Autor Zpráva
Maras
Profil
Zdravim,

Chtěl bych časem vytvářet hry ve flashi. Jsem začátečník - ve flashi zvládnu tak akorát bannery a tlačítka.
Můžete mi prosím doporučit nějaké knihy, nebo způsob, jakým se vzdělávat? Mám nějaké zkušenosti s MySQL a PHP


Začal jsem s Adobe Flash CS4 Professional - Oficiální výukový kurz.
Co budu k tvorbě flashových her dále potřebovat? (Časem bych chtěl dělat i multiplayer hry)



MySQL a XML?


Jakoukoliv radu uvítám.


Díky!
flz
Profil
Ahoj,

v prvom rade sa budeš musieť naučiť programovať, zo začiatku stačia elemetárne veci. Potom pochopiť základy game designu.

Zo začiatku sa veľmi nezaoberaj grafikou, to ťa bude zbytočne zdržovať. Najprv sa nauč ovládať Flash, pochopiť ako funguje, aké ma limity. Keď nadobudneš základné vedomosti, začni hrať flashové hry (Newgrounds), pokús sa na ne pozerať zo strany programátora, aké herné mechanizmy autor použil, ako ich skombinoval a ako fungujú.
Potom začni tie hry napodobňovať, odporúčam staré slávne hry, ktoré sú technicky jednoduché a majú vysokú hratelnosť a fun-factor.

Začal by som malými hrami. Takéto sú moje typy:
plošinovkami typu Lode Runner. Pri tomto mechanizme hier sa naučíš kolíziu objektov, trocha matematiky pri vytváraní gravitácie, základy ovládania klávesnicou a primitívnu AI.

jednoduchými point-to-click hrami na štýl Moorhuhn.
tu sa naučís pracovať s dynamickými objektami a ich generovaním, vytvárať on-line scoreboardové systémy (čo je vlastne základ k multyplayeru), ovládanie myšou.

ďalej si vyber hry podľa chuti, uprednostňuj jednoduchosť. Najlepšie je si vyskúšať rôzne herné štýly (skákačky, plošinové strielačky, puzzle, rôzne arkádovky...)


Prvé hry rob malé, aby si ich mal čo najskor hotové. Ak ťa popri vytváraní hier napadnú veci čo by si tam mohol zakomponovať, tak ti poradím striedmosť, pretože pri hrách menej znamená viac, komplikované a prešpekulované hry su málo hratelné. Takéto nápady si radšej zapisuj na papier a po dokončení jedného projektu možeš začať robiť na ďaľšom ku ktorému už budeš mať dáke idey.

V tomto procese zisťíš aké hry ťa bavia vyrábať a budeš sa vedieť rozhodnúť ako ďalej a začať sa zaoberať komplexnejšími projektami.
Maras
Profil
Díky! A máš nějaký knihy, které by jsi mi doporučil?

Začínám na "Adobe Flash CS4 Professional - Oficiální výukový kurz" a budu pokračovat anglickou (bohužel) "AS3 game programing university". - tyhle knihy jsem si vydedukoval z dikuse na flash.cz
flz
Profil
Maras:
Prečítaj najprv jednu knihu a až potom si kúp ďaľšiu. Tú druhú knihu čo spomínaš nepoznám, ale myslím si, že keď zvládneš tú prvú ďaľšie potrebovať nebudeš, lebo všetko (a viac) je na nete.

Skús najprv porobiť malé hry a sám uvidíš či ju bude treba. Keď sa na začiatku zahrnieš teóriou a prax buďeš flákať, veľmi rýchlo ťa opustí optimizmus.
Hry sú zábavna vec, ale pri ich vytváraní zas až toľko srandy nieje...

...budu pokračovat anglickou (bohužel)...
angličtina je nevyhnutnosť!
Maras
Profil
Je mi jasný, že abych zvládl dělat kvalitní hry, angličtinu budu nutně potřebovat. Nedělá mi problémy, ale zdržuje mě.

Co jsem prolistovával první knihou, tak tam moc AS neni, je tam spíš seznámení s ovládacími prvky, animace atd.
Pravděpodobně nic díky čemu bych zvládnul naprogramovat první flash hru.


Jasně že vytvářet flash hry není taková zábava jako je hrát, ale nejsem spokojen se svoji prací a hledám něco kde bych se uplatnil a myslím, že tohle by mě mohlo bavit. Zkoušel jsem SEO a SEM, ale asi to není pro mě, vadí mi že nic nevytvářím a taky to, že za pár měsíců může být všechno jinak.
Maras
Profil
A ještě, je nějaká dobrá stránka, kde by byly tutoriály game designu?

Díky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0