Autor Zpráva
Kuba651651651
Profil *
Ahoj,
existuje nějaký formát fotografie, ze kterýho by šlo stáhnout pouze požadované rozlišení? Tj. abych na webu měl fotografie v plnném rozlišení a pak z ní stáhnul jen např. 400x400 na náhled a 2000x2000 na otevření v lightboxu. Tedy abych nemusel mít pro každý použití samostatně uloženou verzi obrázku.
Alphard
Profil
Pokud vím, tak ne. Všechny rastrové formáty jsou založené na ukládání informací o jednotlivých pixelech.
U nekomprimovaných formátů by teoreticky mohlo být možné vytáhnout např. každý pátý pixel bez načítání ostatních, ale nikdy jsem se s tím nesetkal. Jen mě to teď tak napadlo :-)

Tedy abych nemusel mít pro každý použití samostatně uloženou verzi obrázku.
Tohle už bylo vyřešeno mnoha nástroji, které obrázky zmenšuji v reálném čase a inteligentně je cachují. Stačí to správně nastavit a víc se člověk nemusí zmenšováním obrázků zabývat.
Kuba651651651
Profil *
Alphard:
Inspirovalo mě k tomu načítání fotek na instagramu. Během načítání se fotka ukazuje postupně ve větším a větším rozlišení.
Martin2
Profil *
Některé obrazové formáty (třeba JPEG) podporují progresivní uspořádání dat. Data jsou pak v souboru seřazena tak, aby šlo sestavit grafiku postupně v několika rozlišení už během načítání. Teoreticky by mohl nějaký script tyto jednotlivé průchody separovat do samostatných obrazů, ale nesetkal jsem se s tím.

Kuba651651651:
Tedy abych nemusel mít pro každý použití samostatně uloženou verzi obrázku.
Takhle se to běžně dělá. O vytvoření jednotlivých velikostí se ti může postarat samotný script na serveru.
Jan Tvrdík
Profil
Kuba651651651:
Teoreticky by se na to dal použít FLIF, prakticky už moc ne.
Mario
Profil
Kuba651651651:
Přesně vzato - asi by bylo možné uložit náhled do EXIFu. Ale myslím, že pro většinu aplikací je jednodušší již zmíněné vyrábění dalších fyzických souborů v požadovaném rozlišení. Kdyby to bylo v EXIFu, muselo být na straně serveru udělátko, které by vracelo požadované rozlišení a samosebou by bylo nutné napřed ty fotky předpřipravit. Takže pokud bys to MUSEL MÍT, tak by se to dalo udělat, ale myslím, že to za tu práci nestojí a je lepší jít prošlapanou cestou.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0