Autor Zpráva
blizzboz
Profil
píšte sem návrhy čo vám chýba v dnešných CMS typu Frog, Joomla, Silverstripe, MovableType a čo by ste chceli vidieť v novom CMS.

Moderátor Chamurappi: Před otazníkem se nepíše mezera.
Mastodont
Profil
Když CMS, tak automatické verzování obsahu, vícejazyčnost, workflow. Out-of-box to má tuším jen Oracle :-)
blizzboz
Profil
Mastodont:
- ad automatické verzování obsahu a workflow

myslíš niečo ako Subversion na správu verzií a týmovú spoluprácu na tvorbe obsahu? mno to je zaujímavý nápad

-ad vícejazyčnost

možno pridám podporu zend translatoru alebo napíšem vlastné riešenie. btw viacjazyčnosť podporujú cez rozšírenia aj iné CMS napr Joomla má svoj Joom!Fish

netuším je Out-of-box môžeš mi to vysvetliť?
cms
Profil *
blizzboz:
mozna myslel Mastodont tohle http://en.wikipedia.org/wiki/Out_of_the_box ale proc?

co bych chtel ja:
- jednoduchou tvorbu novych sablon
- kvalitni wysiwyg samozrejme s moznosti prepnout na psani html a nahled
- kvalitni a jednoduchy system modulu
- mvc, mvp, nebo mvcp system
- abych nemusel jednou mesicne instalovat security pack
- v zakladu by to melo byt male a jednoduche.
Marek Prokop
Profil
Chtěl bych, aby lidé přestali nesmyslně vymýšlet stále nové CMS a začali místo toho poskytovat kvalitní, levný a spolehlivý servis pro ty současné, např. Drupal.
Carrot
Profil *
To je pravda, většinu zmiňovaných vlastností má například onen Drupal už v základu.

blizzboz
Konkurence CMS je velká, tvůj výtvor nebude nikdo používat, pokud nebude něčím opravdu výjimečný - a to asi nebude, co?
blizzboz
Profil
cms:
-jednoduchou tvorbu novych sablon

celý systém je postavený na šablónach dokonca aj každý modul má vlastnú šablónu, šablóny podporujú všetko od cyklov cez podmienky až po helper methods atď.

-kvalitni wysiwyg samozrejme s moznosti prepnout na psani html a nahled

wysiwyg editorov má už niekoľko v základe, defaultne je tam ale editor MarkItUp a ako formátovač textu som použil Texy okrem toho podporuje aj BBkód a Markdown. Ale neni problém si pridať aj iný formátovač alebo použiť len HTML.

-kvalitni a jednoduchy system modulu

celý systém je postavený na moduloch controly a moduly sa môžu do seba aj vnárať a vytvárať stromovú štruktúru

-mvc, mvp, nebo mvcp system

no toto bohužiaľ nebude dlho som rozmýšľal či systém postavím na takejto architektúre ale nakoniec som vymyslel vlastnú architektúru ktorá sa viac hodí pre potreby mojich pojektov.

-v zakladu by to melo byt male a jednoduche.

malé a jednoduché to nebude kto chce malý a jednoduchý CMS nech použije Frog CMS alebo Radiant CMS

Marek Prokop:
htěl bych, aby lidé přestali nesmyslně vymýšlet stále nové CMS a začali místo toho poskytovat kvalitní, levný a spolehlivý servis pro ty současné, např. Drupal.

myslíš že prečo som napísal vlastný CMS? (už druhý) drupal je pre moje projekty absolútne nevyhovujúci, má zlú architektúru a nemá plne objektové api... a žiadny CMS aký potrebujem som nenašiel. je zopár záujímavých CMS ale tie sú napísané v Ruby, Jave alebo ASP.NET MVC a ja potrebujem niečo pod PHP bohužiaľ väčšina mojich klientov si vyberá PHP hostingy.

Carrot
ako som už spomínal drupal je pre mňa nevyhovujúci ja som programátor nie lepič kódu a potrebujem CMS ktorý je postavený na objektových základoch a hlavne potrebujem aby bola logika aplikácie oddelená od užívateľského rozhrania

Konkurence CMS je velká, tvůj výtvor nebude nikdo používat, pokud nebude něčím opravdu výjimečný - a to asi nebude, co?

bude ja ho budem používať na svojich priojektoch alebo ponúkať svojim klientom ja v tejto oblasti pracujem, a sám som ho už využil na niektoré projekty vpodstate vznikal popri iných projektoch takže som si ho spravil namieru. moji klienti majú špeciálne požiadavky, a všetky tieto požiadavky som do svojho CMS zahrnul. keď už niekto platí 1000 - 2000 € za aplikáciu postavenú na CMS tak chcem aby bol s mojimi službami spokojný.
Mastodont
Profil
blizzboz:
Verzování obsahu je skutečně něco jako Subversion, prostě každé uložení dokumentu se uloží jako nová verze.
Workflow = postup práce s dokumentem, čili například vývojové fáze (podnět - koncept - schváleno - publikováno - archivováno) + kdo co může s dokumentem v jednotlivých fázích dělat
blizzboz
Profil
Mastodont:
stup práce s dokumentem, čili například vývojové fáze (podnět - koncept - schváleno - publikováno - archivováno) + kdo co může s dokumentem

ono to spolu aj súvisí, rozmýšľam že niečo také do svojho CMS zahrniem... dokumenty budú mať svoju históriu zmien nebude sa ukladať zmena celého dokumentu ale len časť ktorá sa zmenila, a zmeny budú schvalovať užívatelia s určitými právomocami atď musím to celé ešte premyslieť.
peta
Profil
http://axpsu.fpf.slu.cz/~web/web-docu/cms-pozadavky.htm

- jazykove mutace
- sablony (template)
- uprava bloku (ala phprs, moodle) pridat, odebrat, vlevo, vpravo, na stred
- snadna sprava pluginu
- wys. editor
- sprava uzivatelu a skupin, napojeni uzivatelu na ldap nebo jinou db
- ukladani souboru do html (temp / cache)
- vyhledavani
- editace kliknutim na strance (ve vetsine cms musis pracne proklikavat adresarovou strukturu)
- snadne zalohovani nebo export do jineho cms
- snadny upgrade / downgrade (nastroj, ktery to prevede, ala plone)
- framework
- moznost vytvareni vlastnich typu obsahu (clanek - nahled clanku, stranka)
...
Pali
Profil *
Verzionovanie obsahu má v základe SilverStripe, doinštalovať sa dá modul, ktorý verzionuje aj súbory (obrázky, dokumenty).
SilverStripe podporuje multijačný obsah - bez kompromisov -> neobmedzeny počet jazykov, každá jazyková verzia môže mať rovnakú alebo úplne odlišnú štruktúru.
Workflow nie je v SilverStripe v základe, ale je na to kvalitný modul (SS 3.0 bude mať pravdepodobne workflow už v základe).
SilverStripe obsahuje Sapphire framework (OOP) s vlastnym ORM aj vlastným templatovacím systémom.
Wysiwig editor v SilverStripe= TinyMCE, ktorý je uspôsobený tak, že priamo cez editor môžete nahrávať obrázky do textu (nie je ich nutné dopredu nahrávať cez nejaký súborový manažér), pri zmenšení obrázku cez editor sa na serveri vytvorí zmenšený obrázok - žiadna zmena veľkosti len cez parametre img značky.
Rozsiahle ACL (bezpečnostné skupiny, užívatelia s rôznymi právami) SilverStripe obsahuje.
Základom SilverStripu je tvorenie vlastných typov stránok.
SilverStripe podporuje IIS servre, nielen Apache.
SilverStripe je licencovaný pod BSD licenciou.


@blizzboz
Vlastné CMS je cool, aj ja som mal. Ale nie je nad to, keď nejaký modul spraví za mňa niekto iný, keď sa pár chýb vyrieši upgradom, keď sa niekoho môžem spýtať "Čo, kde, ako?". Z dlhodobého hľadiska je vlastné CMS len pre interné potreby samovražda...
karel_
Profil *
nejak ten StribrnyProuzek propagujete..
verzovani obsahu mate napriklad i v MojoPortal(OpenSource na .NET) :P
Pali
Profil
karel:
Propagujem to, čo považujem za dobré a mne osobne veľmi pomohlo. Žiaden priamy osoh z tejto propagácie nemám. Nedávno som o SilverStripe prednášal na BarCamp-e Žilina - len jeden jediný účastník prednášky (z cca 30) v SilverStripe predtým čosi robil. Pritom mimo Európy je to jeden veľmi používaný a známy systém. (Drupalisti mali na BarCamp-e vlastnú session - vlastnú prednáškovú miestnosť na pár hodín).
Davex
Profil
Pali:
Verzionovanie obsahu má v základe SilverStripe, ...
Na to se blizzboz neptal. On chtěl vědět, co v ostatních systémech chybí, aby vytvořil systém, který to umět bude.
Pali
Profil
Davex:
Viacmenej som reagoval na príspevok Mastodont-a a zároveň som zhrnul to, čo SilverStripe má, no väčšina známych systémov nie (lebo SilverStripe nepovažujem v týchto končinách za známy systém). Ale máte pravdu, premarketoval som to ;)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0