Autor Zpráva
Ivorius
Profil
Každý doporučuje požívat png nebo gif. Když ovšem použiji tyto formáty, datová velikost je obrovská (oproti jpg) a kvalita je "srovnatelná". Jediná výhoda se mi jeví průhlednost.

Můžete mi prosím vysvětlit v čem spočívají výhody png a gif oproti jpg?

A ještě jedna otázečka. Jakou maximální velikost grafikckého prvku na webu jste ochotni akceptovat? (Zajímá mě, jestli 50 kb je snesitelné)
thingwath
Profil
No, rozdíl je v kompresi, pochopitelně.

GIF je omezen na pouhých 256 barev a průhlednost (jeden stupeň -- ano, ne). Z toho plyne, že na fotografie to nebude, ale spíše na jednoduchou málobarevnou grafiku. Třeba schémata.

JP[E]G komprimuje ztrátově -- vznikají artefakty a mizí některé detaily. Záleží samozřejmě na stupni komprese. Komprese absolutně mrví hranice mezi barevnýma plochama a podobně. JPEG je vhodný na fotky, zcela nevhodný je třeba na tlačítka, schémata, grafy a podobně.

PNG dokáže to co GIF se srovnatelnou kompresí a zároveň dokáže bezztrátově komprimovat i obrázky o více barvách než 8 bitů. Velikost je pak samozřejmě o něco větší. Má i průhlednost a to v 256 stupních. Závěr je ten, že PNG dokáže zcela nahradit GIF a pokud není problém velikost fotky či podobně, tak i JPEG.

Zkrácený závěr -- fotky a velká, mnohobarevná grafika v JPEG, tlačítka, obrázkové nadpisy, loga a další v PNG.
thingwath
Profil
Obrázek vhodný pro PNG a nevhodný pro JPEG.





Porovnejte i velikosti.
Nai Dzet Quiv
Profil
GIF má také určité problémy s licencemi (nšvím, jestli jsem to formuloval správně).
Osobně se snažím od GIF upouštět, nahrazuji ho PNG. GIF používám jenom na:
- animace GIF
- obrázky, které potřebují průhlednost; IE ji totiž u PNG nepodporuje...
Na fotografie používám JPEG.
DoubleThink
Profil *
GIF má také určité problémy s licencemi

Licence společnosti CompuServe na formát GIF expirovala v roce 2003.

O obrazových formátech jsem něco málo napsal na stránce Fireworks.help: Grafické formáty
Ivorius
Profil
Díky DoubleThink - to je přesně to co jsem hledal
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0