« 1 2
Autor Zpráva
Nykl
Profil
Cena zivnostaku je 1000 kc spravni poplatek a jeste musis prinest potvrzeni o cistym rejstriku trestu, ten stoji 50kč, ten formulař co na to je musis nechat potvrdit nejprve na matrice.
nightfish
Profil *
Dovolím si malé shrnutí:

pořízení ŽL - 1000 Kč
+ nějaké drobné na výpis z rejstříku trestů + zdarma potvrzení od FÚ, že jim nic nedlužíš

v určitých případech je ještě třeba doložit potvrzení od ČSSZ, že jim nic nedlužíš

minimální daň - nevztahuje se na studenty do 26 let

nezdanitelný základ pro studenty je 38040 + 11400 Kč - tzn. když za rok vyděláš (příjmy - výdaje) méně než 49440 Kč, neplatíš žádnou daň. Když vyděláš více, platíš určítá procenta z částky nad 49400 (viz zákon o Dani z příjmů)

poměrně vychytanou věcí je možnost stanovit náklady (výdaje) procentem z příjmů (v současné době 50%)

příklad: vyděláš 300 000 Kč/rok, utratíš 50 000 Kč/rok. Zisk = 250 000 Kč. Měl bys tedy platit daň z částky 200560 Kč. Nicméně když uplatníš výdaje procentem z příjmů, zdaníš jen 300000 - 50% = 150 000 Kč, což je rozdíl (pokud jsem to správně spočítal) 7500 Kč na dani do plusu.

sociální (důchodové) pojištění - do 8 dnů od vzniku živnosti se musíš zaregistrovat na místně příslušné správě sociálního zabezpečení a každý rok do měsíce od podání daňového přiznání jim podat přehled příjmů. V případě, že jsi student, považuje se tvoje podnikání za "vedlejší" výdělečnou činnost. Nedosáhneš-li za rok zisk větší než 42922 Kč, nemusíš platit důchodové pojištění a zálohy. V případě, že dosáhneš větší zisk, tak platíš pojistné a měsíční zálohy (min. kolem 550 Kč).

zdravotní pojištění - platí v podstatě to stejné co u sociálního - své zdravotní pojišťovně podáváš přehled o příjmech, (případně) platíš pojištění a zálohy

plátce x neplátce DPH - do tohohle nevidím, jsem neplátce

vedení daňové evidence - celkem intuitivní, nestrávím na tom víc než 20 h ročně (+- 100 dokladů + daňové přiznání) - ale je dobrý mít někoho, kdo ti v případě problémů poradí
Cob
Profil
Zna nekdo odpoved na dotaz timba, co stoji zruseni zivnosti/preruseni zivnosti?
nightfish
Profil
podle webu ŽÚ MMB
- za zrušení živnostenského oprávnění se poplatky nevybírají.

Myslím si, že s tím přerušením to mohlo být stejné, nicméně není nic jednoduššího než se zeptat na příslušném živnostenském úřadě nebo odboru.

Každopádně však při ukončení živnosti musíte podat daňové přiznání za aktuální rok, a zřejmě i přehled příjmů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. A současně jim nahlásit, že již nepodnikáte (do 8 dnů).
Cob
Profil
není nic jednoduššího než se zeptat na příslušném živnostenském úřadě nebo odboru
Jop, o zkouškovém to plánuji, každopádně díky za info.
timbo
Profil *
A co náklady spojené s kancel. potřebami, a co software? Legální vs. nelegální. Chodí nějaké kontroly ohledně softwaru?
Miriam
Profil *
Mimochodem, když vidím ty reakce, tak pokud si ten živnosťák udělám, tak asi vytvořím stránku "Jak student k ŽL přišel". Předpokládám, že bude mít vysokou návštěvnost:)

Souhlasím...zatím si připadám jak v Jiříkově vidění, vůbec tomu nerozumím :-( Bojím se, že si pořídím živnosťák a pak ode mě budou chtít, abych platila něco, na co si vůbec nevydělám :-(
Anonymní
Profil *
A co náklady spojené s kancel. potřebami, a co software? Legální vs. nelegální. Chodí nějaké kontroly ohledně softwaru?
Taky by mě zajímalo, jak je to s tou kontrolou?
Railbot
Profil
A co náklady spojené s kancel. potřebami, a co software? Legální vs. nelegální. Chodí nějaké kontroly ohledně softwaru?

No, takhle - kontroly se provadeji hlavne u vetsich firem, u zivnostniku tolik ne. To znamena, ze spis chodi tzv. "bu bu bu dopisy" od BSA apod., aby sis poridil legalni software, jelikoz te muzou prijit navstivit a zkontrolovat si to. Kontroly byvaji vetsinou namatkove jednou za uhersky rok. Spis se chodi na jisto, kdyz te nekdo praskne.
Jsou to vsechno neoverene informace, ktere jsem leckde posbiral, jelikoz me taky zajimalo jak to chodi. Nicmene v podnikani povazuji legalni software za samozrejmost. Nebudte socky a zlodeji.
ed
Profil *
Jsem student,chci si vydělat přiležitostně nějakou korunu,ale k tomu ptřebují ŽL, předpokládám v prvním roce příjem do 20000,-Kč. Sociální, zdravotní platí stát, jak je to s soc přidávkami teť mám 709,-kč měsíčně ztratil bych je?
ed
Profil *

Jsem student,chci si vydělat přiležitostně nějakou korunu,ale k tomu ptřebují ŽL, předpokládám v prvním roce příjem do 20000,-Kč. Sociální, zdravotní platí stát, jak je to s soc přispěvky? teť mám 709,-kč měsíčně ztratil bych je?
sinus
Profil *
ed napsal: "Jsem student,chci si vydělat přiležitostně nějakou korunu,ale k tomu ptřebují ŽL, předpokládám v prvním roce příjem do 20000,-Kč. Sociální, zdravotní platí stát, jak je to s soc přidávkami teť mám 709,-kč měsíčně ztratil bych je?"

Tohle by me take zajimalo, nevi nekdo?!!
Cob
Profil
Sinus: DPP ti nestačí?
žužu
Profil *
Jsem student,chci si vydělat přiležitostně nějakou korunu,ale k tomu ptřebují ŽL, předpokládám v prvním roce příjem do 20000,-Kč. Sociální, zdravotní platí stát, jak je to s soc přispěvky? teť mám 709,-kč měsíčně ztratil bych je?
Ptal jsem se na to, tak nárok na přídavek na dítě samozřejmě ztratíš. je to potvrzená informace
Maida7
Profil *
Můj názor je ten, že je těžké vám poradit, když jste neuvedl, kolik ročně hrubého si takto vyděláte.
Ale placení DPH bych se vyhnula, dokud to půjde, protože tato daň je z přidané hodnoty, které je u této činnosti (duševní práce) jistě hodně. Do nákladů si nemůžete dát kdovíco, když se tahle práce odbývá hlavně na počítači. Proto by stačilo uvažovat o stanovení výdajů paušálem, který je u této činnosti 50%.
Zdravotní pojištění: z rozdílu příjmů a výdajů odvedete vždy, ale nemusíte odvádět z minimálního vyměřovacího základu, protože do konce studia (max. 26 let) za vás platí pojistné také stát
Sociální pojištění: nepřesáhne-li příjem po odpočtu výdajů 45200 Kč (platí pro rok 2006 - takže na rok 2007 bude jen nějaké drobné zvýšení), nemusí se SP vůbec platit (hlavně se nepřihlašujte dobrovolně k důchodovému pojištění, pak platíte vždy).

Pokud to ponecháte na dohodách, pak je dobré u největšího zákazníka si podepsat daňové prohlášení, tam jsou pak úlevy na dani, pojištění z dohod se neplatí (to jistě víte), a co uděláte pro kamarády a známé, to asi taky nebudete přiznávat v daň. přiznání jako ostatní příjmy ;) no a u ostatních zákazníků vám daň srazí podle toho, kolik to dělá za měsíc, je-li to nad 5000, je to záloha na daň 20% a jste pak povinen podat daňové přiznání ze všech příjmů (tj. od toho hlavního zákazníka + tyhle vedlejšky zdaněné tou zálohou). Pokud byly do 5000 měsíčně, pak se to tam neuvádí, ale daň z toho srážejí taky: 15%.
Na přídavky se ale započítají ty příjmy všechny, kromě těch, které byly dosaženy o prázdninách, tj. červenec a srpen.

Kdybyste to chtěl spočíst nějak konkrétně, mám na centrum.cz mail: maida7 - tak se ozvěte. Ale bude to něco za něco, budu třeba pak chtít poradit něco o tvorbě www stránek... docela se o to zajímám a už jsme s dcerou jedny vytvořily a jedny opravily a něco maličko o tom už vím a mám v úmyslu se naučit víc.
(PS Ty zákony jsou opravdu maximálně složité a nesrozumitelné, a je to čím dál horší, současný stav je už naprosto děsivý a bude hůř)
marťas
Profil *
kompletní přehled jak zakládat ŽL, vést účetnictví atd. se vším všudy a vysvětlením pro laiky najdete na:

www.jakpodnikat.cz

výborné stránky! vřele doporučuju
ronnie
Profil
Uff, ja si podobným procesem procházel nedávno a zažil jsem to jak z pohledu studenta, živnostníka i zaměstnaného, takže se klidně ptejte.

Přídavky na dítě určitě neztrácíš. Byl jsem taky student a podnikal na ŽL a přídavky jsem dostával na vlastní účet.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0