Autor Zpráva
quatzael
Profil
Potřeboval bych použít zmenšený obrázky, a tím teď nemám namysli velikost, kterou zabírají na disku, ale čistě pixelově!!
Jsou to obrázky (graficky něco jako loga) vesměs JPEG. Je mi skoro jedno jakej bude výchozí formát, ale bylo by samozřejmě fajn, kdyby to bylo PNG..

Problém je ale ten, že při zmenšování (například z velikosti 40x40 na 30x30) se ostrý obrázek loga dost výrazně rozmaže.. Chápu, že to vlastně ani není úplně technicky možný ze 4 pixelů 4 různých barev udělat 3 pixely se 4 různými barvami. Ale mám za to, že nějakým správným vygenerováním "náhradních barev" se dá docílit stejného vjemu ostrosti pro lidské oko jako u originálu. Bohužel když něco (jpeg) zmenším v inkscapu, byť jen o pár pixelů, tak je to hned rozmazaný..

Proto by mě zajímalo jestli existuje nějakej šikovnej prográmek, který dokáže zmenšovat bez nadměrné ztráty ostrosti...
Případně jak tenhle problém vyřešit.

A ještě jestli se dá v GIMPU, Hornilu nebo Inkscapu nějak z jednodušit obrázek na omezený počet barev. Například jedno logo se fakticky skládá ze tří barev, ale v jpeg je obrázek uložen tak, že se každý pixel má mírně odlišný odstín při větším rozlišení.. Bylo by užitečný z toho udělat pouhé tři barvy, protože pak při tom zmenšení se dá lépe vygenerovat ty barvy které jsou na hranách tvořících linie mezi jednotlivými barvami..
Taurus
Profil
Nezdá se mi, aby Inkscape neuměl doostřování. Gimp, to bude mít určitě taky. Photoshop nebo Zoner jsou hodně schopné nástroje, které doostřování umí (myslím, že oba to dělají zároveň se zmenšením; dle nastavení) a možná i xnview nebo jak se to píše.
margin
Profil *
Taurus:
Nezdá se mi, aby Inkscape neuměl doostřování.
Inkscape neumí žádné bitmapové úpravy, je to vektorový editor, s bitmapami pracuje jako s objekty, .
Taurus
Profil
Aha, dobře. Používám ho k vektorizaci bitmap, jinak v podstatě vůbec.
Rellik
Profil
quatzael:
V gimpu když zmenšuješ obrázek, vyber jiný filtr u kvality (Interpolace). Nastav Sinc (Lanczos3) s ním jsou zmenšeniny ostřejší. Případně si můžeš vytvořit funkci na zmenšení kdy se ti obrázek zmenší a pak doostří zároveň.
quatzael
Profil
Rellik:
ok, díky za rady.. zkusím to nějak vyřešit..

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0