Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Nemá někdo z Vás zkušenosti s převodem vektorové grafiky (loga) do formátů Adobe Photoshop a Corel ? Logo dělám v programu Paint Shop Pro 9 (docela jsem se s ním naučil pracovat a myslím, že je dost dobrý a na leccos stačí). Převod do formátu Photoshopu v něm je, ale nemám si kde vyzkoušet, jestli to pak bude OK (tzn. kdyby ho pak chtěl zájemce někde "na cestách" používat - třeba si z něj nechat udělat vizitky nebo jiné tiskoviny - jestli ten soubor v jiném grafickém studiu bez problémů otevřou). Převod do *.cdr v něm není.
Lexter
Profil
Tak tenhle dotaz je trošku záludný. Ne každý pracuje s oběma editory a fikal to mezi nimi. Budu se snažit poradit logickou cestou. Nemám potřebu převodu formátů.

Ale... Při otevírání ryze vektorových formátů - ai, eps, svg atd... se photoshop zachová jako bitmapový editor, což v podstatě je. Importuje tedy vektor jako rastr (bitmapu), takže po vektoru nezbude ani fň. Není se čemu divit. Photoshop umí vektory jen na velmi omezené úrovni, nebyl k tomu nikdy určen.

Další dotaz a to čtení psd formátu exportovaného v jiných programech.
Protože adobe nikdy nezveřejnilo "složení" svých formátů, je to dost na vážkách. Otvírání PSD formátů je skoro vždycky na draka. Programátoři musí hádat. Ovšem troufal bych si říct, že v případě ukládání do PSD formátu je to trochu jinší situace. Při ukládání řekněme v PSP se ukládají efekty, live styly atd. do formátu psd s tím rozdílem, že zápis je na daleko vyšší úrovni. No je to v podstatě jasné, že se ukládat bude lépe tak, aby to psko přečetlo. Proč? Protože při otevírání se musí editor vypořádat s efekty, které v něm primárně nejsou a musí je třeba nahradit. při ukládání ovšem ukládá pouze ty věci, které primárně zná a jelikož psko je velmi schopný editor, neměl by mít problémy je pak přečíst, když jsou ještě navíc v jeho nativním formátu.

Pokud ale smím podotknout, když už dělám vektory - loga, vektorizace atd. vyhýbám se psku jako čert kříže. A corel je přece vektorový editor. S importem častých vektorových formátů určitě nebude mít potíže. Pokud ale vím, nepodporuje ai. Třeba Xara Extreme podporuje soubory Corelu i Illustratoru.

Je mi líto, že jsem neporadil víc, ale podpora uzavřených formátů je velká neznámá. Někdo ví víc, někdo míň, někdo všechno a někdo nic. Ta podpora formátů napříč editoru taky podle toho vypadá.
Mufna
Profil
Lexter

Díky za info.

corel je přece vektorový editor. S importem častých vektorových formátů určitě nebude mít potíže

Předpokládám, že slušnější grafické studio bude Corel mít. A Corel před časem koupil JASC Software, který vyvíjel Paint Shop Pro. Takže bych docela předpokládal, že podporu formátu Paint Shopu (*.psp, *.pspimage) bude mít Corel v sobě v současnosti zahrnutou. Formát Paint Shopu není (to netvrdím, to si myslím) vektorový, ale zřejmě jakýsi univerzální. Vzhledem k výše uvedené akvizici by ho ale Corel snad mohl zvládat a hlavně poměrně dobře a třeba lépe než jiné formáty (to říkám tak, jako že živím tuto naději). Bohužel to momentálně nemám kde vyzkoušet.

V Paint Shopu sice můžu ukládat např. do TIFF či EPS, ale to je dost problém. TIFF to uloží tak, že tomu přidá bílé pozadí (což někdy vadí), s EPS pak mám už vůbec problémy - uloží to, ale sám to pak už neotevře (natož aby to pak otevřel jiný program, že ? - navíc tohle už vím i z praktické zkušenosti)

Jaké vůbec existují vektorové formáty kromě těch nejznámějších - cdr, ai, svg či pdf ?
havs
Profil
Kromě všelijakých clipartových a jiných interních formátů znám:
Flash swf (fla)
emf, wmf (Windows)
AutoCAD - tuším dwg, dxf
...a něco bude mít Macintosh, něco taky Lotus, Amiga apod.

U Paint Shopu půjde opravdu jen o vrstvy, resp. popisně uložené efekty (stíny, průhlednost apod.) a tam např. u dvou nej, tedy Adobe Photoshop - Corel Photo-Paint je veškerá podpora žádná. Jediná rada je, mít všechny vrstvy v bitmapách, nebo domluva na formátu.
Mufna
Profil
havs

No, možná jsi mi částečně pomohl - zatím ještě nevím - a to konkrétně tím, že vektorový formát je kromě jiného taky WMF. Paint Shop to ve wmf uložit umí - včetně vektorů. Teď jenom ale najít nějaký program, ktrerý to otevře a pak mi to dokáže převést do jiného formátu. Potřeboval bych buď CDR nebo SVG. Nějak se prostě k jednomu z těhle běžných formátů potřebuju "prokousat", neb mám hotové logo v Paint Shop Pro a nechce se mi to dělat znovu a překreslovat v jiném programu - tedy buď v Corelu nebo třeba Inkscape. Adobe zatím vůbec neřeším.
pantondavo
Profil
Mufna
Dle mých zkušeností Ti mohu s jistotou říct, že vektorový formát importovaný (nebo jednodušše přes CTRL+C a CTRL+V) do Photoshopu je plně funkční vektor. Dokud ho nevyrastruješ (jedine po "rastraci" se s ním dá pracovat – ořez apod) můžeš ho bez ztráty kvality zvětšit třeba na plachtu svého pozemnku na měsíci |.-)
Mufna
Profil
No, tak jsem si lámal hlavu, nakonec to zřejmě udělám tak (i vzhledem k tomu, že WMF se sice uloží, ale možná jsem nepoužil moc kvalitní font, takže v Paint Shopu to vypadá OK, ale po exportu do jiného programu už moc ne), že zkusím použít program Vextractor. V Paint Shopu to uložím normálně třeba v JPG (vypadá "velmi dobře") a ve Vextractoru to "zvektorizuju". Akorát jsem si naběhl, neb jsem slíbil, že to teda dodám v CDR, no a Vextractor to umí uložit "jen" v SVG. Jo jo, to jsou ty zmršený začátky kreativního člověka, kterej vymodeluje nějaký nápad v programu, který má k dispozici a který už zná a je tak nějak zvyklý ho používat, a pak musí řešit technickou stránku věci. Takže se ještě zeptám na jednu věc - nebyl by nějaký program na konverzi SVG do CDR ? Díky Vám za trpělivost se mnou, tohle by mi teď hodně pomohlo.
jurajda
Profil *
zdravim potreboval bych prosim radu. snazimse delat vektorovou grafiku. ale mam problem to prevest do formatu ktery by zustal jako vektor ale ve formatu se kterym by se dalo pracovat po prevodu v ilustratoru nebo v corelu. ten program ve kterym to robim je serif DrawPlus. a format ma .Dpa a tento format potrebuji previizt.
Petr ZZZ
Profil
[#8] jurajda
Tvůj průjev je obtížně srozumitelný a měl by sis na vlastní dotaz založit vlastní vlákno. Přečti si prosím pečlivě pravidla diskuse.

Mufna:
S převodem do cdr ti neporadím, ale naopak z cdr do fotošopu už jsem s úspěchem použil screenshot a ve fotošopu Ctrl+V. Je to ale jaksi dřevorubecká metoda, vektory jdou k šípku a dobře se to dělá jen na velké obrazovce, jinak je nutno to skládat po kouskách, pokud to má mít nějaké slušné rozlišení. Anebo se dá taky v Corelu použít Ctrl+C a v Powerpointu Ctrl+V. V Powerpointu ale někdy ty přenesené vektory umí blbnout, chce to vyzkoušet. Z Powerpointu to lze zase přes Ctrl+C hodit někam jinam, nebo rovnou v PP uložit třeba jako JPG nebo GIF. Ty už se pak dají otevřít v čemkoli.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0