Autor Zpráva
aha
Profil
Ahoj,
mohl by mi někdo osvětlit, proč se většina firem "webtborba" firem zabývá vývojem a údržbou vlastního CMS, když jsou k mání freeCMS jako Drupal, Joomla, Wordpress ap. Docela by mě zajímalo, jaké to má výhody (ten vlastní CMS), nebo jaké jiné pohnutky je k tomu vedou.

Dík za odpovědi
aha
Profil
Opravuji "wetvorba" firem...
aha
Profil
Podruhé "webtvorba" firem...Uff
Radek9
Profil
aha:
1) Dostanou víc zaplaceno, protože jde o vlastní aplikaci
2) Lépe se upravuje
3) Systém je většinou dělán na míru

Mimochodem, exituje tlačítko "Změnit".
Edit: :D Existuje
mckay
Profil
aha:
Zabývají se tím, protože když získají zákazníka, má dost často specifický názor na to, jak by měl web vypadat, a ze svých statistik třeba vědí, co zákazník nejvíce žádá, co mu ve volných CMS (těch které jsi jmenovat) chybí a podobně. Mají pak zakázky rychleji hotové a můžou si za ně říci více peněz, protože to je jejich vlastní dílo, nikoliv konfigurace již existujícího.

Nemusíš psát tolik příspěvků, máš jako registrovaný uživatel možnost je měnit;-)

//aha tak mě tady někdo předběhl:-)
aha
Profil
Radek9:

Takže pro zákazníka, kromě bodu 3), nezajímavé věci. Navíc finančně náročnější. Ten bod 3), se ale dá doprogramovat i v těch free, ne?

Jinak, díky za to "Změnit". Nevšiml jsem si a červenám se...
aha
Profil
mckay:
Co třeba Drupal neumí a nedá se v něm naprogramovat, z toho, co žádají zakázníci. Promiň, neprovokuju, ale fakt mě to zajímá. Koupil jsem si teď knížku Drupal - podrobný průvodce... a připadá mi, že toho umí až dost. Navíc mám pocit, že se do něj dají přidávat i vlastní moduly.
mckay
Profil
aha:
Tak do hloubky jsem to nestudoval, ale je jasné, že přidáním vlastního modulu nemůžeš vyřešit projekty obrovského rozsahu, nenapadá mě teď nic racionálního, ale určitě by se něco našlo. ;-)
H13
Profil
aha
Protože existují různí lidé. Důvody jsou různé. Někdo je zapřísáhlej anticmskař, někdo je takovej machr, že má své řešení - mnohonásobně kvalitnější, někdo má problém s adaptací na CMS. Někomu vadí to, že je závislej na cizím řešení (což může být hodně nepřijemný - vybuduješ si např. nějaký modifikace systému a zjistíš, že po aktualizaci CMS ti plno věcí nefunguje, ...). Někomu vadí otevřenost kódu - z důvodu bezpečnosti. Někdo se stydí použít open source, atd. atd.

Jinak s tímhle:
1) Dostanou víc zaplaceno, protože jde o vlastní aplikaci
2) Lépe se upravuje
3) Systém je většinou dělán na míru

nelze jinak než nesouhlasit.

O ceně to není. Za CMS, který máš postaveno na Drupalu, můžeš dostat stejně zaplaceno jako za CMS vybudované od základu. Zákazníka to nezajímá, toho zajímá výsledek. Stejně tak Joomla! a její MVC se mnohonásobně lépe upravuje než např. systém, který nevyužívá nějakých "přehledných" technik kódování. Dnešní CMS se tlačí spíše do frameworků, takže z takového CMS uděláš systém na míru bez problémů ...
Mastodont
Profil
aha:
Zkus si googlit "why not drupal" a podobné vzory a uvidíš, že se důvody najdou. Wordpress je brán jako blogovací systém a Joomla měla spoustu bezpečnostních děr ...
aha
Profil
H13:
Dík. vysvětlil jsi mi to pěkně polopaticky. Zatím se snažím zorientovat, kam nasměrovat svůj zájem. Další můj dotaz, by stejně byl na frameworky. Slyšel jsem, že weby na nich jsou pomalý. Ale to je jen "jedna paní povídala". Je na tom něco pravdy?
Petr ZZZ
Profil
aha:
proč se většina "webtvorba" firem zabývá vývojem a údržbou vlastního CMS

Možná to bude taky tím, že co si člověk napíše sám, v tom zná každý znak, tak se v tom líp vyzná. A pokud někdo dostatečně dobře ovládá HTML, CSS a PHP, tak pro něho možná bude pohodlnější vytvořit si vlastní CMS než se učit zacházet s nějakým cizím. Dalším bodem mohou být licenční podmínky, které bývají i u freeware a třeba někdo nechce mít v patičce webu napsané Žůmla. Ale to se tak domýšlím, sám PHP neovládám, s redakčními systémy nepracuju a s HTML a CSS občas ještě docela bojuju. Což mi nebrání v tom, abych si psal stránky sám. :-)

Radek9:
exituje tlačítko "Změnit".
Ano, myslím za 24 hodin exituje. :-D
H13
Profil
Petr ZZZ:
Možná to bude taky tím, že co si člověk napíše sám, v tom zná každý znak, tak se v tom líp vyzná
No tipuju, že tohle pravidlem není. Něco, co rychle napíšeš a poté se k tomu vrátíš, může být mnohem hůř čitelnější než zdokumentovanej a dobře napsanej kód pod CMS.

aha:
Slyšel jsem, že weby na nich jsou pomalý
Řekněme spíš náročnější. Což je v podstatě pravda. Je samozřejmý, že např. framework, kterej je objektově napsanej, bude na výkon počítače náročnější (čas, paměť) než statická html stránka. Tato náročnost se pak kompenzuje ostatníma výhodama (rychlost vývoje, rychlost úprav, přehlednost, rozšiřitelnost, funkčnost, ...).
Jan Tvrdík
Profil
aha:
Dotaz (…) na frameworky: Slyšel jsem, že weby na nich jsou pomalý. Je na tom něco pravdy?
Už z principu věci musí být dobře napsaný web používající frameworky pomalejší než dobře napsaný web bez frameworku. Stejně tak bude rychlejší web, který nebude používat objekty a ještě rychlejší bude web psaný v assembleru. Obecně ale není u FW s rychlostí problém, pokud je aplikace dobře napsána a běží na dobrém hostingu.
Hlavní důvod, proč se FW používají je především rychlejší vývoj (stejně kvalitní a bezpečný web budeš psát bez FW o hodně déle), který snížení výkonu mnohonásobně kompenzuje.
blizzboz
Profil
Jan Tvrdík:

OO kód nemá až taký vplyv na výkon ako napr. prístup do databázy atď.

aha

Cieľom open source redakčných systémov je čo najjednoduchšia správa a údržba pre ľudí ktorí nevedia programovať preto tieto redakčné systémy obsahujú kopec zbytočného kódu ktorý spomaľuje jeho chod. a okrem toho OS redakčné systémy programujú zväčša ľudia ktorý sa programovaním nezaberajú profesionálne a robia to len vo voľnom čase preto ten kód neni zrovna najefektívnejší, tieto CMSká sú zlepenec rôznych modulov a majú veľa prístupov do databázy preto sú neefektívne. Taktiež si všimni že Systémy ako Joomla a Drupal majú niekoľko mega, sú to proste kanóny na vrabce.
aha
Profil
Po přečtení všech příspěvků, mi z toho vychází, že CMS jako např. Drupal jsou zbytečně robustní, nicméně podle mého názoru mají své výhody - např. snadná a intuitivní administrace, modularita apod. CMS vyvíjené firmami jsou rychlejší, bezpečnější, ale ověřít si to nemohu, pouze musím věřit té které firmě, že to tak je. Co jsem viděl, tak administrace je většinou složitější a méně intuitivní.
Nejvíc se mi pozdává to řešení založené na frameworcích. Tady by mě zajímala ještě jedna věc. Frameworky jsou OO a spousta tříd třeba není při tvorbě webu použita. Proč je potom zbytečně nahrávat na server? IMHO, to musí zpomalovat chod aplikace (než se všechny načtou) - můj názor, netvrdím, že to tak je!
Mastodont
Profil
Nepoužívané třídy budou jen v souborech, načítat se nebudou - samozřejmě to platí jen pro inteligentně navržené FW :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0