« 1 2 »
Autor Zpráva
Ge0rge
Profil
Vážení, mám na vás poněkud netradiční dotaz. V ekonomických otázkách se příliš neorientuju, jak záhy poznáte. Představte si hypoteticky že projevujete zájem o pracovní místo PHP programátora / webdesignera. Jste čerstvě vyšlý průmyslovák (v oboru o který se ucházíte) a chvástáte se titulem DiS. za jménem (vyšší odborná - odpovídající zaměření) Vaše reálná praxe je však prosatím, s výjimkou několika studentských a freelance projektů minimální a realizované projekty by se daly počítat na prstech jedné ruky (druhá by se přidala pokud byste slevil z podmínky reprezentativnosti projektu :-) ). Jediné co vám nechybí je elán, pečlivost, perfekcionismus, schopnost se učit a stávající už poměrně velmi dobré znalosti které mají potenciál vás okamžitě zapojit do libovolného rozsáhlejšího díla. Firma působí na "Severní morave" .... ehm, tak ... a teď babo raď ... jaké platové ohodnocení byste si představovali v této situaci ? :-) Je to samozřejmě jen nezávazný údaj při prvotním pohovoru (tedy nezávazný pro zaměstnavatele v tom smyslu, že pokud by byl příliš vysoký dost možná nedostanete to místo, naopak pokud příliš nízký sami si pod sebou řežete větev, což zaměstnavatel sice uvítá, ale budete za vola) ... takže, jak byste poradili ? :-)
quinux
Profil
Ge0rge
1) jako člověk bez praxe máš problém, a snižuje to tvou reálnou hodnotu, ale
2) jakožto webdesigner máš výhodu, protože pokud máš nějaké reference, ať již to jsou jen nějaké studenstské či osobní žertíky, tak pokud jsou na úrovni tak mohou zcela nahradit chybějící praxi
3) elán, pečlivost, perfekcionismus, schopnost se učit - je pěkná, ale plkáním těžko ověřitelná ;o) samozřejmě toto jsou tvé "přínosy" firmě a sdělit je můžeš/ budeš muset
4) fakt, že firma působí na Severní Moravě může být trochu naškodu, protože obecně jsou na Severní moravě nižší platy, ale málo webdesignerů, což může zvýšit tvou cenu
5) plat jaký si řekneš je jen na tobě, když se ohodnotíš vysoko může to vyznívat vychloubáním, ale stejně poslední slovo bude mít zaměstnavatel, který ti pak nabídne plat podle jeho možností resp. podle toho kolik ti bude chtít dát

Obecně to tedy nejde moc říct kolik si máš říct, záleží na tobě jak se cítíš a co můžeš předvést. Taky bych si dobře ohlédl web té firmy a něco si o ní zjistil i to ti může ve stanovování té požadované částky pomoci ;o)
Jindra Holý
Profil
tak zalezi na firme do ktere jdes,....kazdopadne by jsi se mel umet ohodnotit,...resp svou praci a bez ohled i na to, ze mas vyssi (skolu),...hodne zalezi na tvych zkusenostech, praxi, a umu... i kdyz mas neprilis velkou praxi jak sam pises, tak ji presto mas,.....nebal bych se to do toho zapocitat, clovek by se nekdy i divil co zamestnavatele zaujme,........to sem zase neco splodil
Ge0rge
Profil
Díky moc za reakci, ale abych byl upřímný, v podstatě nic nového jsem se nedozvěděl :-). To všechno je mi tak nějak jasné. Ale to prokleté konkrétní číslo mi opravdu dělá potíže :-)) ...

Je to samozřejmě jen prkotina, jak jsi sám uvedl výplatu ani tak neovlivní co si člověk vysní při pohovoru, ale co umí (tedy snad to tak chodí). Ze začátku jsem začal cifrou vykalkulované průměrné mzdy českého statistického úřadu v sektoru IT oblasti Sev. Morava, pak jsem odečítal a přičítal různé hodnoty podle kladů a záporů které jsem dal dohromady a výsledek byl rozhodně přinejmenším neprokazatelný, překvapivě se mi "výpočet" ani nepodařilo s byť jen přibližně podobným výsledkem zopakovat! :-))

Zkrátka šlo mi jen o rozumnou cifru, kterou bych si pro sebe dokázal nějak logicky zdůvodnit ... nechci být za vesničana (s laťkou moc nízko) nebo nedej bože za Hulána (moc vysoko) ;-) ...
quinux
Profil
Ge0rge
Ale to prokleté konkrétní číslo mi opravdu dělá potíže
To nejde říct, už i proto, že ani neznáme tvou práci. Ale i tak je to především na tobě, na kolik se ceníš ;o)
Ge0rge
Profil
Co se dá dělat, odpovím prostě.

"Vaše představa o hrubé mzdě?"

"ANO, mám představu velmi přesnou. Chci ji pobírat minimálně 12x do roka, na prkno a hlavně včas. Jsem povahou vyjímečně skromný, takže 13-tý plat oželím." :-)

... dobře, máte pravdu. Pokud neznáte úroveň mé práce konkrétně asi je ta otázka nezodpověditelná. Každopádně díky za váš čas, a přeji jinak ničím nerušenou noc :-)
Railbot
Profil
Ani jsi nám neřekl, jak velká nebo malá firma to je. Konkrétní náplň práce...
Snad jen bych dodal, že vystudovaná škola má na celou situaci jen minimální vliv, protože v této sféře jde především o to, co človek umí. Základem jsou tudíž kvalitní reference a znalosti, které je potřeba při pohovoru jasně vyzdvihnout.
By oko bych to viděl zhruba na nějakých 17 - 20.000
Streiko
Profil *
Hm ja jako webmaster mam v Praze 19hrubeho. Jeste ze nejsem na Morave. Ale je fakt, ze treba v Teplicich nabizeli nastupni plat programatora 10 hrubeho. Jiny kraj, jiny mrav
Peca
Profil
Tak to je fakt síla. V Praze bych pod 35 nešel, na Moravě tak min. 25. Teda jako programátor. U webů je problém stanovit měsíční mzdu. Ta je spíš podle odvedené práce. Jednou třeba 40, po druhé vůbec nic...
Railbot
Profil
Peca
Tak to je fakt síla. V Praze bych pod 35 nešel
Tak to by mě zajímalo, kde by tě zaměstnali. Takový plat je poněkud zkreslená představa.
Peca
Profil
Podle novin je to průměrný nástupní plat absolventa vysoké školy se zaměřením na IT. Brát jako programátor 10 kdekoliv je výsměch. Znám svou cenu. Za 10 by šel nějaký středoškolák sotva s maturitou (rozhodně nemyslím tebe, ale takovéty rádoby webdesignéry, programátory...).
Streiko
Profil *
Peca: podle novin je pravda spousta veci. Kdyz sem chodil po pohovorech, tak nikde se me neptali, co mam za skolu. Tady fakt spis rozhodujou reference.

Jen rikam co mi nabizeli v Teplicich a pochybuju, ze v tom kraji jine firmi nabizeji vic. Ucetni v Praze ma taky dvakrat vyssi plat, nez na Ustecku.
Railbot
Profil
Peca
Podle novin, no jistě. Jenže realita je trošku někde jinde. To je stejné jako s průměrnou mzdou. V ČR je něco málo přes 19.000, ale vtip je v tom, že 2/3 lidí mají méně, někteří o hodně méně. Nemyslel jsem zrovna, že programátor má někde nástupní plat kolem 10 a je to ok, to určitě ne. Sám bych za takové peníze snad ani nevstal z postele, ale dejme tomu kolem těch 20 čistého.
Ono záleží, kde člověk nestupuje a co už má za sebou. Bez praxe a čerstvě ze školy je nástupní plat 35 hezké sci-fi.
quinux
Profil
Peca
Podle novin je to průměrný nástupní plat absolventa vysoké školy se zaměřením na IT
Noviny zveřejňují statistiky a statistiky nejsou realita. Navíc "zaměření na IT" je hodně všeobecný pojem ;o)

Za 10 by šel nějaký středoškolák sotva s maturitou
Nepleť sem vzdělání. Kvalitní programátor se npozná podle titulu. K čemu je mi ing. programátor, který nic neumí? :)
Railbot
Profil
Pravda. Určitě nebudu jediný, kdo z vlastní zkušenosti ví, že v oblasti webdesignu (u toho programovaní si nejsem jistý) zaměstnavatele škola/titul vůbec nezajímá a přednost mají především reference a praktické znalosti.
marvas
Profil
mám otázku. Koľko je to tak na hodinu?
alebo skôr koľko zarobí taký kóder za jeden projekt. Jednu rozkódovanú stránku. Alebo keď to trvá 5 - 10 hodin tak koľko to je na hodinu?
som kóder, mladý, skoro žiadné referencie, umím XHTML a CSS. Na koľko tak asi odhadujete plat?
Streiko
Profil *
Jako webmaster(koder. atd.) mam v Praze cca 110hrubeho. Zajimalo by mne, kolik maji jiny.

Pokud ty tve reference maji validni xhtml, css, neni to primitivni design, ale neco slozitejsiho(vice obrazku atd), neni to v tabulkach, tak by to tak velky problem zase byt nemel.
Streiko
Profil *
Jako webmaster(koder. atd.) mam v Praze cca 110hrubeho. Zajimalo by mne, kolik maji jiny.

Pokud ty tve reference maji validni xhtml, css, neni to primitivni design, ale neco slozitejsiho(vice obrazku atd), neni to v tabulkach, tak by to tak velky problem zase byt nemel.
Railbot
Profil
marvas
Pokud jsi šikovný a máš široké znalosti (přístupnost, použitelnost, sémentika, znáš prohlížeče a jejich chování, perfektní znalost XHTML a CSS atd.), tak není problém bez praxe a s několika referencema mít plat blíží se 20.000,- čistého. To může být třeba 120,- na hodinu. Ale samozřejmě to záleží na lokalitě, firmě a mnoha dalších věcech.
Streiko
Profil *
a s několika referencema mít plat blíží se 20.000,- čistého

Tak to asi dam vypoved
k
Profil *
Ge0rge
Ta severni morava je problem. Pokud jsi jim zasilal nejake sve zdrojaky a oni jsou spokojeni, tak pozaduj 25tisic s tim ze po zkusebni dobe by to bylo treba 30tisic. Oni ti bud reknou jo, nebo uvedou nizsi castku a bude na tobe zda to prijmes. Ale upozornuju ze neznam platove podminky na severni morave. Mam zkusenosti z Prahy, kde se jedna o vyssi castky.

Streiko
Kde pracujes? :)
Radoslav Pal
Profil *
aky je priemerny plat v Cesku?
quinux
Profil
Radoslav Pal
aky je priemerny plat v Cesku
Podle statistik kolem 19kkč reálně je to kolem 12-14kkč

k
Pokud jsi jim zasilal nejake sve zdrojaky a oni jsou spokojeni, tak pozaduj 25tisic s tim ze po zkusebni dobe by to bylo treba 30tisic
25kkč bude možná moc, ale souhlasím, že lepší je to zkusit než pak dělat za za zbytečně nižší prachy. S tím zvyšováním po zkušební době bych ale moc nepočítal ;o)
Railbot
Profil
S tím zvyšováním po zkušební době bych ale moc nepočítal ;o)
Správně. To se už moc nepraktikuje a pokud se člověk sám neozve, tak mu většinou nikdo jen tak z dobré vůle sám nepřidá.
k
Profil *
Railbot
quinux
Asi mam nejake stesti, ale mam opacne zkusenosti:)
llook
Profil
Podle statistik kolem 19kkč reálně je to kolem 12-14kkč
Statistiky se snad vedou v hrubé mzdě, ne? Těch 12 až 14 hrubého by odpovídalo nenamáhavé nekvalifikované manuální práci.
quinux
Profil
llook
Těch 12 až 14 hrubého by odpovídalo nenamáhavé nekvalifikované manuální práci
Divil byses jak tě ta "nenamáhavá nekvalifikovaná" práce může dostat o několik let dříve do důchodu (invalidního) nebo i do rakve.

Statistiky jsou počítány ze všech platů, tedy i z platů vrcholových manažerů u nichž se měsíční příjem pohybuje řádově ve stovkách tisíc korun. Díky jim ten průměr tak vyskakuje.
Railbot
Profil
Statistiky jsou počítány ze všech platů, tedy i z platů vrcholových manažerů u nichž se měsíční příjem pohybuje řádově ve stovkách tisíc korun. Díky jim ten průměr tak vyskakuje.
Započítávají se do toho platy všech. Kromě top manažerů tedy i poslanců a dalších vládních činitelů, kteří berou statisícové částky a tím pádem průměr ženou nahoru. Ne náhodou je nejvyššího hrubá mzda právě v Praze, v místě, kde se setkává nejvíce nejvyšších možných platů, jelikož zde sídlí vláda + centrály všech možných firem, zvláště pak těch největších.

Hrubá mzda obyčejného obyvatelstva bude o dost níž.
Retal
Profil
Railbot
OT:
Započítávají se do toho platy všech. Kromě top manažerů tedy i poslanců a dalších vládních činitelů, kteří berou statisícové částky a tím pádem průměr ženou nahoru.

Poslanci nejsou vládní činitelé a plat v exekutivě i legislativě se pohybuje běžně v desítkách, ne stovkách tisíc. Raději se dobře informuj.
Stinky
Profil
U mně je to tak, že když si říkám o prachy tak dlouho přemýšlím kolik. Nakonec si řeknu třeba 3000 za web, a šéf okamžitě souhlasí (což je podezřelé). Pak se mlátím do hlavy, protože jsem si klidně mohl říct 5000 a dal by mi je. Pokud bych si řekl 8000 tak už souhlasit nebude a nabídne míň.
Jde jen o to, že druhá strana zkouší, jestli si někdo řekne méně než jsou připraveni dát. Pokud si člověk řekne moc, usměrní ho. A pokud narazíte na zaměstnavatele, který se naštve pokud chcete moc a vyrazí vás ze dveří, tak prostě smůla. Bude i jiná nabídka.

Takže zvaž svou profesionalitu a neboj se překvapit zaměstnavatele odpovídající(vysokou:) částkou. Ať toho pak nelituješ jako já.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0