Autor Zpráva
Endys
Profil *
Před rokem tady byla diskuse ohledně autorských práv u fotografie a došlo se k tomu, že fotografie musí být uvedena na webu se souhlasem autora. Jak je to ale s upravenými fotografiemi? Použiju 10 fotek, z každé si vezmu něco a udělám koláž, uplně novou věc. Podléhá tato věc taky autorským právům, nebo je to teď moje dílo?
Děkuji
pavuk
Profil
Tvoje dílo to samozřejmě je, protože jsi ho vytvořil. Ovšem k tomu aby bylo legální stejně potřebuješ souhlas autorů zdrojovejch obrázků, na tom se nic nemění. Používáš cizí dílo jako podklad pro dílo svoje, co je na tom tak málo zřejmýho?
Endys
Profil *
Málo zřejmý to je, protože třeba u hudby to tak nefunguje. Který DJ se ptá MAdonny, jestli může použít její písničku? TO je uplně to stejné.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Endyse:
Záleží pochopitelně na tom, jak moc je umělecká hodnota upraveného díla závislá na umělecké hodnotě originálu. Těžko můžeš mírně upravenou fotku prohlásit za své dílo.
Třeba Pogo se o své audiovizuální mišmaše hádá s Disneym každou chvíli :-)

Který DJ se ptá MAdonny, jestli může použít její písničku?
Nejsem si jistý, ale myslím si, že část hudebníků vyjadřuje veřejně souhlas s remixováním svých děl při dodržení určitých podmínek.
Bubák
Profil
A pokud se nepletu, DJ platí poplatky "kolektivnímu správci", u nás je do dobře známá OSA.
Endys
Profil *
dobře, ale pak je to hrozně subjektivní, do jaké míry je tam použita cizí fotka. Ne že bych chtěla prohlašovat cizí dílo za svoje, řeším to spíš z pohledu toho, komu by tu fotku někdo ukradl :)
Joker
Profil
Endys:
Autorský zákon říká (doplňuji kde: §2, odst. 4):
Předmětem práva autorského je také dílo vzniklé tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. Tím není dotčeno právo autora zpracovaného nebo přeloženého díla.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0