Autor Zpráva
Debo
Profil *
Zdravím,

Vytvářím leták velikosti A5. V grafickém editoru jsem si nastavil velikost na 148 × 210 což uvádí Wikipedie jako klasické rozměry A5. Tato pracovní plocha se mi ale zdá obrovská a stránka velikosti A5 by se tam vešla aspoň 2x. Napadlo mě tedy jestli se to nekreslí ve větším rozlišení a tiskárna to pak tiskne zmenšené na A5tku. To ale znamená že bych vše musel kreslit zvětšené. Je to tak?

Nechci materiál nijak pokazit a tak se ptám. Děkuji.
xciza
Profil
A máš jednotky nastevé v mm?? 148,5 x 210 jsou rozměry A5 v milimetrech. V jakém editoru pracuješ?
Miloš
Profil
To, že vidíš stránku na monitoru větší nebo menší, než je plocha A5, je docela pochopitelné – je to dílem odlišného rozlišení obrázku (nejčastěji 300 DPI) a monitoru (nějakých 75).
To, jestli má obrázek správné rozměry, by měl zajistit samotný editor při vytváření obrázku, ale můžeš si to snadno spočítat.
Například pokud v GIMPu vytvářím A5 obrázek – nabídne mi ho v rozměrech 5,847′ × 8,267 ′, což je při rozlišení 300 DPI 1754 × 2480 px.
1754 ÷ 300 = 5,84
2480 ÷ 300 = 8,26
takže to opravdu sedí.
Přesto je i při 33% velikosti zobrazení o něco větší než skutečný papír A5, pokud ho přiložím na monitor – a to je právě tím, že monitor nezobrazuje ve 300 DPI.
Debo
Profil *
Děkuji za odpovědi. Znamená to tedy, že když si nastavím 33% velikost obrázku uvidím ho podobně veliký jako papír? A když použiji tyhle veliké rozměry pro tisk vejde se akorát na A5?


Jo a ještě, pracuji v GIMPu. Je možné nastavit si nějaký náhled reálné velikosti po vytisknutí (300 DPI)?
Miloš
Profil
Těch 33 % je při 300 DPI přibližně A5 – na mém monitoru je to 155 × 217 mm
Trochu jsem si pohrál se zobrazením (dole je roletka s procenty a je tam i položka Vlastní) a ve 32 % to odpovídá papíru A5 naprosto.
Možná by šlo nastavit v „Předvolby → Zobrazování“ jiné rozlišení monitoru, ale když jsem to udělal, nijak se to neprojevilo. Možná by se musela provést kalibrace (ta volba tam je taky, ale nechtělo se mi si Gimp nějak rozhodit).
Taurus
Profil
Já se řídím převodem v Photoshopu, který říká to samé jako Miloš (jen mám formát A5 zafixovaný jako 148 x 210 mm, což pak dělá v mm rozměry 1748 x 2480 px) .

Když si takto vygeneruješ další formáty, dá se zjistit, že poměr mm : px při 300 DPI vychází ~ na 1 : 11,811. Toto číslo je dostatečně přesné pro práci.
Debo
Profil *
Díky za cenné rady. Neznáte ještě nějakou aplikaci která by mě tohle rychle podle vzorce přepočítávala? Například kdybych zadal strany v milimetrech aby mě to převedla na pixely v 300 DPI?
Taurus
Profil
Máš to v příspěvku nad sebou.
Jinak třeba Photoshop.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0