Autor Zpráva
daddy
Profil *
Zdravím, mám pár dotazů ohledně grafiky:

1) webdesign:
Zajímalo by mě, jaké podklady grafikovi nachystat a co vlastně od něj očekávat, že dostanu.

2) Logo:
Stejný dotaz jako výše, jaké podklady nachystat a co od něj očekávat, že dostanu.

3) Výběr toho "pravého" grafika
No tohle je asi jasný, jak zjístím, že grafik je "kvalitní" a že zrovna on je ten pravý na mou poptávku.

Ještě bych se rád dozvěděl, jako přibližné ceny za tyto služby očekávat.

Díky a hezký zbytek dne.
Taurus
Profil
Napíšu ti to podle sebe:

1) chci vědět typ webu, dodat veškeré texty na úvodní stránku a podstránku (texty lidi podceňují a myslí si, že nejsou potřeba, což je kardinální chyba), pokud možno přesný počet položek menu a tvé požadavky – jaký typ menu si přeješ, jaké barvy, cokoli, co tě napadne, ať je z čeho vycházet. Já ti dodám buď obrázek nebo web. Někteří grafici web neumějí. To se dovíš z portfolia. Díky referencím se dovíš i jeho kvalitu a cenu. Oboje můžeš srovnávat na ostatních portfoliích.

2) Povíš mi svou představu, zda chceš i slogan, podtext. Zda logotyp nebo logo, jaké bys chtěl barvy, jestli grafický manuál, inverzní/černobílou verzi, kde všude s ním hodláš vystupovat. Nezaručuju, že tvé představy všechny zakomponuju. Zbytek platí stejně jako 1) Cokoli tě napadne, klíčová slova, obrázky, ze kterých logo(typ) vymyslím.

Možná jsem hnidopich, ale sleduj taky jeho styl stránek co do vystupování. Pokud je práce odbytá, mluví to za vše. To se týká i psaného slova, typografie. Nemám rád ty, kteří si hrajou na skupinu lidí, přitom jde o jednoho člověka. Stejně tak ty, kteří se berou moc vážně a profesionálně nebo píšou texty moc reklamním stylem. Od takových neočekávej tolik kreativity. Není v tom rovnost, ale často to tak chodí. Pusa plná řečí, ale práce žádná...

Studentské ceny můžou být okolo 5 000 na nějaký základ obyč webu.
daddy
Profil *
A mohl by jsi mi prosím ještě říct jaký je rozdíl mezi logem a logotypem? A doporučil by jsi mi "použít" studenta nebo raději si vyhledat nějakého grafika (popřípadě neznáte kvalitní grafiky?). Jinak díky za odpověď, snad někdo napíše další názory.
Railbot
Profil
Logo je obvykle symbol, neobsahuje text. Logotyp je název, tedy text, může a většinou i obsahuje symbol - logo.

Záleží jaký máš rozpočet. Pod pojmem "student" se většinou rozumí člověk, který dělá za dumpingové ceny a dosahuje přinejlepším průměrných výsledků (tomu odpovídá i cena). Pro vyhledání kvalitních grafiků doporučuji například portál navolnenoze.cz. A jak poznat toho pravého? Třeba dle referencí.
Taurus
Profil
Mám u sebe poznačená jména např. Pavel Maček, Jiří Šebek, Tomáš Pojeta, Art4web, Nuvio, ...

Kvalitní práce by se měly přibližovat těmto webům:

http://www.cssmania.com/topics/web-developers/czech-republic

http://veerle.duoh.com/
http://www.26four79.com/work/
http://www.webdesignerwall.com/trends/best-of-css-design-2009/
http://bestwebgallery.com/
http://www.webdesignerdepot.com/
http://logotournament.com/logodesigners/

Když si to všecko projdeš a vytipuješ pár kandidátů, oslov je a ceny zjistíš.
imploder
Profil
Taurus:
Studentské ceny můžou být okolo 5 000 na nějaký základ obyč webu.
To myslíš vážně, že 5000 kč jen za základ obyč webu je studentská (tedy, jak dodal Railbot, dumpingová) cena? Mně to teda jako málo za jednoduchý web o pár stránkách (ještě k tomu ne kompletně hotový, ale jenom nějaký základ) vůbec nepřijde. Kdo za něco takového dá víc, tak snad jen z neznalosti. EDIT: A nebo že to chce mít fakt od profíka, ale to pak rozhodně není dumpingová cena.
Venca V
Profil
imploder:
Kdo za něco takového dá víc, tak snad jen z neznalosti.

Nesouhlasím, 5.000 za návrh je hodně dumpingová cena, byť je to jen za základ. Pokud je to opravdu grafik a ne "grafik", kterých je plno, tak si nemůže dovolit pustit nějaký nepropracovaný zmetek. A aby byl návrh propracovaný, musí na něm zákonitě těch X hodin strávit a tudíž si je nechat zaplatit, zadarmo ni kuře nehrabe; to si může dovolit maximálně ten student nebo začínající zoufalec...
imploder
Profil
Venca V:
Tak asi záleží na tom, kolik ta stránka / několik stránek obsahuje grafiky. Většina webů nevypadá jako ty omalovánky z CSS galerií, ale je na nich jen pár jednoduchých grafických prvků. Ale je fakt, že hodně záleží na tom, co je to za web.
Taurus
Profil
Ok, tak na toto zapomeňte... záleží, co si kdo asi pod studentem představuje. On taky umí slušný web.
breeta
Profil *
1) webdesign:
Zajímalo by mě, jaké podklady grafikovi nachystat a co vlastně od něj očekávat, že dostanu.

Kompletní info a texty k webu, grafika musí splňovat účel webu.

2) Logo: 
Stejný dotaz jako výše, jaké podklady nachystat a co od něj očekávat, že dostanu. 

Taky kompletní info o firmě, případně co má logo znázorňovat, např rychlost, velikost atd. ...

3) Výběr toho "pravého" grafika 
No tohle je asi jasný, jak zjístím, že grafik je "kvalitní" a že zrovna on je ten pravý na mou poptávku. 

Podle referencí, cena VS výkon, nemužeš chtít aby např. rodinné kadeřnictví dalo za web 20.000,-

Ještě bych se rád dozvěděl, jako přibližné ceny za tyto služby očekávat.

WEB - záleží na podkladech jestli je k tomu už nějako logo a identita, ale cca od 3.000,- do xx.xxx ,-
LOGO - záleží na velikosti firmy a jestli je k tomu manual od 3000,- do xx.xxx ,-

Jinak můžeš dávat i trojnásobné ceny pokud si uděláš jméno na trhu, je to otázka času a zkušeností.
A nakonec, já osobně neprodám práci jiné firmě která to prodá dál a dá si to do referencí ....
daddy
Profil *
Railbot:
Díky, našel jsem si tam pár lidí, které jsem oslovil.

Taurus:
Některé práce jsou hezké, ale raději asi najdu někoho na tom portálu.

breeta:
Díky za info.

Takže u toho webdesignu si mám vybírat podle referenci z čeho vyplývá, že nemusím mít profi grafika níbrž grafika, co má hezké reference. A ještě bych se pozastavil u grafického manuálu. Když si vyberu grafika, co dělá loga má mě zajímat, zda mi dokáže vytvořit tento manuál nebo to "není" důležité ?

Díky!
joe
Profil
daddy:
Vhodného kandidáta pro tvorbu tvého webu poznáš jedině podle jeho referencí. Ty ti řeknou, jak daný člověk weby tvoří a mohou napovědět, jak by od něj návrh mohl vypadat.
V galerii navolnenoze.cz najdeš pouze takové lidi, co jsou ochotni platit za to, že tam mohou být. Mně to přijde nelogické a za nic takového bych neplatil, existuje plno jiných webů, kde se mohu zveřejnit - a to zdarma.
Důležité jsou tedy opravdu jen reference a pak také cena, zda je přijatelná.

Ostatní už bylo napsáno.
breeta
Profil *
joe:
V galerii navolnenoze.cz najdeš pouze takové lidi, co jsou ochotni platit za to, že tam mohou být.
Každý potřebuje reklamu i grafik a někdy se to prostě vyplatí si zaplatit ...

daddy:
Když si vyberu grafika, co dělá loga má mě zajímat, zda mi dokáže vytvořit tento manuál nebo to "není" důležité ?
Zase reference a musí mět zkušenosti např. v tisku když bude dělat hlavičkové papíry, atd. ...
Hlavně to logo musí být použitelné ve všech oblastech, tisk, venkovní reklama, tisk na trika, web atd. (od 2cm do 10m)
Čím složitější logo (barevnost, tvar) tím je to dražší na výrobu i hůř zapamatovatelné ...
pokud tě to zajímá víc tady máš o tvorbě loga knihu
Railbot
Profil
joe:
V galerii navolnenoze.cz najdeš pouze takové lidi, co jsou ochotni platit za to, že tam mohou být. Mně to přijde nelogické a za nic takového bych neplatil, existuje plno jiných webů, kde se mohu zveřejnit - a to zdarma.
Úplně to sem nepatří, ale nemohu nereagovat. Na portálu navolnenoze lze najít pouze profesionály, tedy lidi, které jejich obor podnikání živí. Nikoli pouze "takové lidi, co jsou ochotní platit". Je tam spousta známých a úspěšných odborníků. Platba není bezúčelná. Více se informuj o fungování portálu, pak tě možná přejde snaha porovnávat to s jinými weby, kde registraci shledáváš asi i za logickou.

a pak také cena, zda je přijatelná.
Co je to přijatelná cena? To je irelevantní. Cena by měla být v první řadě odpovídající kvalitě designu. Každý by chtěl úžasný design za pár korun, taková cena je pro odběratele přijatelná, ale není odpovídající.

daddy
A ještě bych se pozastavil u grafického manuálu. Když si vyberu grafika, co dělá loga má mě zajímat, zda mi dokáže vytvořit tento manuál nebo to "není" důležité ?
Záleží kolik chceš do své značky investovat". Profesionální práce se vším všudy se pohybuje v řádů desítek tisíc. Pokud chceš logotyp jen na web, nevyplatí se ti investovat mnoho a bude ti stačit několik tisíc. Pro širší využití, jak už tu padlo - tisk, venkovní polep, je pak manuál potřeba. A i náklady na tvorbu logotypu jsou pak zcela někde jinde.
Taurus
Profil
breeta:
Čím složitější logo (barevnost, tvar) tím je to dražší na výrobu i hůř zapamatovatelné ...

...a i horší grafik. Logo složité být nemá, např. právě proto, aby splnilo jeden z důležitých bodů, kterým je zapamatovatelnost.
daddy
Profil *
breeta:
Knihu nehcci, díky chci abych si našel grafika, co tomu rozumí a já nemusel tyto věci řešit.

Railbot:
P. Svoboda je již prý obsazený a nebere žádné zakázky, ale díky.

Tak díky pánové, snad si tedy vyberu dobře.
joe
Profil
Railbot:
Na portálu navolnenoze lze najít pouze profesionály
Tohle snad nemyslíš vážně, ne? Pokud ano, pak by mě zajímalo, kdo je tím vstupním sítem. Zřejmě ty, když víš, že tam lze najít pouze profesionály.
Na uvedený portál se může registrovat kdokoli. Z mého pohledu to je jen taková placená reklama (někdy i zbytečná, ale kolikrát může pomoci) a seskupení lidí se stejným zájmem. Ne jen tak se říká, že čeho je moc, toho je příliš. Myslím, že ne každému se bude chtít procházet seznam cca. 60 osob (ve webdesignu).

O tom portálu vím dost a dříve jsem četl nějaký názor, se kterým jsem se úplně ztotožňoval, teď ho bohužel nemůžu najít, jinak bych ho sem dal.

Je to podobné, jako kdybych měl platit za web umístěný do nějaké CSS galerie.

Co je to přijatelná cena?
Jako profesionál bys měl vědět, že čím větší firma, tím více si za skicovné a dodání grafického návrhu řekne. A v případě větších firem tomu cena neodpovídá.
Přijatelnou cenou myslím takovou, že se zadavateli bude zdát přijatelná.

breeta:
Neříkám, že ne... pro někoho to může být dobrá forma reklamy, ale na druhou stranu čím více lidí v jedné kategorii, tím více konkurentů a tím méně zakázek díky tomuto serveru. Na internetu se dají najít názory lidí, jak tento server (ne)pomohl.
Railbot
Profil
joe:
Tohle snad nemyslíš vážně, ne?
Samozřejmě, že ano. Tvůj zásadní problém je v tom, že nechápeš slovo profesionál. Měl jsi ocitovat celou mou větu a znovu si ji přečíst, pak by ses možná už tolik nedivil.

Jako profesionál bys měl vědět, že čím větší firma, tím více si za skicovné a dodání grafického návrhu řekne.
Jako někdo takový vím, že žádná přímá úměra v tomto není.

A v případě větších firem tomu cena neodpovídá.
Čemu? Počasí? Kvalitě grafického návrhu? Zapomínáš, že jakkoli se grafické návrhy od firem mohou zdát předražené promítají se do toho na druhé straně i mnohem vyšší náklady, než za jaké pracuje freelancer.

Přijatelnou cenou myslím takovou, že se zadavateli bude zdát přijatelná.
Přijatelná cena je velice zrádný pojem, na kterém může prodělat dodavatel i odběratel. Lépe je se vždy ptát zda je cena odpovídající.

Na internetu se dají najít názory lidí, jak tento server (ne)pomohl.
On také nikdo nic negarantuje, ale stejně mě ty negativní názory zajímají, podělíš se o ně nebo o nějaký odkaz? Já ti sem na oplátku dávám odkaz na ty pozitivní http://navolnenoze.cz/registrace/doporuceni/
joe
Profil
Railbot:
Tvůj zásadní problém je v tom, že nechápeš slovo profesionál.
Spíš bych napsal, že to je tvůj problém, protože používáš nevhodný termín. Profesionál rozhodně není každý člověk, kterého jeho obor živí. Profesionál je podle mě ten, kdo svou práci dělá výtečně a jako jeden z mála.

Jako někdo takový vím, že žádná přímá úměra v tomto není.
Přímá úměra to není, ale je to pravidlo. Je to i logické (tedy pro někoho, kdo uvažuje). Firma ti může dodat návrh za cenu 50. 000,- a může mít horší úroveň než návrh od jednoho člověka (například za 8.000,-)

Čemu? Počasí? Kvalitě grafického návrhu?
Jistěže grafickému návrhu. To vyplývá z kontextu.

Zapomínáš, že jakkoli se grafické návrhy od firem mohou zdát předražené promítají se do toho na druhé straně i mnohem vyšší náklady, než za jaké pracuje freelancer.
Nezapomínám, ale jako zadavatele mě to vůbec nezajímá. Jde mi především o výsledek, je mi úplně jedno kolik lidí se na návrhu podílelo.

Přijatelná cena je velice zrádný pojem, na kterém může prodělat dodavatel i odběratel. Lépe je se vždy ptát zda je cena odpovídající.
Pokud je cena přijatelná pro oba, pak asi nikdo neprodělá.

ale stejně mě ty negativní názory zajímají
Stačí hledat, už jsem to zavřel, pokud se k tomu dostanu později, vložím je sem.

Já ti sem na oplátku dávám odkaz na ty pozitivní
Ještě aby se na stránce "doporučení" téhož webu objevovaly negativní komentáře...
Railbot
Profil
joe:
Chybí ti elementární znalost významu pojmů. Kdo je co podle tebe nemá žádnou váhu, nauč se pravý význam běžně používaného výraziva, v tomto případě u slova profesionál, a předejdeš tak pro příště dalším nedorozuměním.

Nezapomínám, ale jako zadavatele mě to vůbec nezajímá. Jde mi především o výsledek, je mi úplně jedno kolik lidí se na návrhu podílelo.
Pokud tě to nezajímá a nemáš zájem vědět, co si platíš, pak na základě čeho docházíš k závěru, že cena je přemrštěná? Je to jen tvrzení vycucané z prstu.
Taurus
Profil
Bohužel, joe, pojem profesionál vážně znamená to, že člověk to dělá za peníze, jako svou práci. Vím kam míříš a taky radši nazývám profíky ty, kteří jsou dobří (nezávisle na dalších okolnostech (nechytejte za slovíčka)), ale takto to zažité není...
joe
Profil
Railbot:
Pokud bych já, jako zadavatel požadoval grafiku, opravdu mi je jedno, kdo za tím vším stojí, kolik lidí ji bude konzultovat, kolik upravovat a zase schvalovat. Platil bych za celek. A to je to, co je důležité, protože kdybych si nechal udělat grafický návrh, určitě bych ostatním na potkání vykládal: "Podívejte, tenhle návrh dělalo 15 lidí". Pokud si kupuješ designy a platíš za to, kolik lidí na nich pracuje, tak je to tvá volba.

Podle čeho poznám, že je cena přemrštěná? Jednoduše tak, že koukám na design, který je vytvořen během pár hodin a nemá žádnou logiku.
Každý grafik má svůj vlastní styl a podle jeho prací se dá odhadnout, jak bude finální návrh vypadat (například zde uvedu Plaváčka, poměrně známý i zde na fóru, jeho weby mají svůj vlastní styl a na 90% poznám, že se jedná o web právě "od něj", přiznám se, mně se jeho weby nelíbí, mám prostě jiný styl). A protože webdesignu se věnuju celkem dost dlouho na to (myslím, že déle než ty - alespoň co se tvorby návrhu týká, ale to není zase tak podstatné), abych poznal co je a co není kvalitně udělané, dokážu zhruba odhadnout čas trávený nad návrhem.

Pojem profesionál je v první řade odborník, odborník na nějakou konkrétní věc. Profesionál může být i ten, kdo vykonává práci za peníze, pokud svou práci vykonává dost odborně. V opačném případě bych ho nazval člověkem v oboru a v některých případechtřeba amatérem.

Taurus:
Pro mě není profesionál každý, kdo dělá něco za peníze. To slovo lze ve skutečnosti použít v obou případech :-) Určitě bych někoho nenazval například jako profesionálního malíře, pokud by mi po jeho odchodu zůstaly na stěně akorát šmouhy.
Prostě profesionál od profese a profesionál v něčem, protože dosahuje nejlepších výsledků a vyčnívá.


PS: A už dost, nikam to nevede ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0