Autor Zpráva
PeToSk
Profil *
tak sa ucim sinus ale nepremiena mi to normalne tak som sa pytal ucetelky a ta povedala ze je to v radianoch //mohli by ste mi napisat prevod uhlov na radiany a naopak? (ked dam math.sin tak mi to nevychadza v normalnych cislach)
PerToon
radiany=stupne/180*3.14
stupne=radiany/3.14*180
Timy
pro upřesnění do Flashe:

radiany=stupne/180*Math.PI;
stupne=radiany/Math.PI*180;
PeToSk
Profil *
dik
DoubleThink
Profil *
Jen pro představu:

Pokud si nakreslíš kružnici o libovolném poloměru - třeba r a tento poloměr pak na ni naneseš, budeš mít výseč s vrcholovým úhlem 1 rad.

Proto se taky používají radiány - mají totiž reálný rozměr (třeba 5cm) - narozdíl od stupňů - ty do oboru reálných čísel nepatří.
PeToSk
Profil *
ok teraz uz nezomriem v nevedomosti :)
Mistr
Tak to já jsem si na otázku užívání radiánů místo stupňů/grádů odvodil, že je to kvůli narůstajícímu číslu, protože:

Pravý úhel:
stupně: 90
grády: 100
radiány: 0,5*PI

Přímý úhel:
stupně: 180
grády: 200
radiány: 1*PI

Plný kruh:
stupně: 360
grády: 400
radiány: 2*PI

Čísla u stupňů i grádů rostou obrovským tempem nahoru, kdežto u radiánů je to stále (relativně malý) násobek PI. A právě to rozhodlo, proč raděj používat radiány než stupně - z důvodu malého čísla, takže lze používat proměnné typu Integer apod. a nikoliv vyšší a datově objemnější, což byl v dřívějších dobách problém, neb byly malé disky apod.

Ještě dovětek: Kde se všude používají grády neboli góny. Já mám vystudovanou SPŠ zeměměřickou v Praze, takže vím, že v zeměměřictví se grády užívají. Ovšem užívají se ještě i někde jinde?
pochybovatel
Profil *
Ste si isty tymi vzorcami?
Ved odvodme si to
stupne=radiany/3.14*180 //prenasobime rovnicu *180
180 * stupne = radiany / 3.14 //prenasobime rovnicu *3.14
180 * 3,14 * stupne = radiany
cize preusporiadajme to
radiany = stupne 180 * 3,14

a to je v rozpore s tym vzorcom hore
radiany=stupne/180*Math.PI;
dredie
Profil *
pochybovatel - sorry, ale opras si matiku, mas to blbe:

stupne = radiany/pi * 180 /DELIME 180:
stupne/180 = radiany/pi /nasobime pi
stupne/180 * pi = radiany

D.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.