Autor Zpráva
Kukinac
Profil *
Ahoj,

Potřeboval bych poradit...udělám nějakou práci v gimpu (texty, obrázky...) a ať to uložím do čeho chci, i v nejlepší kvalitě, vždycky mi to pak tiskárna vytiskne docela dosti rozmazaně.

Je to někde chyba asi v gimpu při ukládání, nebo fakt nevím.
V tiskárně normálně vytisknu cokoli jiného (nevyrobené v gimpu) pěkně ostře.
Už fakt nevím, kde by mohla být chyba ://

Nějaké nápady?
mimochodec
Profil
Někam zkus nahrát ten soubor a někdo snad poradí.
Bubák
Profil
Jaké jsou v px rozměry toho, co dáváš tisknout a v jakém rozměru se ti obrázek vytiskně?
Chci napřed zjistit, zda není příčina úplně prostá, tedy v nedostatečném rozlišení obrázku.
Kukinac
Profil *
Tyjo, asi nejsem schopný vložit někam obrázek. Dal jsem ho na ulozto a to tady prý být nesmí, nebo co mi to píše. A ještě nikdy jsem takhle pouze na ukázku nikam fotku neukládal. Jak to, kam to? ;)

Mělo by to mít 454px, 312px
Když jsem vytvářel nový soubor, tak jsem zadával 160 x 110 mm....

Tiskl jsem to různě. Jak přímo přes Gimp, kde žádné nastavení tisku není, tak třeba jsem to vložil do Wordu, přes toho windows průvodce a pod......vytiskla se mi ale opravdu velikost, jakou jsem zadával (160x110 mm)

Koukám, že to má 72 dpi....jak tuhle hodnotu ovlivním, ta má vliv na kvalitu ne? :D
lionel messi
Profil
Kukinac:
Dal jsem ho na ulozto a to tady prý být nesmí, nebo co mi to píše. A ještě nikdy jsem takhle pouze na ukázku nikam fotku neukládal. Jak to, kam to? ;)
Uložto je medzi zakázanými slovami kvôli nelegálnemu obsahu. Použi nástroj vytvorený pre túto diskusiu img.djpw.cz.
mimochodec
Profil
Kukinac:
Zkus třeba nahraj.to. Bez toho souboru se dá leccos tipnout, ale vyptat se tě na všechno by taky mohlo trvat týden a i tak by se na něco mohlo zapomenout.

lionel messi:
Použi nástroj vytvorený pre túto diskusiu
Umí to i gimp soubory?
han5vk
Profil
DPI je veľmi podstatné. Na obrazovke máš 72dpi, čo znamená že na jeden palec (25,4mm) - sa ti vojde 72 pixelov. Avšak na tlačiarni môžeš mať aj 600dpi (pravdepodobnejšie 300, záleží od tlačiarne), pri čom na obrázok 160x110 mm potrebuješ už cca 3780x2600 px, ak sa nemýlim.
Kukinac
Profil *
lionel messi:
Super nástroj :D díky.
Dá se to použít i mimo tuhle diskuzi?

Zde je...
http://img.djpw.cz/btb.jpeg

han5vk:
? takže když udělám v gimpu obrázek veliký 3780x2600 px tak budu mít ostrý obrázek o velikosti 16x11 cm?? O.o
Keeehi
Profil
Kukinac:
Musíš si udělat přepočet podle tiskárny, ale v zásadě ano. Ty rozměry odpovídají 600dpi.
Bubák
Profil
Já osobně bych takový obrázek dělal v Inkscape a pokud by se měl tisknout někde, kde Inkscape není nainstalovaný, tak bych ho vyexportoval do PDF.
Nativní formát Inkscape je SVG a lze ho vytisknout i z prohlížeče, ale PDF vytiskne "bez mrknutí oka" skoro každý.
Kukinac
Profil *
Keeehi:
Aha, tady mě tedy něco minulo...jde to nějak jednoduše vysvětlit abych pochopil jak si to převádět?
ale nějak prakticky....když budu chtít vytisknout (třeba) obrázek 10x10 cm ve skutečnosti tak musím udělat *** a **** rozměry v px...
...Proč když při vytváření nového souboru zadám rozměry v mm tak to pak v těchto rozměrech je rozmazané?

Díky moc, zítra to zkusím udělat znovu
Keeehi
Profil
Kukinac:
Proč když při vytváření nového souboru zadám rozměry v mm tak to pak v těchto rozměrech je rozmazané?
Protože kromě toho že tam zadáváš mm tak je tam potřeba zadat pořádně i dpi (ppi). Jenže ono je to snormálně schované pod tou nabídkou Advanced Options. Když si to rozklikneš a nastavíš 300 (v jednotkách pixel/inch) tak ti to pak vytvoří správně velký obrázek.

Kukinac
Profil *
Keeehi:
Jéééj to je fór....díky! to určo řeší můj problém, to jsem nevěděl...díky moc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0