Autor Zpráva
peta
Profil *
Napadla mne takova vec, videl jsem to na ignum.cz , tusim, co udelat server na e-shop hosting?
Nabalit to na nejaky kvalitni e-shop nebo CMS, ale tak, aby slo udelat i free verzi e-shopu a mohl ji editovat kdokoli (pro vyzkouseni)
Sel by do toho nekdo se mnou, kdo zna nejaky dobry CMS pro e-shopy?
petrp
Profil
b]peta[/b]

to už je stara vec, staci kdyby jsi se podival na cssi na projekty formou ASP v CR je jich uz mraky, navic jsem to o cem tu pises delal pred 4 lety s vlastnim eshopem, a muzu ti rict, ze resit bezne problemy s uzivateli je velmi velmi vysilujici a casove obtížne dlouhe, navic za tuto dobu neuvidis ani korunu.
Proto jsem to pred lety radikalne omezil a na vyjimky pouze eshop k prodeji a ne k pronajmu.
Vyplatilo by se to za predpokladu mesicni ceny okolo 800 a vice a mit k tomu minimalni naklady coz pri 2 - 3 lidech nejde - jako ma zoner inshop (a to se jeste modlit aby server chodil a nikdo nic po tobe nechtel), jinak je to plantažnická práce, ktera zabere neumerne dost casu k vydelku.

jestli mas na to udelat lepsi verzi nez ma Inshop pak to zkus, jinak s nejaky eshopem beznym nebo open source a podobne na to zapomen. Navic by jsi nejste k tomu musel nabidnout neco vic, aby mel nekdo duvod to objednat u tebe a ne u inshopu.
peta
Profil *
petrp
inshop neznam, ale mozna je nejaky kvalitni open source, ktery by stacilo trosku upravit. Kvalitni myslim, ze by tam byl treba chat, forum, pocitadlo, email-form a podobne veci, ktere bych ocekaval na e-shop strance. Ne jen zabrazit seznam vyrobku.

O jakych problemech presne mluvis? Proste e-shop by mel zadane parametry, nejake default, nejake volitelne (CSS sablona) a vic by nikdo nesmel chtit. Akorat udelat dobry navod a prehled funkci a pluginu. Pripadne nejaky web-wizard, jako mivaji BLOGy.

InShop: http://www.zoner.cz/inshop/
Treba, nasel jsem si: horkysalek.cz
To vypada uplne podobne, jako blog. Nic moc stranka z hlediska technickeho. To uz jsem videl lepsi udelat na CMS portalovem.

Jinak, ja jsem spis pro PHP nez ASP. Coz otevira netusene moznosti Free scriptu.
http://www.volny.cz/peter.mlich/www.htm#msub14
Ten --seznam CMS-- nahore je sice dost stary, ale si myslim, ze tam jsou nektere kvalitni veci.
Dalsi zajimave odkazy jsou scriptove stranky
http://www.volny.cz/peter.mlich/www.htm#msub4
Ja si myslim, ze tam nektere veci jsou celkem kvalitni a ta mala cena zobrazit dole logo autora... Pripadne se s nim nejak domluvit, ze jsem to cele prepracoval, ze mu treba ten kod poskytnu nebo neco tak...

Cili, otazky jakeho typu jsi treba resil?
Cena by se mela vmestnat do 1000 za rok, protoze to bude v podstate hosting s domenou 3. radu.
petrp
Profil
peta

Ono se to tezko takhle popisuje, jsou to proste a hlavne provozni problemy, kdy neco nekde na serveru po aktualizaci novejsi verze prestane fungovat (proto je take velmi dulezite ten SW znat do detailu) nebo se zacne chovat divne a je treba to opravit.
A to co jsem již psal, reseni problemu s uživateli (nedokazu ti to takhle nejak vysvetliti ani to nejde, musel by jsi to zazit alespon na mesic aby jsi sam okusil tu praci a vfysvetlovani co a proc a jak a kde :) Manual to nevyresi , lidi hned pisou mejly nebo i volaj treba i vecer ).

Ale ta cena cca 83 Kč / mesic ? To jestli myslis vazne , tak ti preju hodne uspechu :))) Ver tomu, že tohle neni v prvni rade o nejnižsí cene. Hlavne už jak jsi nadhodil tu cenu je mi jasne ze to beres jen jako jakysi privydelek, a navic by jsi z toho nemohl zaplatit ani nikoho na vypomoc ....

Udělej si raději v tom jasno po stránce rozpočtu nakladu a zisku, než by jsi se do neceho poustel.
peta
Profil *
petrp
Tak jako to byl takovy tip. Ja myslim, ze kdyz by slo o e-shop, ktery by si udelal zakaznik sam nebo s nejakym clovekem podle wizardu, tak by se dalo platit i vic. Hlavne to zas nesmi byt prehnane moc. Co tak 5000/rok?
Dulezite je mit testovaci verzi zdarma rekneme na 1-2 tydny, aby si to lide mohli osahat, co to umi.

S temi zmenami, tak s tim se pocita, ze ten system mam dukladne nastudovany. Proto rikam, ze pokud znas nejaky dobry, sem s tim.
Momentalne delam system pres obflush a includy. Mas stranku, do ni naincludujes nejake hromadne stejne prvky, hlavicky a pod a po odeslani formulare se to posle na nejaky soubor, ktery ma obflush a po zpracovani to odesle na puvodni nebo jinou stranku. Ale na te puvodni strance je vse dulezite, jako treba i SQL dotazy. Zadny soubor function a podobne.

"na serveru po aktualizaci novejsi verze prestane fungovat"
Ted jsem treba vrtal do rozdelaneho systemu, kde se to bylo resene krasne az na ten maly detail, ze to bylo milion kousicku a dotaz se zpravovaval pres ruzne includy treba 5ti souboru na te same strance. Ja mam rad 1 soubor s podobnym nazvem jako puvodni stranka, ale aby v nem bylo vse pohromade. SQL dotaz, cteni promennych z PHP a pod. Takze, kdyz bych to chtel postavit na nejakem systemu, urcite volim prave s takovym pristupem.
Coz je o dost jednodussi na orientaci nez dohledavat, ze sekce 5 se zpravovava tady, tady a tady a jeste tady a k cemu je v DB tahle polozka?
Ten system byl proste postaveny desne neprehledne. Sice sem mu opravil chybky, co chtel, ale dal bych se bal do toho vrtat, pokud si to nemuzu prepsat cele podle sebe.

Dalsi takovou podminkou by mela byt jakasi jednoduchost pri instalaci a spravovani.
Dale pak, aby vetsina veci uz byla integrovana v systemu.
A uplne to nejdulezitejsi, aby byla dobre postavena jazykova verze. To mi vadi na vetsine free aplikaci, ze nevyvedou jazyk vedle do 1 souboru, nejlepe.
Co neni vubec dulezite, je CSS sablona(y), ta se da zpravit.

Divej, ja osobne jsem schopen postavit cely ten system. Problem je, ze to zabere nejmin 10 let programovani, takze by pro mne lepsi bylo upravit nejaky dobry hotovy.
A zajima mne nejaky tip? Pripadne nekdo, kdo ma dobry system odzkouseny.

Pozadavky:
- katalog zbozi - foto, popisek, podrobnosti
- menu
- logo
- vyhledavani
- nejaky kontakt - mail, chat, forum, tel
- editace CSS sablony, HTML, sablony menu + rozbalovaci script
- moznost volby druhu katalogu
- par lidi ma rado, kdyz je tip na nove zbozi a pod
...
Mne osobne nebavi vzit e-shop CMS a pokazde ho nastavovat a delat vlastne totez. Proc by to nemohlo byt jako portalove CMS?
peta
Profil *
- objednavkovy formular, objednavani v katalogu
- statistiky stranek
peta
Profil *
petrp Takhle, s tim portalem to mozna prehanim, to by muselo delat vic lidi a asi by se to cely muselo udelat jinak.

Ale tak treba neco jednodussiho, ze bys mel nejaky CMS, na kterem bys vytvarel stranky firem. (ty bys za to chtel rekneme 30 tis) a oni by si to pak mohli pod nejaky adminem editovat, s tim, ze tu prvni stranku jim tam udelas ty. A ze ti budou davat jeste 1000/rok , pokud jim to nemas smazat.
Tim padem se o domenu stara treba volny.cz a na tobe je jen ten shop.
A je tu zas ta podstatna vec, znat ten soft a nedelat do nej takove zasahy, aby nefungoval. To uz by bylo tve minus.

Proste mi jde o to, abys pro kazdy e-shop nemusel kopirovat zas cely CMS, kdyz je to v podstate stejny.
Ale je potrebne mit nejake demicka...
petrp
Profil
peta

jestli mam byt uprimny, mas podobne vize jako ja pred cca ctyrmi lety, víš na čem to ztroskotalo ?
Nedokazal jsem sehnat dostatečně zapaleneho cloveka, jako jsem byl tehdy ja, tak abych se (jsme) se do toho pustili a to hned z nekolika duvodu (ted dost odbocuju od SW samotneho, ale i na tohle musis myslet). V te dobe jsem uvažoval, že to sam dělat nechci (třeba onemocnis nebo jiny problem, tak aby bylo vic lidi co se o to postara kdyby bylo nutne), jak zajistit aby te nekdo (koho do toho vemes) nevypekl a neukradl ti to cele :/ NEvim jestli jsi nad timhle premyslel, ale vžij se do role, že by jsi to mel již hotove a nekdo kdo by ti s tim pomahal, ti to cele ukradnul (zkopiroval - tak jako ty ted hledas nejaky zaklad v podobe sw shopu). To byl ten hlavni duvod proc jsem se toho tak bal, ze jsem to pak cele odsunul. A za druhe najit spolehliveho cloveka dneska, ktery udelat to na cem jste se dohodli, me to dneska po zkusenostech prijde takova sance asi 1:50 lidi ...

Jinak 10 let by ti to netrvalo, za rok by jsi to musel mit hotove, jeden znamej delal SW propojeni na ucetnictvi Pohoda a trvalo mu to rok, tak tohle musi jit rychleji.

Ja žadny volne siritelny Sw jak ja CMS tak shop neznam a ty co znam jsou velke monstra , kte je kupa veci k nicemu a jen to cele zneprehlednuji. Hlavne vsechny tyhle systemy maji sve velke chyby o kterych se mi tu nechce ani psat , ty chyby (nedostatky) jsou hlavne v dnesnich pozadavkach na indexaci stranek do katalogu a to je kapitovala sama pro sebe , to ti zadnej SW , kterej najdes neudela (aspon jsem nevidel a akora jsem yl pred par dny na jednom skoleni IT a tam mi to potvrdili) Pouze pokud by jsi si ho udelal sam od zakladu a kvalitne.

Jinak cena jako takova v tom problem dnes niž ani nevidim. Ja mam shop stary asi 5 let a do dneska tak nejak funguje stabilne, spis je potreba si k tomu sednout a zmodernizovat ho, ale to sem tahat nebudu.

Odkud vubec jsi ?
Nightx
Profil *
peta

napis na icq 103009628 nebo na nightx@seznam.cz ,,, a zminse o tehle diskuzi abych vedel kam te priradit a pokecnem ... mozna by jsi se rad pripojil
peta
Profil *
petrp Ano, to chapu s tou poctivosti. Proto rikam nabalit to na neco free, co by se treba pozmenilo, prokonzultovat s autory jejich kopyrajt a vydat to taky free. Alespon prvni opravenou verzi, tu dalsi s doplnky uz nedavat. Hlavne jde o to, mit vsechno zalohovane a v pripade uplne ztraty by se dalo stavet aspon na te opravene free verzi.
peta
Profil *
petrp "Odkud vubec jsi ?" tak tohle jsem si nevsiml :) to je uplne mimo nase dlouhe odstavce, normalne oko nebere :)) Zlinsko
petrp
Profil
peta

to s tim free co pises mi už prijde jak charita , bez uražky, na to asi moc lidi nenalakas (myslim ted spolupracovniky, kteri by sli do toho s tebou).
Ale mozna kdyby jsi si zkusil pozadat o prispevek v ramci EU u ministerstava informatiky na rozvoj ASP reseni formou open source pro komercni sveru - rozvoj podnikani, traba by ti nejake dropky i poslali.
Jinak to beres pouze z hlediska programovani, ale tohle chce se na to divat i z te stranky konkurecnosti a schopnosti se z toho uživit a rozjet to pak i na urovni nejakeho vlastniho serveru (a to jsou uz velke naklady a z takovou charitou to je jen na obtiž)
peta
Profil *
petrp Co mas stale s ASP? To je naprosto nevhodny jazyk pro cokoliv. Jedine PHP nebo jiny linuxovy, tam uz spousta takovych veci je a funguje i jako free. A nektere jsou i dobre. Aspon se to rika o Mambo TikiViki a podobnych vecech.
Mozna to jeste nevis, ale u MS poradne nefunguje nic a kdyz to nemam udelat poradne, tak do toho nejdu... A pokud jsou me informace spravne, tak Vista windows by meli byt zalozene na podobne architekture, jako je linux, takze se mozna dockame funkcniho systemu a vse v nem :) Ale priznavam, ze 2000 se mi dost dobre drzi, predcili ocekavani...
llook
Profil
peta
Jednak ASP není žádný jazyk (VBScript a JScript jsou jazyky používané v ASP) a jednak tím petrp asi myslel pojem "application service providing". Tak se podobným službám říká (už někdy před pěti lety byl očekáván jejich boom).

Mozna to jeste nevis, ale u MS poradne nefunguje nic
To je dost silné tvrzení. Jejich operační systém je docela dobře funkční, v něm obsažený souborový systém má sympatické řízení přístupu (práva založená na ACL, žádné pošahané rwxrwxrwx), vyrábí dva velmi kvalitní kancelářské balíky a jejich vývojové nástroje (VS.NET) patří mezi špičku. Cože to u MS nefunguje?
petrp
Profil
peta

Aha, ASP jsem opravdu nemyslel ten programovaci jazyk od microsoftu, ale vseobecnou zkratu (presne jak napsal llook) zahrnujici poskytovani reseni SW formou pronajmu.
Jinak ti nevim, ale ja byt tvurcem WinXP napriklad, nebo Office vubec bych se za ne nestydel ...
Jinak me zase prijde jako operacni system pro bezne pouziti v PC Linux nevhodny :) Na serveru ano, tam je to nutnost, kdyz delam v php, ale nechtel bych ho za zadnou cenu mit v PC nainstalovany (ani kdyby mi za to nekdo platil) .. jednou jsem zkousel verzi Mandrake 9x a stacilo mi to, rychle jsem se vylečil. (ale to je uplne mimo tema :) )
peta
Profil *
petrp mandrake 9.x je naprosto archaicky linux. Uz od 10.x se to dalo jakztak pouzivat pro normalni zivot, ale jako souhlas, ze mi zatim lepe vyhovuji win, zvlast nektere programy (mozna te to udivi, ale ani 1 z nich neni od MS)

llook Nechci do toho moc vrtat, ale myslim si, ze daleko lepsi jsou balicky OpenOfficce, navic kompatibilni s obema systemy a maji filtry pro otvirani vselijakych dokumentu. Ale zatim jsem nemel vice moznosti srovnavat. Jen vim, ze kdysi OO delalo desne problemy otevrit vicezalozkove XLS a ja to zrovna vyuzivam pro simulace...
Co ve win nefunguje? Tak to by bylo na dyl, precti si nekdy me minule reakce tak rok nazpatek, treba... Vylozene ti muzu vyjmenovat treba 100 veci, ktere bych resil uplne jinak. A zajimave je, ze chyby jsou pouze v MS produktech, ostatni jsou celkem v pohode....
llook
Profil
petrp Mandrake 9.0 jsem taky jednu dobu používal, příšerná distribuce. Ale neodradilo mě to. Zřejmě patřím k lidem, kteří rádi dělají věci složitější než je nutné a tak je pro mě Linux vhodnou platformou (momentálně něco mezi Debianem a Ubuntu, každým dnem čekám dependecy-hell).

peta OpenOffice.org je velmi dobrý produkt. Funkčností by se dal srovnávat s Microsoft Works, ale Officům se nevyrovná. Je fakt, že většina uživatelů veškerou funkčnost Office nikdy nevyužije, a že by jim Works nebo OOo bohatě stačilo. Excell je pro spoustu lidí jen nástroj pro kreslení barevných tabulek a ve Wordu využijou jen ty vlastnosti, které má nakonec i WordPad... Přesto srovnání MSO a OOo mi připadá jako srovnání Gimpu s Photoshopem.

Na tu kompatibilitu OOo bych moc nespoléhal. Kdysi jsem psal v OOo protokol o měření do školy a tiskl jsem to jinde - z Wordu - a měl jsem problém se vzorci a s kreslením (schéma transformátoru vypadalo jak po výbuchu). Chtěl jsem tehdy ještě před tiskem provést jisté úpravy, takže jsem nemohl využít PDF.
petrp
Profil
llook

Mě se na Linuxu libi pouze ten tučnák :)

peta

OpenOffice ? Nevim jak je na tom poslední verze, ale tu co jsem měl možnost testovat byla uděsná, navíc jsem tam nenašel nic podobně propracovaného jako je Excel, takže na psaní dopisu je to možná dostačující.
peta
Profil *
llook
ten problem s vybuchem nesouvisi primo s OO. To je chyba verze wordu, ono mezi w6 w7 w8 jsou ruzne rozdily v nekompatibilite a sirce stranky, poloze objektu a pod.
Problem se vzorci jsem nezkousel.
Jediny problem, co jsem mel s linuxem, ze mi nechodil skener a nechodila televizni karta a nemel jsem zrovna zadny solidni navod, jak na to.
Ale priznavam, ze par veci mi tam nesedelo, treba takove neco vymakane jako Far manager tam proste neni, takze tez jsem na Windows.

petrp "nenašel nic podobně propracovaného"
Tak to sory, linux pro tebe neni. KSpread se pouziva misto excelu a podle mne se jevi propracovane dost.
petrp
Profil
peta
v te dobe kdyz jsem to zkousel nic tak kvalitniho nebylo a ver ze nemam chut sedet u pc s testovat kupu SW nebo cekat mesice nez se neco objevi, jen proto ze mam linux :/ a ne win. Kdyby tomu tak nebylo, rad bych ten system pouzival. Sice to bylo pred lety jak jsem psal v dobe mandrake 9.x, ale i tak proste bohužel nema Linux takovou silmou zakladu podpory jako win a to je pro operacni system jedno z nej.
Zkousel jsem to preorientovat se na Linux, ale neslo to ... ted uz je to pro me zbytecny ...
Odpocivej tučnáku v pokoji, amen.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0