Autor Zpráva
neregistrovaný
Profil *
Zdravím,
když v photoshopu chci exportovat obrázek pro web, tak mám na výběr mezi png-8 png-24.
Jaký je v tom rozdíl?
A hlavně by mě zajímalo do jakého formátu exportovat, když jde o obsah pro web? (hlavně aby nebyl problém s podporou prohlížečů atd.)

Děkuji
margin
Profil *
Obecně, problémy byly kdysi, některé prohlížeče vůbec neuměly PNG, naštěstí takové prohlížeče vymizely.
PNG 8 používá 8 bitů pro barvy, tedy 256 barevnou paletu (indexované barvy). Jedna z barev může mýt zcela průhledná.
PNG 24 používá 24 bitů pro barvy, 8 bitů pro každý kanál (R, G, B), počet dostupných barev je 16 777 216 (přesně). Problémy bývaly kdysi, ale nikoliv kvůli prohlížečům, ale některé zařízení (staré grafické karty, LCD displeje) zvládaly omezený počet barev.
Ještě existuje PNG 32, 24 bitů pro barvy plus 8 bitů pro alfakanál (256 úrovní průsvitnosti), nepodpora u IE6 a starších, nyní se tyto IE vyskytují velice zřídka.

Photoshop neznám, nevím, co udělá, pokud se pokusíš exportovat 24 bitový obrázek jako 8 bitový, vyzkoušej. Pokud bude obrázek obsahovat jemné barevné přechody a více, než 256 barev, tak výsledek nebude vypadat dobře. Soubory PNG 8 jsou menší, než PNG 24, s výjimkou "pidiobrázků", ale u nich je rozdíl ve velikosti souboru tak malý, že se tím nemá cenu zabývat.

Pokud obrázek vyexportovaný jako PNG 8 nevypadá dobře, ulož ho jako PNG 24- 4asem získáš zkušenosti a sám poznáš, s výjimkou hraničních případů, kdy obrázek exportovat jako PNG 8 a kdy jako PNG 24.

Tip: není v Photoshopu možnost nechat si spočítat počet barev v obrázku? Tuhle vychytávku mají některé programy, co jsou zdarma.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0