Autor Zpráva
matak
Profil
Sory nenašel jsem vhodnější rubriku, ale chtěl bych se zeptat na otázky týkající se duševního vlastnictví. Nemám v tom úplně jasno a ocením i nějaké odborné články, literaturu, odkazy, zkušenosti.

Zajimalo by mně vše ohledně autorských práv, zaměstnaneckého poměru, prodej vlastního kódu apod. Jak se řeší tyto různé situace života firmy. Např. prodám systém na míru. A ten někdo si veme určité části, třídy a použije je na jiný projekt. Nebo naopak pro nějakou firmu vytvářím kód a mám právo tento vytvořený kód použít ve svých dalších projektech? A další a další otázky??


Děkuji za diskuzi, odkazy a doporučení na literaturu, popř. umístění tématu moderátorem do vhodnější sekce.
nightfish
Profil
Obecně by se to dalo shrnout: záleží na tom, co a jak je upraveno ve smlouvě.
Bývá zvykem, že když člověk vytváří program v zaměstnaneckém poměru, má veškerá práva ke kódu jeho zaměstnavatel.
Když vytvoříš něco mimo ZP, autorské právo je jen a jen tvoje (a je nepřevodné), v závislosti na tom, jak je napsaná smlouva, můžeš objednateli povolit kopírování/znovupoužití částí kódu/další prodej/cokoliv jiného - záleží jen na tom, jak se dohodnete.
ninja
Profil
Autorske dilo vytvorene v zamestnaneckem pomeru se povazuje za dilo zamestnavatele. Ty jako zamestnanec mas pravo na podil na pripadnych dalsich vynosech, nebo pokud by zamestnavatel nevykonaval prava radne (nechtel by dilo dale zpenezit), muzes se o to pokusit sam. I tak se samozrejme o zisk delite.

Smlouva o dilo se ridi dle pravidel zamestnaneckeho dila, neni-li dodavatel pravnicka osoba nebo neni-li dohodnuto jinak.
matak
Profil
jasně děkuji, měl sem na mysli takový výčet co koho napane, ze zkušeností z praxe, je toho myslím dost a dost nebo lépe uvést nějaké odkazy na různé problematiky

s těmi výnosy to snad musí být také ošetřeno smlouvou nebo mi chceš říct, že jako zaměstnance mám automaticky právo na zisku pokud pracuji jako programer?? a pokud je to tak, že tou smlouvou tak těžko na to bude chtít nějaký zaměstnavatel přistoupit?
Bruce
Profil *
Tiez hladam nejake vseobecne informacie a neviem kde, pravne veci su totalne mimo mna :( Zaujimala by ale jedna vec, dajme tomu, ze vytvorim nejaky web, skripty a grafiku a nejakej osobe chcem poskytnut prava na uzivanie, kopirovanie a sirenie, ale ako dane dielo identifikujem, ze prave toto je to dielo? To mu vytlacim vsetky zdrojaky do zmluvy? :) alebo treba pridat do kazdeho suboru komentar o autorovi a ©? Pokial niekto mate skusenosti, tak sem pls hodte, ktore kroky treba spravit v pripade, ze nieco vytvorim a darujem a druhy pripad, ze nieco pre niekoho vytvorim za peniaze. Vdaka
Anonymní
Profil *
tak na tohle odpovidaji GNU, GPL licence atd. zkus je precist
daze
Profil *
Pokud vím, v české legislativě je uvedení (c) pouze informativní záležitost. Jeho přidání do souboru nemá žádný efekt, snad kromě toho, že ti, kdo se neorientují v legislativě, budou mít větší strach to šlohnout (což koneckonců není marné). Autorská díla vznikají podle autorského zákona okamžikem vytvoření díla; nejsou samozřejmě podmíněna patentováním díla. Základní je pro tyto otázky autorský zákon, doporučuji jeho pročtení.
harmonie
Profil
Nejsem si jistý, jestli zdrojový kod se bere jako autorské dílo. Byly o tom (u nás) po mnoho let dost velké polemiky. Vždyť není problém popřeházet pár instrukcí a přejmenovat několik proměnných. Spíš se bral vzhled jako autorské dílo.
llook
Profil
harmonie
Počítačový program je autorské dílo bez polemik. A pokud popřeházíš pár instrukcí, přejmenuješ proměnné a začneš to vydávat za svoje, dopustíš se porušování autorských práv hned několikrát.
matak
Profil
Počítačový program je autorské dílo bez polemik. A pokud popřeházíš pár instrukcí, přejmenuješ proměnné a začneš to vydávat za svoje, dopustíš se porušování autorských práv hned několikrát.

mas s tim nejake zkusenosti? spousta veci bude resit hodne programatoru stejne, predstav si napriklad neco typickeho jako je spravce kategorii - vyuzijes u diskuzi, eshopu, redakcnich systemu atd atd. a vsadim se ze hooodne programatoru to bude mit hooodne podobny jak chces tady uplatnovat autorska prava?je to typicka vec, setka se s ni kazdy, a co mi chces vytknout at uz ze sve hlavy nebo protoze sem zmenil nazvy funkci a promenych to mame podobne??
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0