« 1 2 »
Autor Zpráva
mila
Profil
Toto téma je malinko offtopic, za což se omlouvám, ale myslím, že je tu dost začínajících webdesignerů a podobných, co by to mohlo stejně jako mě zajímat.

Co prakticky obnáší udělat si živnostenský list. Tím ani nemyslím přijít tam a tam a vyplnit ten a ten formulář, ale co to pro mě znamená dále?
- Předpokládám, že budu muset nějak vykazovat příjmy a platit z nich daně. Pokud se nepletu, tak studenti nějakou částku danit nemusí. Kolik mohu cca vydělat, aby se to ještě nedanilo? Kolik daním z ostatního?
- Kolik tak času zabere účetnictví?
- Co zdravotní a sociální. Teď ho za mě platí stát. Budu si ho muset začít platit sám? Na kolik to cca vyjde?
- Slyšel jsem, že je nějaký minimální příjem, co daní každý podnikatel (5000?). Jak to funguje? Znamená to, že jen za to že mám žl platím 5000 ročně?
- Co dph? Plátce/neplátce?
- Nějaké jiné nástrahy? Tipy?
- Vyplatí se źl oproti dohodě o provedení práce či smlouvě o dílo?

Možná to jsou blbé otázky, ale tohle se člověk ve škole neučí, a v zákonech aby se čert vyznal.
Zajímá mě prostě osobní zkušenost, aby mi někdo lidsky řekl: udělej to a to, jednou za rok tohle, musíš zaplatit cca tolik a tolik procent, ale jako student ti tamto odpustí.
Případně - doporučili by jste mi žl.? Udělám cca 2-3 menší (10 stran, trocha php) weby do měsíce, většinou pro jednu stejnou firmu na dohodu, občas něco sám, většinou zatím pro známé.

díky

btw Hledal jsem na portal.gov.cz - bez šance.
mipo
Profil
Presne takéto niečo zajíma aj mňa. Neviete niekto podať podrobnejšie info ohľadom situácie na Slovensku. Vopred vďaka.
Cob
Profil
Je dobré zajít se zeptat na živnostenský obor, sám to mám v plánu hned, jak budu mít volný úřední den, protože i pro mne je tato otázka aktuální.
timbo
Profil *
Taky mě toto téma zajímá. Až budete vědět více, dejte sem info, které jste se dozvěděli. díky
Nykl
Profil *
pokud jsi registrovany na socialce (nezaopatrene dite) tak i kdyz nevydelavas tak ve ctvrtletnim vykazu uvadis fiktivni prijem neco okolo 4500.

pokud za rok nevydelas vic jak 10 tisic, tak nemusis davat danove priznani.

pokud jsi student tak do 25 let nemusis platit minimalni dan.

pokud nevydelas vice jak 3700 mesicne tak nemusis pokud jsi student platit zadne zdravotni a soc. pojisteni. to po dibu studia plati skola. Pokud vydelas vice jak uvedenych 3700 tak platis pomerne malou pausalni castku.

co se tyce platce/neplatce do obratu 1mil za rok je to dobrovolne se prihlasit jako platce. (kdyz jsi platce pak ale musis vest podvojne ucetnictvi) pokud nad 1mil je to povinne byt platce. Pro webdesignera je vyhodnejsi byt neplatce.
mat
Profil
platce pak ale musis vest podvojne ucetnictvi

jelikož se plátcem dph stávám k 1.4. právě z důvodu překročení zmíněného obratu, musím tě opravit - plátcovství dph s vedením účetnictví (podvojného) nijak nesouvisí, bohatě stačí daňová evidence (dříve jednoduché účetnictví)
Leo
Profil
Jak uz tady nekdo psal, nejlepsi je stavit se na zivnostenskem urade, tam to mate z prvni ruky, a natrenujete si styk s urady, ktereho si pak uzijete dosyta, Leo
mat
Profil
přesně jak říká leo - to je nejlepší řešení
Nykl
Profil
jj mas pravdu to podvojne ucetnictvi je od roku 2004 povinne az od obratu 15mil. (toho se asi bat nemusim :-))
mila
Profil
Díky za Vaše odpovědi. Z technických důvodu jsem se k nim dostal až teď.

Co dph? Plátce/neplátce?
Neplátce

Měl jsem pocit že si můžu vybrat. Sám jsem došel k názoru, že je lepší být plátce, když budu pracovat pro další plátce (oni si to odečtou, takže jim to je jedno, já si pak můžu odečíst co jsem koupil). Pokud budu pracovat pro neplátce, tak je to pro ně jen zdražení.
Nebo se pletu?
Mimochodem, pokud bych byl plátce, můžou mi stát naopak platit dph? Řekněme že koupím drahý notebook, dph co na něm zaplatím bude větší než ta co vyberu ze své práce.
Mohl bych být letos plátce, příští rok neplátce?

Kolik tak času zabere účetnictví?
Nemusíš vést.
Stačí si schovávat kopie faktur a dokladů na výdaje.

Myslel jsem, že musím dát daňové přiznání. Všicni tim straší, tak mě zajímalo, kolik času tím tak stráváte?

Co zdravotní a sociální. Teď ho za mě platí stát. Budu si ho muset začít platit sám? Na kolik to cca vyjde?
Platíš % z čistého příjmu (jako student pro tebe neplatí minimální pojistná částka)

Slyšel jsem, že do jistého příjmu platit nemusím. Pletu se? Jaké je to procento? (vím, dá se najít, ale nikdy si nejsem jist, zda tam není nějaký háček).

Je dobré zajít se zeptat na živnostenský obor, sám to mám v plánu hned, jak budu mít volný úřední den, protože i pro mne je tato otázka aktuální.
Jasně, chystám se tam, ale chtěl jsem vědět co mě čeká. Abych věděl na co se mám ptát a co si tam zařídit.

Ještě jednou díky.
mila
Profil
Mimochodem, když vidím ty reakce, tak pokud si ten živnosťák udělám, tak asi vytvořím stránku "Jak student k ŽL přišel". Předpokládám, že bude mít vysokou návštěvnost:)
Nykl
Profil
No pokud si koupis nootebook pro ucely sveho podnikani, tak pokud je to do 40 tisic tak cenu toho notebooku si budes moci odecist z dani. pokud by byl drazsi, tak se staci podivat do odpisovacich tabulek a odecist cenu toho nootebooku z dani behem nekolika let, podle toho jak urcuji tabulky danoveho zákona.

Kdyz budes platce a prodas svoji aplikaci klientovi, tak budes muset k cene co chces ty pripocitat 19% DPH, ktere das statu, tuhle DPH tvuj klient dostane zpatky od statu. Takze podle meho nazoru je to stejne jako kdyz budes neplatce prodas jim to za cenu kterou ty chces. Asi mi unika nejaka vyhoda toho byt naschval platce kdyz ve vysledku budes na tom samem jako neplatce, ale s tou nevyhodou ze ty DPH budes muset odvest statu a stat tvemu klientovi. Jedine ze by jsi prodal svuj produkt nejakemu nepodnikately, ktery nedostava DPH od statu zpet, to by jsi potom dobrovolne jeste obohatil statni pokladnu o to zminene DPH.
habendorf
Profil
Když jsem ještě spoluvlastnil s.r.o., byli jsme dobrovolnými plátci DPH. Bylo to totiž VELMI výhodné.
mila
Profil
Koupím notebook, řekněme za 30 000 bez dph. Zaplatím 30 000 + 19% * 30 000
Prodám soft za 30 000 bez dph. Dostanu 30 000 + 19% * 30 000.
Celkem jsem na nule.
Zaplatím 19% * 30 000 na dph a to samé se mi vrátí.

Pokud bych nebyl plátce, tak mi stát nic za ten notebook nevrátí. Pravda je, že můžu prodat soft za stejnou cenu a co bych zaplatil na dph si nechat.

Problém je, že pokud bych to prodával plátci, tak pro něj to není stejná cena, protože on si tu dph může zase odečíst. Ne ale pokud já ji neodvedu.
Nykl
Profil
Kdyz prodas soft platci a jsi neplatce rekneme za 30 000. Ty dostanes 30 000 a klient zaplati 30 000.
Pokud jsi platce Chces za soft 30 000 pro sebe plus 0.19 krat 30 000 cinni DPH zaplati klient platce 30 000 plus 0.19 krat 30 000. Ty to DPH das statu a stat klientovy. Tady to vychazi ve vysledku stejne ty mas tricet a oni zaplati tricet.

Kdyz budes platce a klient neplatce a ty budes chtit 30 000 pro sebe zaplati ti klient 30 000 plus 0.19 krat 30 000 DPH ale v tomhle pripade ty das DPH statu zustane ti tedy 30 000, ale klient uz zaplati 30 000 plus 0.19 krat 30 000 a stat mu nic neda. V tomhle pripade klient zaplati DPH do statni kasy.

to jestli budes ci nebudes platce v pripade toho notebooku nehraje moc roli, notebook je tak ci tak odpocitatelna polozka. takze si ji odpocitas od zakladu dane a pak nezaplatis statu tolik penez na danich.
mila
Profil
Chceš říct, že když jsem neplátce, tak mi stát vrátí dph za ten notebook? Tomu se mi nechce věřit.
Leo
Profil
"Chceš říct, že když jsem neplátce, tak mi stát vrátí dph za ten notebook? Tomu se mi nechce věřit."

Nevrati. Leo
Freya
Profil
Kolik tak času zabere účetnictví?
Nemusíš vést.
Stačí si schovávat kopie faktur a dokladů na výdaje.
Myslel jsem, že musím dát daňové přiznání. Všicni tim straší, tak mě zajímalo, kolik času tím tak stráváte?


Máš průběžně vést daňovou evidenci (nevím, zda schovávání dokladů bez vedení nějakého dokumentu s jejich přehledem je postačující forma daňové evidence, nikde to není příliš přesně definované). A k tomu jednou za rok podáváš daňové přiznání.
Nykl
Profil
ja jsem nerekl ze by ti to vratil. Napsal jsem ze statky ktere slouzi ziskani a udrzeni zisku, coz je treba ten zmineny notebook, jsou odpocitatelne polozky. Tzn. ze hodnotu toho notebooku odpocitavas podle odpoctove tabulky, ktera je v danovych zakonech, od sveho zakladu dane. To ve vysledku znamena ze zaplatis mensi dane. Takze misto toho aby jsi statu zaplatil vic na danich, tak si koupis veci ktere pouzivas k podnikani.
Nykl
Profil
jo a kdyz jsi neplatce tak ti stat zadne DPH nikdy neda. Danove evidenci se rika i penezni denik. je to knizka co koupis v kazdem papirnictvi. Vede se v ni kolik jsi kazdy den vydal z kasy a kolik jsi do no vlozil. Pak je nutne si schovavat vsechny faktury a paragony, jak prijmove tak i vydajove, ktere by jsi mel mit nekde pekne chronologicky ulozene, pro pripad ze by te chtel berni urad kontrolovat. Asi pred pul rokem jsem v mlade fronte videl tabulku kdy se klasicky zivnostnik muze tesit na nejakou kotrolu. Bylo to serazene podle kraju a bylo tam, ze nekde te to muze cekat za 9let a nekde klidne i za 50 ci 100 :-)
mat
Profil
Mimochodem, pokud bych byl plátce, můžou mi stát naopak platit dph? Řekněme že koupím drahý notebook, dph co na něm zaplatím bude větší než ta co vyberu ze své práce.

stát ti vrátí, ale připrav se hned, že bude kontrola z berňáku (pokud ti bude vracet častěji...)

jinak - být plátce dph je výhodné tam, kde je nějaká výrazná část na vstupu daněná 19% a na výstupu pak 5%... jako knihkupec o tom něco vím...:) (ale plátcem jsem stejně až od dubna, kdy mi to kvůli obratu nakázal zákon, administrativa totiž s plátcovstím dph dost roste)
habendorf
Profil
jinak - být plátce dph je výhodné tam, kde je nějaká výrazná část na vstupu daněná 19% a na výstupu pak 5%.

Jak jsem psal výše, být plátcem může být velmi výhodné. Zvlášť v případě vstup 19%, výstup 0%. Proto js´me do toho tehdy šli.
Nykl
Profil
to jo, ale co je u webdesigneru na vstuou daneno 19 a na vystupu 5 ?
Leo
Profil
"Zvlášť v případě vstup 19%, výstup 0%."

Jak muzete mit na vystupu dph 0 kdyz jste platci dane? Leo
Nykl
Profil
"Zvlášť v případě vstup 19%, výstup 0%."

Jak muzete mit na vystupu dph 0 kdyz jste platci dane? Leo


mozna v pripade kdyz si koupis neco pro sebe potazmo pro firmu s tim ze si to nechas a neprodas dal...
mat
Profil
Jak muzete mit na vystupu dph 0 kdyz jste platci dane? Leo

třeba pokud překakturováváš zákazníkovi poštovné ve stejné výši jako je tobě účtuje pošta - poštovné je v nulové sazbě


ale tady jsme už asi mimo webdesign, pokud se nemýlím
Leo
Profil
"třeba pokud překakturováváš zákazníkovi poštovné ve stejné výši jako je tobě účtuje pošta - poštovné je v nulové sazbě"

To jsem pravda jeste nedelal :-) Leo
mat
Profil
To jsem pravda jeste nedelal :-) Leo

všechno je jednou poprvý, ale přefakturovávat by asi bylo lepší než překakturovávat... ale, ještě větu, když účtuješ poštovný paušálem, který je třeba u konkrétní zásilky o korunu vyšší než skutečné poštovné, už se zdaňuje 19%, což je na ....

ale k tématu - pro oblast podnikání bych asi doporučil tyhle weby (a jejich diskuze): http://business.center.cz/ , http://www.finexpert.cz/default.asp , pro úplné začátky (v účetnictví) http://poradna.koj.cz/
habendorf
Profil
Jak muzete mit na vystupu dph 0 kdyz jste platci dane? Leo

Dělali jsme vývoj SW, to je považováno za službu. Prodávali jsme to do Reichu, vývoz služeb do zahraničí (možná jen EU, nevím) je osvobozen od DPH. Takže jsme každý čtvrtrok platili 0 Kč na výstupu a nechali si vracet vstupní DPH ze všeho, co jsme do firmy nakoupili. Tož tak.
timbo
Profil *
A má někdo přehled, kolik celkem stojí zřízení živnostenského listu (myslim tím všechny náklady s tím spojené)?

A co stojí zrušenení (přerušení) ŽL?

Díky za info
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0