Autor Zpráva
Vlaadja
Profil
Ahojte!
Mam dotazek na vsechny grafiky se zkusenostmi s tablety. Jsem zacinajici grafik a kdyz jsem objevil, ze existuje zarizeni na malovani na pc rucne pomoci digitalniho pera tak me to nadchlo. Rad bych si nejaky levnejsi tablet poridil, ale vubec nevim podle ceho vybrat. Nepotrebuji zadne specialni f-ce, ani aby byl bezdratovy. Poradite mi prosim na co se pri vyberu zamerit, popripade jestli mate nejake zkusenosti? (A jeste dotaz jestli jde napriklad aby bezel tablet a mys "zaroven"?).

Predem moc diky za kazdou odpoved.
Lexter
Profil
Hm, snad to nikomu vadit, nebude, ale postnul bych sem svůj mini článeček, protože nikde na webu uveden není, snad to trochu pomůže.



Máme několik druhů polohovacích zařízení. To nejznámější, které asi my všichni máme k dispozici je myš. Pak tu máme například dotykovou obrazovku, která sice patří k velmi známým, ale málo využívaným. My se tu však dozvíme o dalším druhu polohovacího zařízení a to o tabletu. Budu se snažit psát podle vlastních zkušeností, takže pokud naleznete nějaké nesrovnalosti, dejte mi prosím vědět. V tomto článku budu pojednávat o Wacom Graphire4, protože je cenově dostupný, velmi schopný a byl to můj první tablet. Byl jsem s ním velmi spokojen. V podstatě jsou ale všechny stejné, liší se jen plochou, přítlakem, materiálem a dalšími věcmi, které nás nyní nemusí zajímat.

Co je tablet?

Tablet je polohovací zařízení určené jak pro běžnou práci v systému, tak i ke kreativní práci zejména v oblasti kreslení. Je velmi užitečné, ač jeho plné zvládnutí si žádá cvik a nemálo zkušenou ruku.

Jak tablet vypadá a co to pero?

Můžeme si ho zpočátku představit jako „desku“ (Ad 1.), která je USB kabelem připojená k vašemu počítači podobně jako myš nebo jiná periferie (tiskárna, monitor, klávesnice, čtečka aj.). Mohou být i bezdrátové a některé starší typy se připojují i přes PS2, ale o tom až někdy jindy. USB přípojku najdete u většiny druhů tabletů.



A teď tu máme pero. Ano, to pero, které držíme v ruce a se kterým provádíme ty jemné tahy. Nyní si ho popíšeme. Pero k tabletu. Vypadá podobně jako klasické kuličkové pero, až na to, že na druhé straně máme ve většině případů i eraser (guma), která je velmi praktická. Takže popořadě. V první části máme samotný hrot pera, poté následuje tělo pera s programovatelnými tlačítky a nebo kolíbkou (nedoporučuji kolíbku, chybuje a vypadává).



Ad 1.: Tato deska obsahuje ve většině případů držáček na pero, aktivní oblast (oblast citlivá na dotyk pera), programovatelná tlačítka (u dražších modelů), scroller a ergonomicky tvarovaný okraj.

Příslušenství tabletu

Většina tabletů ve svém balení disponuje hned několika drobnostmi, které jsou velmi důležité a některé jsou vcelku na nic. Mám na mysli hlavně pero a myš. Práce s tabletem bez pera je samozřejmě bezpředmětným tématem, ale jinak tomu je u myši. Znám několik lidí, kteří myš k tabletu používají, ale vím o mnoha jedincích (spíše by se dalo říci, že vím o mase lidí), kteří preferují svou myš před tou dodávanou. Já to velmi chápu. Ta mrňavá tabletová myška mnoha lidem nesedne a i právě proto jsem si svůj druhý tablet objednal bez myši. Tím vás však nechci nijak odradit. Hodit se může.

Součástí balení je samozřejmě i CD s ovladači a případným dodaným softwarem. Tím myslím nějaký grafický editor specializovaný na kreslení. Například Corel Painter Esential. S oběma instalátory se zachází stejně jako s jakýmkoli dalším programem určeným k instalaci.

Tak to bychom měli seznámení s tabletem. Jeho cílem bylo vám tento nástroj představit a pokud možno navnadit. Pokud se mi to nevnadění nepovedlo, zkusím to v následujících odstavcích snad záživného textu.

Přesvědčil jsi mě, jdu do obchodu, ale JAK?

Koupě tabletu je velmi ošidná a záludná věc. Mnoho uživatelů si stěžuje na cenu a na malou plochu. Musíme si nejprve ujasnit, co je pro nás důležité, co chceme s tabletem dělat, zda ho budeme využívat často a proč si ho vlastně kupujeme.

Koupit si tablet jen z toho důvodu, aby jste ho mohli leštit a ukazovat kamarádům je zvířecí chování, na které jsem už také párkrát narazil. Pokud máte na rozhazování, učiňte tak, ale já vás budu mít za blázny. Pokud ale uvažujete o vážné grafické práci nebo o efektivnějším ovládání vašeho operačního systému, to už je jiná a já se vám nyní pokusím vysvětlit, jak na to.

Předně bych vám doporučil koupi některého menšího tabletu, na kterém si vyzkoušíte vaši chuť k práci, vaši současnou dovednost. Proto píši právě o Wacom Graphire4. Tento tablet je pro začátečníky velmi kvalitní, má slušné rozlišení, plochu a hodnota přítlaku je pro začínajícího uživatele přímo astronomická. A k tomu všemu je i cenově velmi výhodný. Pojďme se podívat na jednotlivá specifika tabletu.

Velikost aktivní plochy: Velikost se udává v milimetrech. Jak vidíte, model Graphire4 má aktivní plochu o velikosti 127.6 x 92.8 mm. Zkuste si na pravítku naměřit tento obdélník a vyjde vám, že to není malé! Ve vašich začátcích budete mít velké problémy takovou plochu „urejdovat“.

Úroveň tlaku: Graphire4 disponuje 512 úrovněmi, ale co to vlastně je? Tato „veličina“ popisuje několik možných stupňů přítlaku vaší ruky na tablet prostřednictvím pera. Pro kreslířské a retušérské práce doporučuji minimálně 512-1024 úrovní.

Rozlišení: Graphire4 pracuje v rozlišení 2000 dpi. Jsem tu mezi grafiky, kteří určitě ví, co je dpi, ale pro začátečníky bych rád uvedl odkaz na wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Dpi). Nerad vysvětluji vše a není od věci něco nechat na samotném uživateli.

Přesnost pera: Odchylka pera neboli pokud udělám bod v bodě A a bod B je vzdálen 0.1mm, můžu udělat bod v rozmezí této odchylky. Tedy v bodě a 0.1mm. Vím, že je to vysvětleno velmi nepřesně, ale snad chápete toto mé sdělení.

Šířka, výška, hloubka: Standarní údaje určující rozměry „desky“ tabletu.

Rozhodně bych chtěl vyvrátit domněnku, že čím víc, tím líp. To je hovadina jako Brno. Věřte mi, když řeknu, že ani s Graphire3 by jste si zpočátku nevěděli rady a to ani s kdejakým levným Geniusem.

Podívejte se na výše uvedená specifika Graphire4. Je to univerzál použitelný takřka všude. Podle toho se snažte vybrat váš první tablet.

Na co si dávat pozor při koupi?

Pohledejte si informace na internetu o tom kterém tabletu, ať víte, zda s ním jsou a nebo nejsou problémy, jak jsou s ním uživatelé spokojeni. Je poruchový? Není nad tyto informace. Pozeptejte se přátel. Podívejte se, jaká je záruční doba, cena, přítlak a velikost aktivní plochy. Pokud si nebudete jisti, zeptejte se mě a nebo ve specializovaném obchodě nejlépe jiné firmy. Ti budou hodnotit nestraně od předešlé u které si ho hodláte koupit.

Mám tablet doma, co teď?

Výborně, pokud jste si už pořídili tablet domů, zbývá vám k jeho funkčnosti jen jediné a to je zapojení. Graphire4 disponuje USB konektorem a ten vrazíme do USB zástrčky vzadu do PC. USB zástrčky jsou ty malé úzké a občas je má někdo i vepředu. Záleží na bedně (popřípadě na základní desce).

Vložíme CD s ovladačem do mechaniky a vyčkáme načtení autorunu, který nám nabídne instalaci. Klikneme na Acept a to je celé. Instalace už dále proběhne až do konce bez vašeho zásahu. Konec pouze odklikneme a bez restartu systému můžeme náš tablet volně používat. Bez specializovaných ovladačů sice funguje, ale jen v režimu mouse. O tom však až později.

Software k nastavení ovladače

Start > Programy > Tablet > Pen Tablet vás navede na samotný program, kterým si můžete tablet nastavit. Vykoukne na nás okénko číslo 1.







V prvním okně si nastavujete samotné pero. Jeho přítlak, měkkost, zvuky, tlačítka a mód práce.
V druhém si nastavujete jenom PopUp menu s nejčastěji používanými funkcemi.
V třetím obrázku si nastavujete programovatelná tlačítka a chování scrolleru na tebletu.

Konečné pojednání aneb všechno v kostce

Tablet je polohovací zařízení určené k běžnému ovládání PC a grafické práce. V grafické sféře nalezne obrovská využití a to nejen při kreativním kreslení. Například precizní výběry, věktorová grafika, retuše fotografií. To vše velmi přesně a čistě.

Na tabletu jsou některé specifika velmi důležitá. Mám na mysli především velikost aktivní plochy, přítlak pera, rozlišení. Tyto vlastnosti si hlídejte především. Koupě tabletu je velká událost pro grafika, tak si jí važte a vybírejte s opatrností, dobrými radami od kamarádů a zkušenějších lidí.

Buďte na tablet opatrní

Jde o velmi citlivý nástroj. Takže opatrně s ním. Pokud přenášíte tablet s perem, raději dejte pero do druhé ruky a pevně ho držte než aby jste se spolehli na držáček.

Po ukončení práce s tabletem ho vždy přikryjte měkou utěrkou nebo jiným čistým obalem kvůli ******* stavící si na váš stůl hrnek kafe a jiné nepatřičnosti. Stát se může cokoli a je lepší tomu předcházet. Taktéž bych doporučoval sem tam tablet přetřít antistatickou utěrkou.

Tablet mějte na stole vždy pevně ukotvený a spolehlivě usazený vůči ostatním věcem (bordelu) na stole.

Cílem článku bylo vnést trochu toho světla do říše tabletů, rozhodně jsem neměl v plánu detailní analýzu jednotlivých součástek, ale myslím, že i tak je to docela obsažný článek, který by vám mohl eventuálně pomoci.

V příštím pokračování bych s vámi chtěl probrat samotné základy práce, správné držení, nástroje, módy práce a mnoho dalšího.



Jak už jsem řekl, textík není nikde uveden a zde snad někomu v tomto topicu pomůže.
Nox
Profil
Vlaadja
Zdravím,
než sem si koupil tablet, tak jsem hodně váhal, ale nyní rozhodně nelituji. Pořídil jsem si přesně to, co jsi popisoval - obyčejný, drátový, levnější, konkrétně Wacom Volito2 a jsem poměrně spokojený

Ano, myš a tablet běží standardně zároveň (proto pokud zrovna nepracuješ s tabletem, nenechávej pero ležet na aktivní ploše, nešel by ti posunovat kurzor)
120
Profil *
Tablet je naprosto skvělá věc. O tabletu jsem uvažoval dlouho a tak jsem si uspořil rovnou na kvalitnější Wacom Intuos3 A5. nejen že má spoustu užitečných funkcí, několik různých per, ale má také odpovídající parametry, takže to není žádná hračka. Tedy musíš se sám rozhodnout jak vážně to s tabletem myslíš. U těch levných je riziko, že nebude fungovat podle tvých představ. To se projeví až po delší práci. Já tablet používám čistě na kresbu (malbu), Pracuje se mi s ním lépe než s klasickými nástroji díky výborné citlivosti pera a také využívám všech možností počítače, včetně práce ve vrstvách, což by při klasické kresbě nešlo. Tablet mám necelý rok a používám ho na kresbu i na retuše fotografií. Kresba v programu PainterX nemá chybu. Photoshop je zase dobrý na retušování fotografií. Do koupi levného tabletu bych asi nešel. Hodně lidí se pak raději vrátí ke kvalitní myši než k mizernému tabletu, ale to opravdu závisí na tom co s tím chceš dělat. Na retušování několika fotek levný tablet také stačí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0