Autor Zpráva
quatzael
Profil
Zajímalo by mě jestli někdo nezná nějakej odkaz na stránku, která by se zabývala stylováním a grafickým zpracováním textových inputů. Nebo aspoň stránku, která má textové inputy zpracované opravdu perfektně podle nejnovějších trendů.

Potřebuju udělat opravdu hezké a příjemné inputy a potřebuju inspiraci. Případně trochu návod jak na to.
Chci hlavně udělat vystínované pozadí a moc si nevím rady jak to udělat, aby to vypadalo opravdu bezvadně.
Všechno dělám v Inkscapu.
Plaváček
Profil
quatzael:

Co je, prosím, textový input?
quatzael
Profil
<input type="text" ... />

co je na tom nepochopitelnýho..? ikdyž se nevyjadřuju přesně terminologicky tak myslím, že je to z toho totálně jasný, ne..??


Plaváček:
víš teda o něčem??

já mám totiž pocit, že sem tam na webu narazím na něco opravdu kvalitně zpracovanýho, ale když něco takovýho hledám tak je to spíš bída..


mám představu mírně zakulacených rohů, border šířku 1px, padding asi 2 až 4 px, font-size kolem 16-18px, ale hlavně to pozadí nějak kvalitně vystínovaný a ještě i možná nějakej vnější border s mírným blur efektem..
Plaváček
Profil
quatzael:

Nejspíš se ti má rada nebude líbit, ale vůbec nejlepším řešením je formulářové prvky nestylovat.
jenikkozak
Profil
quatzael:
Můj moderní trend je nechat formulářová políčka stylovat operační systém.
Ono je každému asi úplně jedno, jestli budeš mít vnitřní okraj dva, nebo čtyři pixely. Hlavní je, aby každý z prvků měl dostatečný kontrast písma a pozadí, obsahoval popisek ve všech prohlížečích a hlavně aby bylo na první pohled jasné, co je políčko a co tlačítko.
quatzael
Profil
jenikkozak:
no myslím, že úplně každýmu to jedno není.. Když jsou někde úplně obyčejný nenastylovaný inputy, tak se ta stránka tváří jako X let stará a zákazník nemá moc důvěru v to, že ten tzv. "back-office" stále funguje..
Tady například poznáš co je políčko a co je tlačítko, ale přesto je markantní rozdíl mezi:

https://pojisteni.uniqa.cz/frmVozidlo.aspx

a

https://online.ceskapojistovna.cz/povinne-ruceni?vstup

ikdyž uznávám, že to má česká pojištovna zbytečně velký a orientace v tom formuláři se snižuje..
jenikkozak
Profil
quatzael:
Mezi formuláři obou pojišťoven skutečně rozdíl je. Konkrétně u mne však nehraje při rozhodování mezi pojišťovnami vzhled formulářů takovou roli. Postupuji takto:
1) Která pojišťovna nabízí lepší podmínky s výhodnější cenou (poměr cena / výkon na základě mých preferencí)?
2) Kterou z pojišťoven mi doporučuje více mých známých nebo se kterou mám lepší zkušenosti?
3) Která z pojišťoven má validnější stylopis formuláře?
4) Která z pojišťoven má více bodů v SEOtestech?
5) Která z pojišťoven má formulář, který se vejde na stránku o rozměrech 500 × 500 pixelů?
6) Která z pojišťoven nepoužívá jQuery z vlastní domény?
7) Která z pojišťoven má hezčí formuláře?

Ačkoliv nepochybuji o tom, že jen málo lidí bude mít stejný žebříček jako já, je hodně pravděpodobné, že v tom jejich se na prvních dvou místech objeví doporučení a cena.
quatzael
Profil
jenikkozak:
Jo, jenže tady jde o dvě etablovaný a známý pojišťovny. Ale když hledáš nějakej specifickej výrobek nebo službu a najdeš na googlu dva weby (dvě firmy), který vidíš úplně poprvé, tak se už tolik podle toho prvního Tvýho bodu rozhodovat nebudeš..

Jinak co je špatně na jQuery z vlastní domény?? (bod 6)...

Ačkoliv nepochybuji o tom, že jen málo lidí bude mít stejný žebříček jako já...
To prosímtě snad vůbec nikdo... Ty si snad děláš SEOtest u každýho e-shopu kde nakupuješ??
Podle mě naprostá většina uživatelů (na mých stránkách určitě, protože se nijak netýkají IT) nejsou vyvojáři a určitě si nebudou při rozhodování kontrolovat zdrojovej kód jestli tam náhodou není nějakej tag špatně spárovanej..
Taurus
Profil
Nedávno tu třeba Lexter dával ukázku administrace s pěkně nastylovanými formuláři, takže zmíněnou strohost tak úplně nepodporuju. Opatrný by člověk být měl, aby zachoval použitelnost, která je u formulářů stěžejní, ale jsem pro příjemné grafické ztvárnění. Odpověď ti bohužel nedám. Na každý projekt se bude hodit jiný typ práce s grafikou... Rozhodně prdnout všude černý rámeček s bílým pozadím a naprosto ignorovat okolní prostor je špatně.
Joker
Profil
quatzael:
Zajímalo by mě jestli někdo nezná nějakej odkaz na stránku, která by se zabývala stylováním a grafickým zpracováním textových inputů. Nebo aspoň stránku, která má textové inputy zpracované opravdu perfektně podle nejnovějších trendů.
Možná bych se v první řadě zabýval spíš přístupností než vzhledem. Ale k vzhledu něco zde: www.plavacek.net/formulare/stylovani-formularu.html

Má doporučení:
• V první řadě řešit důležitější věci, než vzhled. Věci jako: Funguje ten formulář vůbec? Jsou všechny položky srozumitelné? Není formulář příliš dlouhý? Jsou jako povinná pole označena skutečně jen ta nezbytná?
Překvapivě hodně i docela velkých firem má s tímhle problémy. A párkrát se mi stalo, že na nějakém formuláři skončil můj zájem o něčí produkt či službu, takže to určitě je důležité.
• Formulářové prvky by každopádně měly vypadat jako formulářové prvky. Nakolik jsem se setkal s různou kreativitou, obvykle to bylo spíš ke škodě než k užitku. Je nutné pamatovat na to, že daleko důležitější než aby si návštěvník řekl jaký je to krásný formulář je, aby ho vyplnil a odeslal.
• Je dobré pamatovat na to, že operační systém či prohlížeč umí na některé formulářové prvky použít některé efekty, které se jejich vlastním nastylováním zruší.
jenikkozak
Profil
quatzael:
Svůj příspěvek jsem samozřejmě myslel ironicky.
Jinak co je špatně na jQuery z vlastní domény??
Nemá to s tím nic společného, ale když se ptáš...
Kromě větších měst (se sítěmi padesáté deváté generace) jsou v ČR i vsi a dědiny. Tam možnosti připojení nejsou vždy tak růžové:

Tohle už je výsměch ze strany O2 za 753 Kč za měsíc. Jsou-li dobré podmínky, dá se zmenšená verze jQuery stáhnout za půl sekundy (ta nezmenšená za čtyři), to už je doba, které si všimneš. Když máš z každého webu stále dokola stahovat úplně zbytečně tentýž soubor, začneš mít na mnoho věcí trošku jiný názor. :)
Plaváček
Profil
quatzael:

Správný formulář je takový, který vypadá nemlich stejně jako jiné formuláře používané v operačním systému uživatele. Kašli na nějaké "moderno" a přenech práci se stylováním formulářových prvků tvůrcům operačních systémů. Ušetříš si starosti a lidem zbytečné přemýšlení :) Viz zajímavý odkaz http://latrine.dgx.cz/jeste-dokonalejsi-stylovani-formularu.
Str4wberry
Profil
1) To vykreslování operačním systémem zní sice možná hezky, ale pokud člověk chce mít shodně vypadající web napříč prohlížeči* / operačními systémy, tak se vlastnímu stylu nevyhne.
2) Nevidím důvod proč by formuláře měly ctít výchozí styl kombinace prohlížeč + OS**, když zbytek stránky také zpravidla nectí systémové rozvržení/fonty/barvy.

*) Ano, i v rámci stejného systému si prohlížeče vykreslují formuláře po svém.
**) Pominu-li, že je to nejjednodušší postup, jak mít relativně pěkné formulářové prvky.
Plaváček
Profil
Str4wberry:

Nebavíme se o formulářích. Mluvíme o formulářových prvcích. To není totéž.
Str4wberry
Profil
Asi nerozumím, co tím chceš říct. Pojmem formuláře jsem myslel množinu, kam spadají jednotlivé formulářové prvky, které se, pokud do nich člověk nezasáhne, zobrazují a chovají rozdílně napříč prohlížeči / operačními systémy.
joe
Profil
Naprosto souhlasím se Str4wberrym, nenastylované formuláře na hezky navrženém webu je něco hrozného. Na tmavém pozadí nechat systémová formulářové políčka, to je fakt hrůza :)

quatzael:
Jinak co je špatně na jQuery z vlastní domény?? (bod 6)...
Špatného na tom není nic, jen to jenikkozak omlouvá (údajnou?) pomalostí internetu O2. Takové weby vznikají především v různých internetových agenturách a ty nechtějí způsobit to, že pokud nepůjde CDN server (to se jistě někdy stát může), ze kterého stahují třeba jQuery, že automaticky nepůjde jejich web, i když s jejich serverem žádný problém není.

Pro inspiri webových formulářů se můžeš podívat například na Graphic River nebo si tam hned nějaké zakoupit, jistě najdeš nějaké také na Deviant Art.
howat
Profil *
Nastylované vstupy formuláře nejsou nic špatného pouze pokud jsou styly málo nápadně, a pouze "začleňují" inputy do vzhledu stránek.
quatzael
Profil
joe:
Pro inspiri webových formulářů se můžeš podívat například na Graphic River
Supr, dík!! Tohle jsem měl na mysli jako inspiraci!! Sice jsem tam nenašel úplně co jsem hledal, ale některý věci tam jsou docela zajímavý..


Joker:
V první řadě řešit důležitější věci, než vzhled. Věci jako: Funguje ten formulář vůbec? Jsou všechny položky srozumitelné? Není formulář příliš dlouhý? Jsou jako povinná pole označena skutečně jen ta nezbytná?
Funkčnost formuláře a všechno kolem samozřejmě beru za naprosto samozřejmé!! Grafické zpracování řeším právě proto, aby to bylo co nejintuitivnější.. Rozhodně mi nejde o to tam dát nějakou přeplácanou omalovánku..


Docela se mi líbí tyhle styly:

http://graphicriver.net/item/webforms-20/2228276?WT.ac=category_thumb&WT.seg_1=category_thumb&WT.z_author=alkaleo
http://graphicriver.net/item/sleek-login-forms/520857?WT.ac=category_thumb&WT.seg_1=category_thumb&WT.z_author=loreleyyy

bohužel ale konkrétně ty inputy mi tam připadají málo kontrastní na tom světlým backgroundu..


Plaváček:
Správný formulář je takový, který vypadá nemlich stejně jako jiné formuláře používané v operačním systému uživatele. Kašli na nějaké "moderno" a přenech práci se stylováním formulářových prvků tvůrcům operačních systémů. Ušetříš si starosti a lidem zbytečné přemýšlení :)

Tohle prohlášení mi trochu připomíná Gebriena, kterej když vidí něco moderního a zajímavýho jako je Střížkov, tak to kritizuje a rozplývá se nad Kolbenkou, kterou "považuje za jedinej kvalitní příklad architektury stanice metra...":o)
http://www.stream.cz/gebrianvs/755693-gebrian-vs-metro

Už jsem tady v diskuzi slyšel i názory jako, že nejkvalitnější weby jsou ty, který nepoužívají javascript, protože zohledňují i ty uživatele, kteří si javascript vypínají.

No nevím.. Díky za každej názor, ale já patřím prostě do toho proudu, kde estetičnost hraje primární roli (samozřejmě i spolu s funkčností a obsahem).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0