sa importovat flv,swf.
V podstate urobíš akukolvek animáciu ,prechod..Mysím si,že tak vyspele animačne nástroje ako AE to v živote mat nebude skor možná časom urobia priamu podporu ako ma AE s Flashom CS.

POdla mna flash cs5 a dalšie cs zostane primárne na hry a nejaké aplikácie so zameraním hodne na mobilne zariadenia a podobne.To si myslím bude primárny ciel.+ samozrejme weby takého herného typu ako zerocoke a podobne.Ten zbytok webov postupne zožerie catalyst a v kombinácii s builderom sa budu dat robit aj zložite weby napojene na nejake dáta.Ono sa to proste bude vyvíjat tak ako sa vyvíjal dreamweaver a aj ked su dnes maníci čo rúčo koduju,myslím si,že tých je dnes slabé percento a skor niektoré veci opravia v kode v dreame než by to mastili cele v nákom PAde.


A ja si myslím,že Adobe proste vidí,že je ten flash v oblasti webov je v prdeli,že roky sa to zásadne nikam neposunulo,že sa to v globále nikam extra nerozvinulo.Ten pomer klasika html a flash to sa nedá zrovnávat.A je to tým,že proste tie weby boli náročne na čas,aktuálizácie,samozrejme na prachy + SEO dotoho a bolo vymalované.Dnes už to SEO sa dá...bezproblemov,naviac nový google chrome obsahuje flashplayer takže netreba inštalovat a hodne sa spoločnost google kamaráti s adobe takže ten vývoj sa pohne,verím tomu.Ja to vidim tak catalyst je dreamweaver na flash.A bude sa to rozvíjat dalšími verziami.Až do takého štadia,že vo Flashi CS to bude uplne neefektívna robota.Podla mna FL CS zostane na hry,aplikácie pre mobily,weby herného typu.Načo v bežných weboch využiješ boone tool??To je na hry hlavne nie?
Johnik
Profil
Tak abych také přispěl vodou do mlýna. Flash Catalyst je původně zamýšleno jako nástroj ke snadnému stylování komponen (skin).
Kdo někdy dělal ve Flash (Flex) Builderu, tak určitě ví, že ručně si připravit skiny ve Flashi, pak je jako swc přenést do Flash Builderu a tam je přes CSS použít, není zrovna nejjednodušší a hlavně to není vůbec rychlé. A právě tuhle část vývoje má Flash Catalyst zrychlit a udělat ji příjemnější. A hlavně je to nástroj pro grafiky, kteří si v Ps nebo Ai připraví grafiku, v Fc ji "zaktivní" a až toto předají programátorovi do Fb.

Jinak Adobe plánuje do dalších verzí další nástroje a možnosti, tohle je podle oficiálních slov takový nástřel, nástin.
Dezi
Profil *
Johnik,
Samozrejme ...ale to nieje v nejakom rozpore s tým čo som napísal.Každopádne ja som rád,že už konečne sa nemusia grafici natahovat skodermi,že je to posunute tam a hentam a že to písmo je o px vačšie a vypadá to inak a koder sa bude hádat do krvi,že je to take iste.Proste grafik to urobí na oko presne ako chce.
Inak na klasicke prezentačne weby si vystačí FC sám so sebou.Tam kde pojde o vyhladávač vo webe,eshopy,náke napojenia na webové služby a podobne to už bude Builder.Aspon tak si myslím.
embee
Profil
Dezi:
uvidime jak to dopadne, ja catalyst nezavrhuju, to vubec ne. Jen si myslim, ze napr. pro me jako pro cloveka, co dela ve falshi je catalyst zbytecny - protoze v nem udelam to same a dost veci navic. Ja spis catalyst vnimam jako nastroj na popularizaci flashe, a to je dobre.

Jinak bone tool je animaci, primarne animaci postav (funguje podobne jako ve 3D)... s hrama to mnoho spolecneho nema.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0