Autor Zpráva
lionel messi
Profil
Všetkým tvorcom webov zdar a grafikom zvlášť,

hoci som grafický antitalent, nedávno som sa rozhodol vytvoriť na FB stránke, ktorú spravujem, vlastné logo. Rád by som sa v tejto oblasti aspoň trochu posunul ďalej a preto privítam akékoľvek návrhy na vylepšenie.

Odkaz: img.djpw.cz/lhd.png

Niekoľko všetečných otázok dizajnérskeho nemehla:

• Ak by som pridal pod „loptičku“ decentný tieň, pomohol by alebo skôr uškodil?

• Nebije sa farba loptičky s pozadím? Pokiaľ áno, aká iná farba by vyznela lepšie?

• Do akej miery rušivo pôsobí neveľmi šikovne dokresľovaný mäkčeň nad „c“ (zvolený font totiž neobsahuje diakritiku)?

• Aký je váš celkový dojem z loga?

Vopred veľmi pekne ďakujem za všetky postrehy.
RastyAmateur
Profil
1) těžko říci, musel bych to vidět vedle sebe, ale asi bych se ho nebál..
2) Spíš ano. Vyzkoušel bych, jak by vypadala modrá.
3) Až když jsem si to po druhé přečetl a zaměřil se přímo na to písmeno, tak jsem víceméně odhadl, že je dokreslené. Možná bych ho udělal o malinko tučnější, ale nevím. Netroufám si říci.
4) Jelikož vím, jak je těžká práce s obrázky, tak musím ocenit tu snahu. Já to neumím a vyhýbám se tomu obrovským obloukem. Ale i tak bych možná doporučil nějakým způsobem vylepšit ten míček. Kolečko s textem je takové málo realistické... Jenže jak... Asi nějak vystínovat, jako kdyby to bylo namalováno obyčejnou tužkou.
lionel messi
Profil
RastyAmateur:

Ďakujem za spätnú väzbu.

1) těžko říci, musel bych to vidět vedle sebe, ale asi bych se ho nebál..

Veľmi rýchly (a tým pádom odfláknutý) pokus: img.djpw.cz/nhd.png

2) Spíš ano. Vyzkoušel bych, jak by vypadala modrá.

Nevýrazný odtieň modrej mi príde príliš nevýrazný, čokoľvek výraznejšie zase pôsobí až priveľmi kontrastne (dominantná má byť loptička, nie pozadie), počkám na názory ostatných.

Možná bych ho udělal o malinko tučnější, ale nevím.

Súhlasím, v definitívnej verzii sa o to pravdepodobne aj pokúsim.

Kolečko s textem je takové málo realistické...

Opäť súhlas. Veľmi jemný prechod (od svetlejšieho stredu k tmavším okrajom do kruhu) som už použil, zrejme je však sotva badateľný, asi som sa príliš bál opačného extrému. :-)

Asi nějak vystínovat, jako kdyby to bylo namalováno obyčejnou tužkou.

Dobrý nápad, pouvažujem nad konkrétnym prevedením.
RastyAmateur
Profil
Verze se stínem se mi líbí více, jen bych ho asi udělal světlejší a širší...

Ještě bych poprosil, pokud to není soukromé či tajné, o odkaz na tu stránku v případě, že se nejmenuje O tenise netradičně. Jsem na mobilu, takže jsem ji nehledal (trvalo by mi to hrozně dlouho), ale mám to v plánu. Hraju tenis, proto mě to zajímá.
lionel messi
Profil
RastyAmateur:

Ještě bych poprosil, pokud to není soukromé či tajné, o odkaz na tu stránku v případě, že se nejmenuje O tenise netradičně. Jsem na mobilu, takže jsem ji nehledal (trvalo by mi to hrozně dlouho), ale mám to v plánu. Hraju tenis, proto mě to zajímá.

Nech sa páči: www.facebook.com/otenisenetradicne
han5vk
Profil
Porozmýšľal by som o bielom (respektíve grayscale) pozadí, pokojne bez toho gradientu. Tieň by som asi vynechal v rámci jednoduchosti a flat designu. Mäkčeň nevyzerá umelo dorobený, len je mierne neostrý voči textu. Ale osobne by som asi ajtak zvolil iný font, nejaký viac "blokový", nie písaný. Takto to vyzerá trochu "staro", trend je skôr veci zjednodušiť a spraviť ich "flat" :)

Teraz som si pozrel tú FB stránku, a ten text v logu je pre mňa takmer nečítateľný. Zvolil by som teda hrubší a väčší font a tú loptičku v logu dal možno trocha väčšiu. Tiež loptičky v titulnom obrázku sú viac zelené ako tá v logu. A podľa mňa sú aj krajšie, skúsil by som teda posunúť farbu zo žltej viac na zelenú. Zároveň v postoch stránky (nie v hlavnom logu) je ťažko vôbec usúdiť, že je to tenisová loptička. Splýva s tým podobne sfarbeným pozadím, a tiež tie biele krivky na loptičke majú nízky kontrast s tou žltou.
RastyAmateur
Profil
V první řadě děkuji za odkaz.

han5vk:
Ano, greyscale stojí za zkoušku. Ale to písmo bych neměnil. Dělá to logo krásně elegantním.


Také souhlasím se zvětšením písma. Ale to už je jen malý detail...
Jan Kozák
Profil
lionel messi:
Ty bílé čáry na míčku nejsou správně. Je potřeba si uvědomit, že míček z opačné strany vypadá stejně, jen spoje jsou o 90 % otočené, je totiž vytvořen ze dvou stejných částí. Když spojíš průsečíky těch 4 spojů s obvodem kruhu znázorňujícího těleso míčku, musí ti vyjít téměř přesný čtverec, ne obdélník.

Háček na výšku menší než tečka vypadá značně neobvykle. Je poznat, že k písmu nepasuje. Podívej se, jakým způsobem má to písmo zakončované čáry – postupným ztenčováním. Na rozdíl od tvého háčku.

Ten stín vypadá opravdu špatně. Nesnaž se logu dát třetí rozměr, natož stín.

Logo by mělo snést i velké zmenšení, proto bys měl to písmo podstatně zvětšit.
Taurus
Profil
lionel messi:
Jestli chceš logo, mělo by být mj. jednoduché, jednoznačné, rozpoznatelné i v malých velikostech a unikátní. Měl bys vědět, jestli je pro krátkodobý projekt – může podléhat trendům, nebo pro dlouhodobý – nesmí.

Logo se určitě nekreslí tak, že se do něj vloží text. Troufám si říct, že z 99,5 % to nebude vypadat dobře.

Jestli chceš piktogram/obrázek pro FB, měla by tomu úprava loga odpovídat. Do tak malého prostoru bych text nedával, pokud by nešlo o nějakou zkratku nebo něco, co jasně řekne, že z loga pochází.

Jak bych postupoval: vím, že jde o netradiční podání tenisu (ať už to znamená cokoli, nezkoumal jsem), tak bych nakreslil unikátní obrázek míčku, který by byl i něčím netradiční. Slogan bych nechal na jiná místa, pro malý FB obrázek bych ho nepoužil. Pozadí bych nechal jednolité, rozhodně ne s takovým přechodem, který vypadá špinavě a z dob začátků počítačů. Nemělo by dominovat nebo konkurovat barvě obrázku. A bohužel, to písmo mi stejně přijde kýčové. K háčku se už vyjádřil Honza.
lionel messi
Profil
Ešte raz ďakujem za všetky reakcie.

han5vk:
Porozmýšľal by som o bielom (respektíve grayscale) pozadí, pokojne bez toho gradientu.

Dobrý nápad, určite vyskúšam.

Teraz som si pozrel tú FB stránku, a ten text v logu je pre mňa takmer nečítateľný.

Opäť súhlasím (aj s ďalšími bodmi, možno s výnimkou zmeny typu fontu, ale možno ho vyhodím úplne).

Jan Kozák:
lionel messi:
Ty bílé čáry na míčku nejsou správně.

Super pripomienka, pokúsim sa ju zahrnúť do novej verzie (rovnako aj nižšie uvedené body s nepodareným mäkčeňom a veľkosťou písma prípade, že sa neprikloním k Taurovej verzii bez akéhokoľvek textu – musím si to nechať prejsť hlavou).

Taurus:

Jak bych postupoval: vím, že jde o netradiční podání tenisu (ať už to znamená cokoli, nezkoumal jsem), tak bych nakreslil unikátní obrázek míčku, který by byl i něčím netradiční. Slogan bych nechal na jiná místa, pro malý FB obrázek bych ho nepoužil.

Taktiež výborný nápad, pouvažujem nad ním.
Jan Kozák
Profil
Taure, píšeš, že použité písmo ti přijde kýčovité. Je to písmo z nějakého důvodu špatné, takže bych ho měl rovnou odinstalovat, nebo je jen použito v nesprávné situaci? Třeba že se nehodí na loga nebo že ke sportu tento typ písma nepatří. Mohl bys pro nás k tomu napsat něco víc?
Taurus
Profil
Díky za usměrnění, upřesním. Na všechno ti odpovím „ano“.

Písmo se nehodí ke sportu. Zdobné, psací písmo by mohlo být u něčeho tradičního nebo kreativního, dekorativního, něčeho co vzbuzuje pocit bezpečí, péče – třeba vinařství, bylinkářství, e-shop se svíčkama, módní blog, tělové krémy, … Psací písmo je takové lidské, příjemné, představím si teplo domova, klid, dávné časy, tradici.

Jenže sport, to je dynamika, perfekcionismus, rychlost, napružené svaly, dřina, moderna, … Tam je potřeba razantní písmo, spíš moderní, se svižnými, ostrými tahy, případně souměrnost. Samozřejmě není to dogma, píšu to tak nějak obecně.

Navíc bych takové písmo z osobních důvodů odinstaloval. :-) Přijdu si jako na začátku 90. let, kdy komunistická písma obohatily nové směry a styl a tohle bylo (a bohužel dodnes občas je) v každém krámu ve výloze podobně jako frčely šusťáky. Brr*. Nic proti retru**, ale tohle je pro mě prostě kýč a připomene mi to uzeniny v Jednotě.

A když se ještě poohlédnu, že je to o tenise netradičně, popřemýšlel bych o něčem netradičním. Písmo se navíc nehodí k logu tím, že míchá něco jako flat (tenisák) a písmo 20 let staré.


*Taky jsem je rád nosil :-))
**90. léta u nás jsou plná kýče – ať už v módě nebo ve stavebnictví, všímám si toho pořád. Jak ty ledy po 89. prolomily, tak se tady spustilo plno sra... a smíchalo se všechno co šlo.
Str4wberry
Profil
Dávné časy a tradice se k více než sto let starému sportu, jako je tenis, hodí, ne? Co je na tenisu moderní?
Taurus
Profil
Tradice určitě taky, psal jsem obecně. Tam pak taky záleží, k čemu je logo určené. K novinkám ze sezony nebo k historii tenisu, … Historie se dá přiřadit ke všemu, to je kategorie sama pro sebe. Ale ve sportu ti jde o lepší výsledky, rekordy, lepší technologie, vývoj. To je na tom moderní. Každopádně devadesátkové písmo se k tradici moc nehodí. To spíš třeba Monotype Corsiva, Calluna, …
Jan Kozák
Profil
Díky za výborné rozšíření a zatraktivnění vlákna, Taure. Dá se nějak jednoduše říci, na základě jakých rysů jsi to písmo zařadil mezi kýčovitá? Jsou nějaké prvky, podle kterých poznám, že s daným písmem nejspíš nesklidím úspěch?
Taurus
Profil
Výborná otázka, Honzo, díky. Po kratším průzkumu myšlenek, zdrojů a Google musím říct, že neumím moc odpovědět a je to asi dost individuální. Do "the most ugly fonts" článků jsou lidé schopni narvat písma typu Times, Helvetica, Trajan, přitom jsou to písma, která mají v různých odvětvích své místo a jsou fakt pěkná (ač Times často moc rád nemám). Dokonce i ten Comic může být pro určitá místa vhodný. Pravděpodobně i lionelův si najde prostor, napadá mě třeba u malířství (asi kvůli dotahům – koncům znaků).

Nejsem typograf, abych mohl hodnotit skutečnou kvalitu návrhu fontu, spoléhám jen na to, že mám vkus a čuch, i když by teoretický seznam "mých neoblíbených fontů" byl založen hodně na líbí/nelíbí což není moc objektivní (ač se při hodnoceních snažím dostat ke 100 procentům objektivity).

Abych to shrnul, kýčovitý se zdá jen mně. Je to proto, co jsem psal dřív. Byl použitý v takovém množství a na takových místech, až jsem si na něj vytvořil averzi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0