« 1 2 »
Autor Zpráva
siens
Profil *
Ahojte lidi, chtěl jsem se zeptat - jelikož jsem ještě nedosáhl 18let, nemůžu mít živnosťák. Dělám webové stránky a zaměstnavatel na mě tlačí abych měl žl.

Moje matka podniká (maloobchod, obchod se smíšeným zbožím), tudíž bych to chtěl nějak zařídit přes ní, jenže ona se v tomhle moc nevyzná.

Potřeboval bych vědět, jestli když bude mít další živnostenský list, potřebuje mít i další účetní nebo jak? Udělám tak 2 weby/měsíc a +- 5.000/web. Matka není plátce dph. Popř. jestli byste mi mohli něco poradit ... předem děkuji
quinux
Profil
siens
Řekni matce ať si vyřídí žl na grafické a kresličské práce a ať to píše na sebe. Nic víc nepotřebuješ a účetní už vůbec ne.
Mistr
Profil
quinux
Nepotřebuješ na to vlastní účet? Asi ne, co? Musí být jeden na podnikání a to teď máti má ten stávající na maloobchod, viď? Leda kdyby sám Siens chtěl podnikat, pak by asi potřeboval účet.

Ovšem zcela objektivně musím přiznat, že se možná pletu; nejsem ekonom ani právník.
Mistr
Profil
siens
Mrkni na www.jakpodnikat.cz
quinux
Profil
Mistr
POkud si chceš poplatky za účet odečítat z daní tak ano, ale jinak ne.
siens
Profil *
No to může klidně chodit na její podnikatelskej účet, to mi vůbec nevadí :-)
siens
Profil *
siens: a jak to tedy bude s účetnictvím? Fakt tomu nerozomím ...
quinux
Profil
siens
No tak to už je jasný, že by to chodilo na její účet, když by fakturu vystvaila ona na sebe a ona to taky bude každý rok danit. ;o)
siens
Profil *
quinux: sorry překlep: a jak to tedy bude s účetnictvím? Fakt tomu nerozomím ...
siens
Profil *
quinux: a co se tím pro ní změní?
quinux
Profil
siens
V podstatě nic. Bude mít jeden žl navíc a vyšší příjmy. Účetnictví bude dělat tak jako doposud jen bude mít více faktur.
siens
Profil *
quinux: takže to tý její účetní nijak nepřitíží ty max 2 faktury měsíčně? No ale zas asi musí nakoupit víc vybavení na firmu aby zůstala neplátce dph :-) chápu to dobře?
quinux
Profil
siens
2 faktury navíc myslím nikoho nezabijou. :) Neplátce IMHO zůstane do té doby než bude chtít se plátcem stát, nebo když její měsíční obrat nepřesáhne 15 000 000 Kč. Ale za to neručím, to je nejlepší se zeptat té účetní. ;o)
quinux
Profil
PS. nic nakupovat nemusí, ale může ti nakoupit HW a SW a odečíst si to z daní ;o)
Hry-zdarma.biz
Profil *
quinux:
15 melounu za rok
quinux
Profil
Hry-zdarma.biz
Sorry, jsem to splet ;o)
Gekon
Profil
Mám takový dojem, že plátcem se člověk stane, pokud jeho roční obrat přesáhne jeden milion, ne?
quinux
Profil
Gekon
Nevím, ale pokud někdo dosahuje statisícových či miliónových obratů, má jistě účetního, protože sám by to nespočítal (bez znalostí) a ten mu to řekne ;o)
siens
Profil *
jasně, to je v poho. 100% nikdy nepřesáhne obrat ani 1.000.000 Kč/rok :-) No a jak to bude s penězma? Př.: udělám web za 5.000,- Kč kolik mi zbyde, co musím odevzdat státu apod?
quinux
Profil
siens
To už je složitější, tam záleží na tom jaké má matka odpisy a tak vůbec. S tímhle ti asi nikdo jiný než účetní neporadí. Ale daně se platí jen jednou ročně (pokud je matka neplatí paušálně, ale nejspíše ne).

Řekněme to tak, že z každého výdělu si vem o tisíc korun méně než dostaneš a jak se spočítají daně příští rok tak ti třeba mamka dá ten přeplatek a nebo jí to můžeš nechat třeba na stravu ;)
Mistr
Profil
Mám takový dojem, že plátcem se člověk stane, pokud jeho roční obrat přesáhne jeden milion, ne?
Já bych také souhlasil s kolegou Gekonem. Myslím, že je to opravdu "jen" ten milion a nikoliv zde původně uváděných patnáct milionů.
Mistr
Profil
siens
Mrkni na ten odkaz, jak jsem Ti psal.
nightfish
Profil
těch 15 miliónů obratu je hranice mezi daňovou evidencí a účetnictvím pro fyzickou osobu...
quinux
Profil
nightfish
mezi daňovou evidencí a účetnictvím pro fyzickou osobu
Mezi daňovou evidencí a podvojným účetnictvím.

Mistr
Já bych také souhlasil s kolegou Gekonem. Myslím, že je to opravdu "jen" ten milion a nikoliv zde původně uváděných patnáct milionů.
Nevím, kdy se neplátce daňe automaticky stává plátcem daně a jestli opravdu něco takového nastává automaticky. Spíš jsem to napsal, jako orientačně, že prostě pokud někdo nevydělává opravdu hodně peněz, že ho to v podstatě zajímat nemusí ;o)
Osobně bych se nespoléhal na cokoliv co jsme tu napsali, ale zeptal bych se opravdu spíše někoho kdo tomu opravdu rozumí ;o)
siens
Profil *
Mistr: no koukám, ale je tam toho tolik, kdo se v tom má vyznat? :-D
siens
Profil *
A když ten projekt udělám pro firmu která je plátcem dph, řeknu si za to těch 5.000,- tak dostanu těch 5.000,-? Já vím, blbá otázka :-)
Joker
Profil
siens
Jestli má matka účetní, tak co se poradit s ní? Ta by přece tohle všechno měla vědět a možná přesněji, než lidi na fóru o psaní webu ;-)
Anonymní
Profil *
Jak už tu bylo řečeno - matka nechť si pořídí za 1000 Kč živnostenský list - obor 24 grafické práce a kresličské práce (tvorba www stránek je v tomto zahrnuta). Platby za www stránky musí jít na její účet nebo do její pokladny, výdaje spojené s tvorbou www uplatní rovněž ona.
Až Vám bude 18, tak vlastní ŽL, vlastní registrace na finančním úřadě, jak se zdravotním a sociálním u studentů nevím.
Doporučuju pak i vlastní účet (zejména začne-li platit zákon o registračních pokladnách tak, že pro byť jediný příjem v hotovosti bude muset živnostník zakoupit za několik tisíc registrační pokladnu).
Anonymní
Profil *
A když ten projekt udělám pro firmu která je plátcem dph, řeknu si za to těch 5.000,- tak dostanu těch 5.000,-? Já vím, blbá otázka :-)

- Vás nezajímá, jestli je zákazník plátcem DPH. Do faktury (kterou vystavíte jako matka) napíšete 5000 Kč a Nejsem plátce DPH.
quinux
Profil
Anonymní
Doporučuju pak i vlastní účet (zejména začne-li platit zákon o registračních pokladnách tak, že pro byť jediný příjem v hotovosti bude muset živnostník zakoupit za několik tisíc registrační pokladnu).
Dokud ten zákon, ale neplatí a je možné, že ani platit nezačne, je vlastnění speciálního účtu pro žl při příjmech 10 000 Kč mesíčně zbytečný luxus. Samozřejmě je tu možnost si náklady na něj odečíst z daní, ale i tak si myslím, že je to blbost. Při tak malém množství zakázek a výdělku, kdy vím, že třeba dva měsíce nemusím mít žádnou zakázku, by zvláštní učet byla jen ztráta mých peněz. Aź se začnou banky chovat konkurenčně a nebudou nesmyslně zpoplatňovat vedení účtu, tak potom se o vedení dalšího účtu dá bavit. :o)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0