Autor Zpráva
Borek
Profil *
Sháním vektorovo-rasterový editor, který by byl primárně cílený na webdesign, ne na úpravu fotek jedním kliknutím. S čistě bitmapovými editory jako Paint.NET (asi sem spadá i GIMP a Photoshop, ale ty skoro vůbec neznám) nemám dobrou zkušenost, protože když třeba potřebuji změnit text, jde to těžko (místo prosté změny textu je potřeba nejdřív vše vymazat gumou, nastavit font a napsat to znovu = moc práce).

Zatím se mi líbil Ulead Photoimpact, který tak nějak přirozeným způsobem podporuje jak vektory, tak bitmapy, ale tu firmu koupil Corel a pochybuju, že bude dlouhodobě chtít držet řadu grafických editorů (už teď mají Paint Shop Pro, kupříkladu). Nemáte někdo zkušenost třeba s tím Paint Shop Pro, případně s jiným grafickým editorem, kde i měsíc po vytvoření můžu objekt čapnout, přetáhnout, změnit mu vlastnosti atd. atd.? Co byste doporučili?

Dík,
Borek
Martin Tiršel
Profil
Myslim, ze nic lepsie ako Photoshop neexistuje. Mozes pracovat s rastrovymi vrstvami, ako aj s vektorovymi (aj ked po vektorovej stranke zasa tolko moznosti nemas, ale u webovej grafiky to ani netreba).
Railbot
Profil
Adobe Fireworks. Ale obávám se, že je to stejná liga jako Photoshop. Hlavně v cenových relacích.
Joker
Profil
Borek
když třeba potřebuji změnit text, jde to těžko (místo prosté změny textu je potřeba nejdřív vše vymazat gumou, nastavit font a napsat to znovu = moc práce)
Jenže takhle se to nedělá ani v rastrových editorech, když teda pominu Malování.

Například v GIMPu a Photoshopu se tohle udělá tak, že se vloží text, ten se dá do zvláštní vrstvy a pak se stále dá upravovat jako text. Pokud je úprava obrázku složitější, ukládají se pracovní kopie obrázku do zvláštního formátu (PSD u Photoshopu, XCF u GIMPu). Nakonec se vrstvy sloučí a konečný obrázek uloží do JPG/PNG/GIF (u GIF mohou navíc vrstvy reprezentovat políčka animace).
borek
Profil
Jokere, dík za informace. Chová se Photoshop nebo GIMP stejně třeba u obdélníku se zaoblenými rohy? Můžu soubor otevřít za nějakou dobu a změnit poloměr zaoblení rohů? Gradient obdélníku? Jeho stín? Atd. atd.
Joker
Profil
borek
Tak tohle už je záležitost vektorových editorů. V GIMPu to není, Photoshop nevím.
borek
Profil
Photoimpact to umí, což se mi na něm moc líbí - je to hodně užitečné právě třeba při tvorbě layoutu a základního designu webu. Moc si nedokážu představit, že bych se s gradienty atd. předělával pokaždé, když chci jen malou změnu. No co se dá dělat.
Martin Tiršel
Profil
Gradienty sa v Photoshope robia cez styly. Zmenit zaoblenie uz existujucemu obdlzniku nieje mozne, ale mozes ho cely prekreslit. Obdlznik je len jedniy utvar, na ktory su nasledne aplikovane styly. Je to praca na par sekund.

Ked mozem doporucit, pozri si treba http://psdtuts.com alebo daj do googla photoshop tutorials, prekilkaj sa a pozri si postupy, co sa ako robi a ako vyzera vysledok, budes prekvapeny
Rokka
Profil
Zmenit zaoblenie uz existujucemu obdlzniku nieje mozne???

Proc myslis, ze to nejde, je to hracka!
Martin Tiršel
Profil
Rokka
Ja osobne neviem o ziadnej takej funkcii, ktora ti v pohode zmeni zaoblenie (myslene tak, ze mas radius treba 10px a rozhodnes sa to zmenit na 15px alebo 5px). Samozrejme pokial drzis paths tak ich mozes manualne pomenit, ale to nieje ono. Jednoduchsie je si znovu aj s novym zaoblenim ten obdlznik nakreslit. Pripadne vyselectovat novy obdlznik, zaoblit a znovu vyplnit, ale to je uz prekreslenie :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0