Autor Zpráva
Cejn
Profil
Začal jsem dělat grafické návrhy v Gimpu a zajímoalo by mě, co to může sebou nést za problémy při kódování (při tvorbě návrhu žádné, opravdu je to shopná konkurence PS). Já totiž už nekóduju, není na to čas. Když předám koderovi PSD soubor tak si s tím poradí, rozřeže to v image ready, a tak, protože je to standart na který jsou všichni zvyklí. Ale když mu předám soubor gimpu, ... no zkrátka by mě zajímalo, jak jsou na to kodeři připravení ...?
Plaváček
Profil
Cejn

Opravdu šikovný kodér si poradí i s obyčejným kvalitním JPEG, pokud grafický návrh neoplývá různými poloprůhlednostními zvěrstvy.
Miloš
Profil
Stavíš proti sobě dvě nesrovnatelné věci:
— „Když předám koderovi PSD soubor tak si s tím poradí
— „když mu předám soubor gimpu

— PSD je formát souboru (typ obrázku, přípona)
— GIMP je program – to bys kodérovi posílal spuštěný GIMP a v něm otevřený obrázek? Asi ne.
Zkrátka – proč to v GIMPu neuložíš jako PSD?
Miloš
Profil
Já už pro oči nevidím – omlouvám se – napsals tam soubor gimpu a ne soubor v gimpu, takže první část předchozího příspěvku beru zpátky a kaju se za nepozornost.

Nic to ale nemění na tom, že gimp umí ukládat i jako psd, takže nevidím problém.
Problém by byl leda kdybys chtěl mít ten soubor (v psd nebo čemkoli jiném) jako CMYK, protože gimp cmyk neumí (tuším načte a zkonvertuje do rgb, ale už ve cmyku neuloží), ovšem pro návrh webu je stejně cmyk zbytečnost – tohle je přesně místo pro rgb(a).
shaggy
Profil
Ja spolupracujem s jednou grafičkou, ktorá svoje návrhy robí výlučne v GIMPe.
Návrhy mi dodáva v PNG a nikdy som s tým problém nemal. Ak ide o niečo zložitejšie, tak mi dodá dve PNG - kompletný návrh a napríklad iba obrázok s pozadím (bez niektorých grafických prvkov).

V živote som nerozrezával v image ready, psd súbor väčšinou k nakódovaniu nepotrebujem (vlastne nikdy ho nepotrebujem, je to len o lenivosti kodera). Dobrí koderi sú pripravení, zlí si vždy nájdu dôvod, prečo sa niečo nedá urobiť.
Mona
Profil *
GIMP síce vie export do PSD, ale neexportuje priehľadnosť a texty exportuje ako cesty (krivky), ktoré sa nedajú editovať. PSD ale nie je štandardným formátom, takže je to len vecou dohody medzi grafikom a kóderom. Ak obaja používajú Adobe Photoshop, môžu sa dohodnúť na súboroch vo formáte PSD. Ak obaja používajú GIMP môžu sa dohodnúť na súboroch XCF.

Podľa mňa by sa však malo pristúpiť aj v tomto smere k štandardizácii a používať by sa mal formát PNG. Ak je to potrebné, zaslať kóderovi aj viac súborov. Napríklad v pritovej grafike sa v tomto smere dosť pokročilo a dnes je už bežnou praxou, že tlačiarne vyžadujú podklady v štandardnom PDF a nie formátoch AI alebo CDR.
Mona
Profil *
Miloš: „Problém by byl leda kdybys chtěl mít ten soubor (v psd nebo čemkoli jiném) jako CMYK, protože gimp cmyk neumí (tuším načte a zkonvertuje do rgb, ale už ve cmyku neuloží), ovšem pro návrh webu je stejně cmyk zbytečnost – tohle je přesně místo pro rgb(a).

Pokiaľ sa jedná o grafický návrh, ktorý má byť publikovaný na monitore a nikde inde (napríklad webstránka), tak ťa CMYK vôbec nemusí zaujímať. Potrebuješ len RGB.
Cejn
Profil
Miloš
Mona
Jasan, to je právě to, ono to sice uloží, ale ty vrstvy pak vypadají tušim jinak, ale nemám s tim moc zkušeností, to vim od spolužáků. CMYK v GIMPU sice nejde, což jak správně říkáš ve webdesigne nevadí, nicméňe tuším, že v Gimpshopu nebo nějaký podobný mutaci, nebo možná v novým gimpu je i práce v CMYK režimu. Takže se věci hýbou správným směrem.
Cejn
Profil
Takže jestli jsem to správně pochopil, správná (z hladiska standardů atd) je stejně cesta přes PNG, i za předpokladu, že budu muset koderovi poslat vic souboru (třeba aktivní tlačítkaúnormální atd). Tím odpadá moje starost,
Miloš
Profil
Mona
Pokiaľ sa jedná o grafický návrh, ktorý má byť publikovaný na monitore a nikde inde (napríklad webstránka), tak ťa CMYK vôbec nemusí zaujímať. Potrebuješ len RGB.
Vždyť jsem to taky napsal: „ovšem pro návrh webu je stejně cmyk zbytečnost – tohle je přesně místo pro rgb(a).

Že gimp PSD neuloží s průhledností? Nesmysl. Nevím jak po otevření ve fotošopě, ale když ten psd otevřu opět v gimpu, tak až na textovou vrstvu (přestala být textovou) zůstane všechno jak má být; průhlednost, krytí vrstvy, vodítka…
Viz http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/41283/export.psd_944.07KB.html
Nox
Profil
Cejn
Pošli v .png, .psd i .(gimpovskej_format) a si v pohodě, podle mě nejkorektnější řešení... nemusíš posílat milion různých souborů,
vše pojmenované, strukturované, kodér si s tím případně může hrát a nemá problém
Miloš
Profil
Nox
.(gimpovskej_format)“ se jmenuje xcf.
shaggy
Profil
Cejn
osobne si myslím, že teba nemusí trápiť v čom robíš návrh. Ak máš kodera, ktorý to nebude vedieť urobiť - nájdi si iného.
V dnešnej dobe máš možnosť výberu, kvalitných koderov (čo si nemyslia, že PSD je jediný formát pre návrh webu) sú stovky.
Ja som toho príkladom - spolupracujem tuto s Monou a spolu sme urobili niekoľko webov. Ani jeden nebol navrhnutý v Photoshope.
Mona
Profil *
Mona
„Pokiaľ sa jedná o grafický návrh, ktorý má byť publikovaný na monitore a nikde inde (napríklad webstránka), tak ťa CMYK vôbec nemusí zaujímať. Potrebuješ len RGB.“
Vždyť jsem to taky napsal: „ovšem pro návrh webu je stejně cmyk zbytečnost – tohle je přesně místo pro rgb(a).“
Že gimp PSD neuloží s průhledností? Nesmysl. Nevím jak po otevření ve fotošopě, ale když ten psd otevřu opět v gimpu, tak až na textovou vrstvu (přestala být textovou) zůstane všechno jak má být; průhlednost, krytí vrstvy, vodítka…
Viz http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/41283/export.psd_944.07KB.html[/i] “;

Ide o to, ako to otvori Photoshop, nie GIMP. Samozrejme, že GIMP si po sebe všetko vie otvoriť správne. A možno záleží aj od verzie Photoshopu. Neviem. Treba vyskúšať asi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0