« 1 2
Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
quinux: Speciální účet pro živnost - běžný účet - už být nemusí (aspoň dle informace FÚ Brno II). Stačí vlastní sporožiro, postžiro, co snad má každý.
siens
Profil *
ok, díky všem ;-)
quinux
Anonymní
Ano, ale i ten běžný účet stojí nějaké prachy. Samozřejmě jsem neměl namysli, nějaký přímo podnikatelský účet :)
Anonymní
Profil *
quinux: postžiro: za vedení účtu 23 Kč/měs, za příkaz (např. zaplacení zálohy zdrav. poj.) 10 Kč/ks
siens
Profil *
ještě se potřebuju zeptat - máti na mě, že prej budu muset zvýšit ceny, pač prý když se to bude danit, tak se hodně odevzdá státu. Jak to tedy je? Opravdu se v tom nevyznám :-)
Anonymní
Profil *
Máti má pravdu - dokud bude Vaši webtvorbu fakturovat ona, přičítají se jí tyto příjmy, do jejího základu pro zdanění. Váš podíl tak nebude daněn v pásmu 15 proc, ale třeba v pásmu 35 proc. Ovšem když bude dávat do výdajů náklady vynaložené na webtvorbu - např. za připojení k internetu, základ si o něco sníží.
K zvýšení cen z tohoto důvodu - myslíte že je to taktické? Zákazníkovi jsou Vaše starosti s finančákem šuma fuk, zdůvodňovat mu je zbytečné!
siens
Profil *
Anonymní
thx. njn, ale jak to mám udělat když oni chtěj abych měl žl? Pomůžu si tím, když počkám půl roku do 18ti a udělám si svůj žl?
quinux
siens
je ještě jedna možnost, ale nevím jak přesně funguje. Každopádně údajně lze mít žl i, když ti nebylo ještě 18, ale na tohle už se musíš zeptat na úřadě, navíc kvůli půl roku už to asi nemá smysl.

Jinak co jde tak to odečítej z daní. Kupuješ prázdné cd, dvd? Tak do odečíst. Papír do tiskárny? Odečíst atd. tím nbude možná muset zvýšit ceny. To už pak záleží na účetní ta by měla v tomhle poradit nejlíp. Např. odečíst i paušál na mobil apod.

Anonymní
postžiro: za vedení účtu 23 Kč/měs, za příkaz (např. zaplacení zálohy zdrav. poj.) 10 Kč/ks
No postžiro sice vypadá levně, ale vzhledem k frontám jaké jsou na mé nejbližší poště, by i zadarmo bylo drahé.
A 10Kč za příkaz jen ukazuje na fakt, že nízké vedení účtu kompenzují předraženou výši poplatků za jiné služby. ;o)
siens
Profil *
quinux
celkem by mě zajímala ta možnost udělat si žl ještě před 18. nevíš kde bych to zjistil na netu? :-)
quinux
siens
Možná v zákoně, ale lepší by asi byl ŽÚ.
siens
Profil *
quinux
cece ať hledám jak hledám... nic... kdyby se tu našel někdo kdo o tom něco ví, podejte info pls ;-)
nightfish
Váš podíl tak nebude daněn v pásmu 15 proc, ale třeba v pásmu 35 proc
pro FO je nejvyšší sazba 32%, a to při základu vyšším než 331200 Kč, což je, s ohledem na tuto konkrétní situaci, už docela vysoká částka...
siens
Profil *
na stránce http://www.robertnemec.com/robert-nemec/ píše že o tom rozhodl soud, že může dostat žl jako nezletilý
quinux
siens
Což značí, že půl roku před osmnáctinami je zbytečné řešit žl. Kdybys to řešil soudně tak to by ti minimálně na toho půl roku vyšlo a to už raději vydrž. Myslím, že toho půl roku to vydrží i mamka a hned jak ti bude 18 tak si ten žl vyřídíš na sebe.
siens
Profil *
quinux
no zkusím to nějak pořešit... :-)
Mistr
quinux
Nevím, kdy se neplátce daňe automaticky stává plátcem daně a jestli opravdu něco takového nastává automaticky.
Stává, máti je inženýrka ekonomie a pokud má firma obrat vyšší jak 1 milion korun, pak musí platit DPH.
Anonymní
Profil *
Mistr: trochu upřesnění - nemusí být plátcem DPH, "pokud její obrat nepřesáhne za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč".
T. zn. nerozhoduje obrat (= příjmy, bez ohledu na výdaje) v kalendářním roce, ale kdykoliv, průběžně, překročí-li meloun za posledních 12 měsíců.
Mistr
Anonymní
Jak jsi to napsal(a) s těmi dvanácti měsíci, tak si uvědomuji, že tam takový nějaký požadavek byl. Skutečně to bude muset být těch posledních po sobě jdoucích 12 měsíců.
H13
Nějaký dodatky k diskuzi:

Podvojné účetnictví neexistuje. Lze vést:

- Účetnictví v plném rozsahu (normální firmy)
- Účetnictví ve zjednodušeném rozsahu (občanská sdružení, příspěvkové organizace, atd... §13a (z. 563)) §9 (z. 563)

Účetnicví kromě jiných vede:

- Právnické osoby
- Fyzické osoby zapsané v OR
- ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty,1a) včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 15 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku.
- atd §1 (563)

DPH povinnost:

- § 5 (z. 235) Osoby povinné k dani (Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti... dále je v zákoně popsáno, co je to ekonomická činnost - v podstatě různý formy podnikání)

DPH osvobození (nemusíte být plátcem DPH)

- §6 (z. 235) Osoba povinná k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč, pokud tento zákon nestanoví jinak (různý vyjímky v §94 (z. 235))

Daňová evidence:

§ 7b (z. 586) Daňová evidence (vede Fyzická osoba, když nevede účetnictví)

Zákony:
z. 563 Zákon o účetnictví
z. 235 Zákon o dani z přidané hodnoty
z. 586 Zákon o daních z příjmů

PS: Jen pro info, nejsem ani účetní, ani daňový či ekonomický poradce, takže za informace neručím
JakubNN
Profil *
Dobrej!chci se zeptat co potrebuju sebou kdyz pujdu zadat o zivnost!!a rikali mi ze nemusim mit vypis tresniho rejstriku je to mozny rikali ze si ho vyzadaji sami kdyz budou chtit!!prosim odepis te co nejdriv Diky
souki
Předně ti musí být 18...
Ale jinka stačí s sebou občanka a 1000Kč*N, kde N je počet živností. Taky je dobré přijt už s předvyplěnným formulářem (adresu zvládne vyplnit každý)
jirin
Profil *
Dovolím si dorbnou propagaci, ZL jsem delal nedavno, a prootze dost lidi nevi, tka jsem to sepsal:
http://jirincz.blogspot.com/2007/06/zivnostensky-list.html
Jen si nedaej studentsky u csob, jelikoz to maji oni posichrovane ve smlouve, ze na podnikani nejde, zjistil jsem az pozde;)
Kuka
Profil *
cau!kdyz jdu pro zivnost je povinost mit vypis rejstriku trestu!!co???JA se v tom nevyznam!!predem dekuju!!
niCe
Kuka
Je, ale živnostenskej úřad by si ho měl získat sám. Ale trvá to tak déle a poplatku za výpis se tak jako tak nevyhneš. Doufám, že nekecám..
Jirka Císař
niCe
Pokud si vypis z rejstriku trestu ziska sam ZU, tak za to zadny poplatek neplatis. Platis jen a pouze za kazdou prihlasenou zivnost.
Kuka
Profil *
Jo diky moc pomohli jste mi!!
niCe
Jirka Císař
Máš pravdu. V tom případě jediná nevýhoda je, že to může trvat xkrát déle.
Cob
http://dero.name/weblog/zivnostensky-list-brno/
souki
Cob
Ten článek je sice poměrně poučný, ale v mnoha věcech už vůbec neplatí
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.