Autor Zpráva
Jirsak
Zdravím,

je možně nějak pomocí Flashe zajistit, aby nešlo okopírovat EXE resp. SWF z CD/DVD na pevný disk? Napadlo mě zatím jediné a dost hloupé řešení. Prostě takové jako bývalo u software. K CD přiložit seriové číslo. To by pak měl uživatel pokaždé při spuštění EXE resp. SWF z CD opsat do pole. Pokud opíše šatně, nepustí ho to dál. Přijde mi to ale jako neúnosná otrava uživatelů, při každém spuštění CD vepisovat kód. Navíc, kód si lze opsat do textového souboru na pevný disk a pak je ochrana na nic.

Umožňuje Flash nějaké lepší řešení?

Dodám, že se mi jedná o Flash CS3, ale programuji v AS2.0

Předem děkuji za přidané nápady a postřehy.
quinux
Něco takového imho nejde. I sebelepší ochrany se dají prolomit.

Pokud , ale vím, tak SWF se dá nějakým způsobem "zakódovat" proti úpravám a to pak nejde moc dobře otevřít. Ale to bylo dříve nevím jak je to dnes.
koudi
Ne, nejde to. Stejně jako např. zakázat zobrazování zdroje stránek či ukládání obrázků.

Je to nesmysl, můžeš nám sdělit, k čemu by ti to bylo?
Jirsak
K čemu by bylo zakázat kopírovat SWF resp. EXE na pevný disk? Například proto, že se vypálí nějaké CD a to se pak prodá. A kdyby si ho každý kopíroval, tak se prodá jen to jedno (z kterého by se dělaly kopie). Zatímco když se zakáže kopírování na disk, tak se jich prodá víc. Teoreticky. :-) Z toho důvodu si myslím, že se snaží filmové korporace chránit svá DVD...

Je mi jasné, že každá ochrana se dá prolomit. Nečekal jsem žádné zázraky. Spíše nějakou základní věc, s kterou by si neporadil "obyčejný uživatel". U odborníků předpokládám, že když budou chtít, tak prolomí cokoliv.
DJ Miky
Myslím, že u Flashe lze kontrolovat, z jaké URL se spouští, tak jednoduchá základní ochrana by mohlo být porovnávání adresy, ze které se spouští, s tou, kde je Flash na CD (kromě písmena jednotky).
Pokud je to třeba D:\Flash\flash.swf, tak kontrolovat to Flash\flash.swf. Ale nějaký pokročilejší uživatel to jednoduše přesune do rootu disku (třeba C:\Flash\flash.swf)…
koudi
DJ Miky
To je poměrně dobrý postřeh, takhle by to mohlo na hodně lidí fungovat.
fandaa
DJ Miky
koudi

taky myslim.. zakladni uzivatel si spise zkopiruje ten soubor bez se slozky... imho
Jirsak
Chtěl jsem se pustit do té ochrany jak píše DJ Miky, ale vůbec nevím, kde začít. Procházel jsem nápovědu, ale zatím jsem nenašel nic, co by mě trklo a řekl bych si ano, to je to co potřebuji.
Bubák
Chtěl jsem se pustit do té ochrany jak píše DJ Miky
Má to smysl? Běžný Franta uživatel, BFU, akorát bude otravovat zdatnější lido po okolí. Už z popisu je zřejmí, že tohle půjde snadno překonat, slovo "prolomit" si ani netroufám použít.

Zatím sjem měl v ruce celkem dvě CD, co používyly podobnou "ochranu", "disk" jsem vytvořil příkazem SUBST. Obě CD jsem vlastnil, mé důvody, proč jsem to udělal byly:
1) nechtěl jsem hledat CD = ztáta času
2) rychlost HD > než rychlost CD = ztáta času
Jirsak
To: Bubák
Naprosto s Tebou souhlasím, že rychlost disku a CD jsou nesrovnatelné. Také bych byl velmi rád, kdyby CD/DVD bylo okopírovatelné na pevný disk, protože pak SWF/EXE běží rychleji. Jenže to co si přeje zadavatel (ať už je to bratr, kamarád nebo platící klient), je vždy rozhodující. Takže pokud si zadavatel přeje, aby tam bylo zabezpečení, tak je mým úkolem je se o to pokusit.

Takže kdyby bylo po mém, naopak bych majitele konkrétního CD/DVD vybízel, ať si ho okopírují na pevný disk, aby jim běželo rychleji. Takový je můj přístup. Mohu tam napsat větičku, že kopie slouží pro vlastní potřeby, nelze jej však distribuovat dál.
Ale ruku na srdce, kdo když má možnost zaplatit za CD 250Kč nebo si ho jednoduše okopírovat (ačkoliv má někde napsané upozornění, že jde o porušení autorského práva), kdo si vybere první variantu?

Samotnému mi vadí, když BFU otravuje zdatnější lidi po okolí. Stejný případ jako zbytečné omezování rychlosti na silnici. Kdyby byli řidiči zodpovědní, tak by jezdili podle vlastního uvážení a nikdo by je nemusel kontrolovat, zda náhodou nejedou o 5km/h rychleji než jak praví značka. Takže zde je také omezení kvůli BFU.
Ale jak to mohu vysvětlit zadavateli? Že se snažím o výchovu lidí, aby neporušovali autorská práva a tak nedělám žádné ochrany proti kopírování a věřím jim, že to neporuší?

Třeba tyto otázky "trápí" víc autorů. Tak doufám, že si zde jen tak nepovídám sám se sebou. :-)
DoubleThink
Profil *
Jirsak
Flash na tohle není moc vybaven. Vlastně na to není vybaven vůbec.
Projektor není schopen rozlišit, odkud je spuštěn - jestli z CD nebo z disku - a už vůbec ne jestli ze zkopirovaného disku.

Takže pokud si zadavatel přeje, aby tam bylo zabezpečení, tak je mým úkolem je se o to pokusit.
Nemáš slibovat něco, co nemůžeš splnit.

Širší interakci se systémem umožňují externí kompilátory, jako Zinc nebo Northcode. Ani ty ale pochopitelně nerozliší kopii CD od originálu.
Jirsak
S tím úplně souhlasím, že nemohu slibovat něco, co nemůžu splnit. Proto vždy nejdříve zadavateli řeknu, že se podívám zda jeho nápad jde realizovat a pak mu dám vědět. Nemůžu mu slíbit, že něco bude fungovat, když to nemám ověřené. A proto se ptám tady, abych zjistil, jestli s tím má někdo jiný zkušenost...
roberta
Jirsak
kebyže sa to dá, tak ochranu by malo každé kúpené cd/dvd... nemyslíš?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: