Autor Zpráva
Azu
Profil *
Chtěl bych si nechat naprogramovat na zakázku jisou aplikaci podle mého zadání ale mam obavu z následného zneužití autorem, který by ji mohl dále komerčně zneužít. Samozřejmě bych s ním sepsal smlouvu, kde já budu mít výhradní právo pro nakládání se zhotovenou aplikací a on bude poze autor, který bez mého svolení nesmí s aplikací dále nakládat, pod velkou pokutou. Po zkušenostech z dřívějška mam s tím ale špatnou zkušenost, protože nejsem nikdy schopen zjistit zda autor skutečně aplikaci neprodal i někomu jinému, protože backend té aplikace nikdy na webu neuvidím a nezjistím tedy zda ji někomu jinému prodal. Řešil sem to občas velmi krkolomně, kdy sem nechal někoho na zakázku zhotovit objektové jádro systému, které mu samo o sobě nebylo až tak moc platné, tyto zdrojáky sem následně prohnal přes bcompiler a omezil jejich použití jen na localhost a následně sem tyto knihovny předal jinému programátoru, který na nich vystavěl zbytek. Toto řešení mně nepřijde moc praktické, ale hledejte dnes někoho komu se dá věřit.
Zajímalo jak by jste řešili takovouto zakázkua ochranu investic vy.
koudi
Profil
Jestli chceš mít výhradní právo, aby to pak programátor nemoh dál používat, tak bys asi musel zaplatit hodně peněz. A myslím opravdu hodně. Výborná věc na programování je právě to, že můžeš částo aplikací používat dál v jiných projektech a máš mnohem míň práce. Takže snažit se to omezit, bude buď silně potměšilé nebo velice finančně nákladné. Tak to vidim já,
YoSarin
Profil
koudi má pravdu. I kdybys progrmátorovi zabráníl v dalším šíření už napsaného kódu, nic mu nebrání v tom, aby to celé napsal znovu a nazval jinak.
Trochu mi to připomíná softwarové patenty...
Nox_lbc
Profil
Nechat ho pracovat na vyhrazeném počítači, bez přístupu do internetu, bez mechanik a pod neustálým dohledem ... před ochodem prošacovat ...
souki
Profil
Nox_lbc
Ale hlavně vypláchnout mozek. Protože velká část projektu je jeho návrh
Petr Tichý
Profil
Po dokončení projektu mu vyříznout jazyk, uříznout ruce a vypíchnout oči.
koudi
Profil
Po dokončení projektu mu vyříznout jazyk, uříznout ruce a vypíchnout oči.
Radši i nohy. Vem si, kolik existuje lidí co umí malovat nohama (a něktěří opravdu moc hezky), tak proč by se nedalo takhle i programovat. :)
Azu
Profil *
O peníze vůbec nejde to není problém zaplatit.
koudi: docela se pleteš, protože při práci na zakázku ze zákona naopak nesmíš již vytvořený kód znovu použít bez souhlasu zadavatele, pokud není sjednáno jinak.
Petr Tichý
Profil
Jenže tady jde o to, že ten programátor musí vymyslet sktrukturu a všechny náležitosti. Nikdy mu nezabráníš aby to naprogramoval znova. Zabráníš mu maximálně v použití těch kódu, které dělal pro tebe.
koudi
Profil
docela se pleteš, protože při práci na zakázku ze zákona naopak nesmíš již vytvořený kód znovu použít bez souhlasu zadavatele, pokud není sjednáno jinak.
Opravdu? Nemám žádné právnické vzdělání, či tak něco, takže je to docela možné. Nemáš prosím nějaký link, kde by to bylo trochu rozvedeno? Jelikož se mě to také týká, rád bych se dozvěděl něco víc...
Azu
Profil *
Autorský zákon

§ 58 Zaměstnanecké dílo
(1) Není-li sjednáno jinak, zaměstnavatel vykonává svým jménem a na svůj účet autorova majetková práva k dílu, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního či služebního vztahu k zaměstnavateli nebo z pracovního vztahu mezi družstvem a jeho členem (zaměstnanecké dílo). Zaměstnavatel může právo výkonu podle tohoto odstavce postoupit třetí osobě pouze se svolením autora, ledaže se tak děje při prodeji podniku nebo jeho části.
(7) Počítačové programy a databáze, jakož i kartografická díla, která nejsou kolektivními díly, se považují za zaměstnanecká díla i tehdy, byla-li vytvořena na objednávku; objednatel se v takovém případě považuje za zaměstnavatele. Ustanovení § 61 se na tato díla nevztahuje.

§ 59 Kolektivní dílo
(2) Kolektivní díla se považují za zaměstnanecká díla podle § 58 i tehdy, byla-li vytvořena na objednávku; objednatel se v takovém případě považuje za zaměstnavatele. Ustanovení § 61 se na tato díla nevztahuje.
quinux
Profil
Azu
docela se pleteš, protože při práci na zakázku ze zákona naopak nesmíš již vytvořený kód znovu použít bez souhlasu zadavatele, pokud není sjednáno jinak.
No ono dost často jde udělat jednu věc více způsoby, takže celou aplikaci může použít, ale jen ji upraví. A těžko budeš dokazovat, že právě tahle (nějaká) část kódu byla vytvořena pro tebe, když po chvilce hledání nalezneš 5 tutoriálů, ve kterých je to napsáno úplně stejně ;)

Jinak, nevím, ale neřekl bych, že existuje nějaká účinná ochrana takže jedině soud pokud seženeš dost důkazů a nebo pokud to není přímo něco specifického tak se s ním dohodnout na nižší ceně s tím, že to pak naopak bude moct dál prodávat ;o)
armin
Profil
Azu, proc si to nenapises sam? :)
Railbot
Profil
Azu
Zákony jsem hezká věc, ale nekteré nejsou příliš určené pro praxi. Dokaž někomu, že kousek kódu jeho programu je kousek kodu v programu, které dělal se vším všudy výhradně pro tebe. Nedokážeš. Mohl to celé napsat znovu, ale úplně stejně. Proč? Protože to tak umí, proto že je to nejlepší řešení tak proč hledat jiné složitější. To zní logicky, ne? Zkrátka na nějakou "ochranu investic" bych to tady neviděl. To si dej radši vyrobit skříň na zakázku, tam to bude specifičtější :)
Marra
Profil *
Jednak bych to smluvně ošetřil - viz příspěvky ostatních - a navrhuji do jádra systému dát něco jako zadní vrátka, která Tě budou určitou specifickou formou informovat o používání systému, o uživatelích, serverech, kde systém běží atd.
Railbot
Profil
navrhuji do jádra systému dát něco jako zadní vrátka, která Tě budou určitou specifickou formou informovat o používání systému, o uživatelích, serverech, kde systém běží atd.
Což těžko zabrání vzít programátorovi jen vzít vše kolem a systém z vesela dál používat i jinde :)
tiso
Profil
Jediná možnosť - rozdrobiť systém na drobné medzi x programátorov tak, aby každý robil len na nejakej časti, bez znalosti celku. Pokiaľ si to nenaprogramuješ sám.
habendorf
Profil
navrhuji do jádra systému dát něco jako zadní vrátka, která Tě budou určitou specifickou formou informovat o používání systému, o uživatelích, serverech, kde systém běží atd.

No fuj. Easter eggs a Backdoors nebrat.
Azu
Profil *
Vzhledme k tomu, že do toho hodlám investovat přes 100tis, tak asi opět zvítězí již odzkoušená metoda rozdělení práce na několik lidí , každej dostane nesouvysející kus a celé to nakonec pospojuju. Je to akorát vždy dost pracné na vymyšlení zadání pro jednotlivé lidi. Ale asi si tma implementuju i nějaká ta vrátka, která by na základě nějakého parametru podala identifikaci pro ověření zda se jedná o výtvor pocházející z mého základu. Samozřejmě, že počítám s tím, že za několik měsíců mně budou následovat další lidi, ale přecijen potřebuju trochu času náskok :-)
tiso
Profil
Azu - alebo si zabezpeč programátora ktorý nebude mať dôvod porušiť dohodu...
izsak
Profil
Robím vo firme, ktorá pracuje outsourcovou formou a zo zmluvy máme dané, že dielo je vlastníctvom zadávateľa.

Keď podľa zmluvy nemôže šíriť dielo ďalej a bude ho šíriť alebo používať na iné účely, tak to je už záležitosť právnikov. Zákony sú, aké sú, pre softwarové diela použiteľné len na morálnej úrovni a keď sú raz zdrojáky tak ľahko použiteľné inde, treba si vybrať správnych ľudí alebo solídne firmy.

Neoplatí sa viacej zaplatiť jeden outsource od kvalitnej firmy, ako pár lacných programátorov, pričom každý sa bude musieť učiť používať API od predchádzajúceho programátora?
Marek Prokop
Profil
Programátora lze motivovat dvěma způsoby:

1) Pozitivně -- nabídnout mu stálou, dobře placenou práci na rozvoji systému, případně podíly ze zisku.

2) Negativně -- do smlouvy dát tak vysokou pokutu, že mu strach nedovolí poskytnout program někomu jinému.

Vůbec nejlepší ovšem je postavit celý business plán tak, aby ho zkopírování nápadu, řešení, či přímo programu konkurenty nemohlo významněji ohrozit. Je jasné, že to tak nepůjde udělat vždy, ale určitě to jde častěji, než se na první pohled zdá.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0