Autor Zpráva
Hally
Profil *
Ahoj,
jedna malá firma si objednal u mě web. prezentaci. Sepsali jsme řádnou smlouvu. Danou prezentaci jsem vytvořil a firma ji odsouhlasila, vystavil jsem fakturu. Už jsou to tři měsíce po splatnosti fa. a peníze nikde, jenom sliby. Proto jsem se rozhodl, že danou prezentaci pozastavím do doby úhrady. Jako důvod pozastavení jsem uvedl "Z důvodu neplacení pohledávek firmou XXXX je provoz této prezentace pozastaven." Nyní mě firma vyhrožuje, že to dá k svému právníkovi, protože porušuji zákon svým jednáním, když veřejně uvádím danou firmu jako dlužníka.

Zajímá mě, jestli na uvedení důvodu pozastavení prezentace mám právo. Pokud máte někdo podobné zkušenosti, podělte se o ně. Případně, jak jste obdobný problém řešili.

Děkuji
Hally
Aesir
Profil
Hally:

Je to hloupé, ale na to by vás ta firma mohla opravdu dostat. Nic vám však nebrání ponechat tam tuto větu bez uvedení jména firmy.
Hally
Profil *
Aesir
Ještě jsem neuvedl, že jsem ponechal hlavičku webu s logem a názvem firmy. Když z té věty vynechám název firmy, ale nechám tam hlavičku webu s logem firmy!!!
Aesir
Profil
Hally:

Bohužel nejsem právník, takže takhle podrobně neporadím. Vím, ale že zákony v ČR berou zveřejňování osobních údajů v souvislosti s konkrétní osobou (jako dlužníkem) jako nátlakové jednání, tzn. že vás ta firma může zažalovat za poškození dobrého jména (ehm).
Ale pokud vám jde o to, aby uhradila fakturu, tak přece není problém tam nechat jen toto varování bez udání jména. Pokud vám jde o něco jiného a chcete tam to jméno mít, tak by nebylo od věci se informovat na úřadě pro ochranu osobních údajů, tam vám snad poradí přesně.
Richi
Profil
No občas se nám taky stane že někdo něco nezaplatí, u nás je výhodou že než nezaplatí tak nic nedostane ale když už i nekdo něco dostal a nezaplatil prostě jsme jej napsali mezi dlužníky a velice rychle bylo vše zaplaceno, ješte jsem se nesetkal že by někdo kdo neplatí vyhrožoval právnikem (tedy jednou ano) ale pak stejne radši zaplatil :-)
Každopádně bych radil prostě napsat pouze všeobecnou větu, něco jako "z důvodu neuhrazení závazků je provoz této prezentace pozastaven" ono každý kdo tam pujde bude stejne vedet komu ten web patří ne? :-)
mig
Profil *
Něco si o tom přečti ;-)

http://www.hyl.cz/

V Obchodní korespondence on-line si najdi Upomínku.

Otázkou je nakolik svá tvrzení dokážeš obhájit.

Smlouva je snad OK
Faktura byla poslána doporučeně, nebo můžeš její doručení dokázat?

Co si představit pod pojmem "danou prezentaci pozastavím"?
Tohle ale snad nemyslíš vážně!
Z důvod pozastavení jsem uvedl "Z důvodu neplacení pohledávek firmou XXXX je provoz této prezentace pozastaven."

Pokud to chceš zveřejnit (nebo si to zveřejnil) [b]na stránkách dlužníka[b], tak si vážně koleduješ o problémy.
Ale na svých stránkách můžeš jméno dlužníka zveřejnit. Předpokladem je, schopnost svá tvrzení dokázat. Dlužníky zveřejňuje na svých stránkách několik firem.
Existuje například i toto http://www.dluznik.cz/

Zajímá mě, jestli na uvedení důvodu pozastavení prezentace mám právo
Viz výše - na jejich stránkách v žádném případě!
Fragola
Profil *
Nejdrive jsi to mel zahrnout do smlouvy, a pak se na to odkazovat, ale podle me je to jen vyhrozovani. firma urcite nepovede soudni rizeni ktere by ji vyslo na vic nez platba prezentace. A pokud ti budou vyhrozovat predej to firme na vymahani pohledavek a mas klid.
Hally
Profil *
Richi
prostě jsme jej napsali mezi dlužníky
Zeptám se, to máte na svém firemním webu sekci "nši dlužníci". V této sekci dlužníky vypisujete jmenovitě.
Richi
Profil
Hally
no vždy ji vytvoříme když někdo nezaplatí ale za pár hodin ji zas mažeme protože se každý lekne a ihned zaplatí :-)

mig
Nevidím jediný důvod proč by nemohl pozastavit prezentaci, jestli je ve smlouvě jasně dané co kdo kdy kde a za co tak pokud nezaplatí je prezentace pořád jeho vlastnictví a může si s ní dělat co chce ...
mig
Profil *
Richi
Nevidím jediný důvod proč by nemohl pozastavit prezentaci, jestli je ve smlouvě jasně dané co kdo kdy kde a za co tak pokud nezaplatí je prezentace pořád jeho vlastnictví a může si s ní dělat co chce

S tím souhlasím.

Pozastavit prezentaci samozřejmě může, ale znovu zdůrazňuji na web zadavatele (dlužníka) bych žádná upozornění nedával!

Posledním krokem je odstoupení od smlouvy a případně soud....
Aesir
Profil
Ona takováto situace lze opravdu těžko posuzovat. Záleží na spoustě věcí, v neposlední řadě také na smlouvě a jejím znění (pokud nějaká vůbec je). S posuzováním co je a co není osobní údaj jsou v ČR obecně problémy.
Z praxe stejně v takových případech k soudu nedojde, ani jedné straně se to nevyplatí. Nejlepší v takovém případě je opravdu zaslat dobře napsanou upomínku s kopiemi všech důležitých dokumentů, případě odkazy na ně. Nejspíš to ta firma jenom zkouší.
Hally
Profil *
Pozastavit prezentaci samozřejmě může, ale znovu zdůrazňuji na web zadavatele (dlužníka) bych žádná upozornění nedával!

Žádný web zadavaele není, hosting a web je naší společnosti do doby úhrady všech závazků ze strany zadavate.
Hally
Richi
Profil
Hally
tak pak smazat (pozastavit) napsat že žádná prezentace zde není protože objednavatel neuhradil závazky a hotovo, jestli ten web budou chtít tak ho zaplatí když ne tak smůla a bud ho prodáš konkurenci nebo jsi jen udělal práci zbytečně (pokud jsi nevzal zálohu, což je rozumnější)
alois
Profil
Ano na co čekat a žádat o svá práva. Vzpomeňte co se stalo s vyvolenými na primě. Obsadili to muži v kuklách a vyhodili vše. Prostě nečekat na soud, který vám po nějaké době Vaše práva přiřkne, ale jednat hned (třeba v rámci smluvních podmínek).
Plaváček
Profil
Pokud nemáš obchodní vztah smluvně ošetřen, máš v podstatě jedinou rozumnou možnost. Odepsat kolonku vývoje tohoto webu do položky ztrát bez nároku na odměnu, rozvázání práce s tímto nesolidním zákazníkem a vzít si poučení pro příště. Jakékoliv hurá akce typu znepřístupnění webu se vždy obrátí proti tobě.

Okruh tvých zákazníků se časem vykrystalizuje k těm, kteří ocení tvou práci a budou včas a rádi platit. Ostatních si všímat nebudeš. Osobně nejsem příznivcem záloh a sázím na důvěru, čili málokdy vybírám zálohu na tvorbu webu. Buď mám kliku všeobecně, nebo mám kliku takzvanou klientovou. Na neseriozního zákazníka jsem zatím nenarazil a to dělám webdesign už téměř deset let.

Na české soudy kašli, web jim zprovozni, založ si osobní blog a udělej jim ostudu tam. To většinou pomůže, protože lidé z branže si to přečtou a podobného zákazníka, o kterém něco podobného slyšeli, z gustem pošlou tam, kam patří.

Do starého železa.

To je má rada.

P.S. ještě dodám, že osobně budu první, kdo tvému příspěvku na tvém blogu rád a ochotně udělá reklamu. Nesnáším zloděje, vykuky a nepoctivce všeho druhu.
Freya
Profil
Dodala bych, že pokud ten web není na jejich FTP nahraný, nenahrávej ho tam. Prostě smaž to upozornění o nesplacené pohledávce, co tam teď je, a nech to prázdné. Když budou trochu šikovní, nejspíš si to tam nahrajou sami (pokud mají kopii té prezentace). Když šikovní nebudou a prezentaci mají, aspoň jim přibude práce se sháněním dalšího člověka, který to umístí na web.

Mimochodem, pokud na to máš smlouvu, tak by to mělo být tak, že objednatel nabývá právo na užívání prezentace ve chvíli, kdy ji zaplatil. Právníkem si vyhrožovat nenech.
jozob
Profil
"osobně budu první, kdo tvému příspěvku na tvém blogu rád a ochotně udělá reklamu"
Ja budem druhý.
Oleg
Profil
muzete podle zakona vystavit pokutu z prodlouzeni ve vysi 1 % (promile) z castky, ktera je ve smlouve - toto je podle zakona a nikdo vam nic nemuze.

uvest jako dluznika muzete bez obav - zkusenosti s tim mam a verte ze to fest funguje (at si jen preda vec pravnikovi) pokud vam dluzi penize, mate smlouvu podepsanou firmou a FA tak se niceho nebojte
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0