Autor Zpráva
blizz_boz
Profil
Na svojich stránkach by som chcel používať font Am Sans bohužiaľ je v ňom chyba keď nasleduje r za é: "ér" tak medzi písmenami chýba medzera... Nedá sa niekde stiahnuť nová verzia, alebo nejako opraviť tá stará? Font je vo formáte open type.
Miloš
Profil
Já ten font neznám. Nevím, kolik lidí ten font má, ale asi jich moc nebude, což znamená, že tvé stránky psané tímto fontem uvidí pouze zlomek návštěvníků. Zbytek bude mít tvé stránky zobrazeny náhradním písmem. Neboli zbytečná snaha. Použij písmo, které bude mít většina návštěvníků.
blizz_boz
Profil
Miloš

Veď ten font skonvertujem pomocou cufónu a priložím k projektu ako javascriptový súbor. Tento problém ma netrápi skôr by som chcel vedieť či existuje nejaký nástroj na editáciu fontov.
H13
Profil
Miloš
Souhlas, do budoucna by však mohl použít @font-face (které už teď funguje ve Firefoxu 3.5, Safari 3.1, Opeře 10, tipuju, že by se brzo mohl přidat i Chrome)
blizz_boz
Profil
H13

V predchádzajúcom príspevku som spomínal Cufón, ktorý sa bežne používa už dnes:

http://suewebik.net/index.php?/archives/695-Cufon-nahrazovani-fontu-na-webu.html

ďalšia alternatíva je Type - Face, takže prosím ťa nauč sa čítať. A tebou spomínaný font face je zatiaľ v praxi nepoužiteľný.

Ale toto je offtopic čo keby už niekto diskutoval k téme ako mám upraviť opentype font tak aby som odstránil chybu medzi písmenami é a r.
Miloš
Profil
Cufon není user-friendly, poněvadž se takový text nedá označovat, neboli komplikace při kopírování.
Na to mi vzhled Am Sans nepřijde jako dostatečná protihodnota – občejné písmo, které mě nijak nezaujalo.
A neříkej, že nedokážeš najít sám nějaký editor fontů
blizz_boz
Profil
Miloš

Nj robím redesign webu zaoberajúceho sa modelingom a AM Sans sa na tento účel perfektne hodí, hladal som nejaký štýlový "fashion" font ktorý by podporoval diakritiku, AM Sans celkom zapadá do nového designu stránky... A preto ho tam chcem. O probléme s označovaním, viem ale používam ho iba na nadpisy. A celkovo mi to nevadí dôležitejší je pre mňa vizuálny efekt.
H13
Profil
blizz_boz
"A tebou spomínaný font face je zatiaľ v praxi nepoužiteľný."

Omlouvám se za kacířský návrh, který se týká blízké budoucnosti (pro mě současnosti, protože používám firefox 3.5). Jak píše Miloš, cufón má své nevýhody, proto jsem chtěl jen poradit, aby jsi místo složitého "cufonovani" použil již brzo standardní css metodu.

Tomuhle už vůbec nerozumím:
"ďalšia alternatíva je Type - Face, takže prosím ťa nauč sa čítať."
Bubák
Profil
Nějak tu nezaznělo, že @font-face umí také IE, pro upřesnění už odpradávna, přesněji od verze 4.0, takže se zdá, že z významnějších prohlížečů tentokrát bude poslední výjimečně Chrome.
Miloš
Profil
Bubák
z významnějších prohlížečů tentokrát bude poslední výjimečně Chrome.
V ČR je o něco významnější Opera. Podporuje @font-face?
Chamurappi
Profil
Reaguji na blizz_boze:
Nestačil by ti „Century Gothic“? Vypadá podobně a má ho víc lidí.


Reaguji na Miloše:
Viz [#4].
Bubák
Profil
Miloš
Připravovaná verze 10.00 ano.
Pro zajímavost, během sedmi dnů (středa, pátek, úterý) dnů vydali tři testovací buildy.

Pro úplnost, měl jsem na pokusné stránce "jen tak" @font-face TTF fontu a IE soubor s fontem vesele načítal, zřejmě podle pravidla, že přípona va webu není důležitá. Proto jsem @font-face TTF fontu hodil do skrývacího podmíněného komentáře.
H13
Profil
Bubák
Já bohužel rozběhl font face s použitím ttf pouze na:
Firefox 3.5
Safari od 3.1
Opera 10

IE zřejmě dokáže podporovat @font-face, ale ne s ttf (otf) fontem? To by pak znamenalo, že pro všechny prohlížeče stačí standardně vytvořit následující kód:

@font-face {
       font-family: Jmeno Fontu;
       src: url("Jmeno_fontu.ttf") format("truetype");
   }
h1 { font-family: "Jmeno Fontu", arial, serif, helvetica;
}


a pro IE je potřeba:
- podmíněné komentáře s vloženým písmem eot
- přetransformovat ttf(otf) na eot
- načíst místo ttt(otf) eot soubor ?
Bubák
Profil
H13
Přesně tak.
EOT jsem ještě netestoval, ale mělo by to tak jít.

<OT>
Někde jsem viděl stránku na online konverzi z TTF/OTF na EOT, nemůžu ji najít. Neporadí někdo, abych kvůli pár fontům nemusel instalovat WEFT?
</OT>
H13
Profil
Bubák
No taky bych byl za odkaz rád, já jsem si právě teď WEFT nainstaloval, ale nikde nemůžu najít možnost jak jednoduše font transformovat, všude to po mě chce emailovou adresu a www adresu, pořád by to chtělo něco uploadovat :-(
H13
Profil
Tak jsem našel "offline" nástroj na převod z ttf do eot, lze ho stáhnout zde:

http://code.google.com/p/ttf2eot/

V případě, že se includuje i soubor eot (podmíněné komentáře), pak font-face funguje i v IE (zkoušel jsem IE7, IE8)

EDIT: ten nástroj převádí i otf na eot, IE 6 také funguje
Bubák
Profil
H13
Na ttf2eot jsem při hledání taky narazil, ale nějak se mi do toho nechtělo, ale je to opravdu rychlý komandlajnový program. Otestoval jsem Linuxovou verzi, ale má existovat i komandlajnová verze pro Windows.

nikde nemůžu najít možnost jak jednoduše font transformovat
Tohle jsi asi četl: www.jakpsatweb.cz/css/css-eot-weft-font.html ale je možné, že současná vere má pár "vylepšení".
H13
Profil
Bubák
Když na té stránce ( http://code.google.com/p/ttf2eot/ ) klikneš na záložku Downloads, je tam i Windows Executable verze. WEFT jsem odinstaloval, protože ttf2eot je přesně to co potřebuji (jen transformovat font)
Bubák
Profil
H13
Pak jsem ttf2eot taky našel a stáhnul, takže ttf2eot mám pro oba OS. Tři fonty jsem úspěšně převedl v Linuxu, pak jsem nechal jsem udělat screenshoty na http://browsershots.org nechtěl jsem startovat do Windows.

Prohlížeče jsem rozdělil pomocí podmíněných komentářů, ale pak to nefunguje v IE4, podmíněné komentáře zná až IE5 a novější. Šlo by to řešit detekcí prohlížeče, nebo hackem, ale vzhledem k zastoupení IE4 to nechám tak.
http://teststranek.kvalitne.cz/font1/
Miloš
Profil
ale vzhledem k zastoupení IE4 to nechám tak.
Plně schvaluji. Má vůbec dneska ještě tohoto dědečka? V současnosti mi připadá zbytečné ladit stránky byť jen pro pětkové Explorery, natož pro čtyřku.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0