Autor Zpráva
Jan B.
Profil *
Zdravím, chtěl bych si udělat webové stránky menší firmy, aby k něčemu vypadaly. Jelikož mé znalosti programování jsou na hodně chabé úrovni (maximálně základy HTML a CSS) rozhodl jsem se pro použití redakčního systému. Po pátrání na netu mi zbyly tyto varianty: WordPress, Drupal a Joomla. Pokud znáte lepší, budu jen rád. Nemohli byste mi tyto systémy alespoň stručně porovnat? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Který je schopen udělat seriozně vypadající stránky, který se snadno obsluhuje atd. Moc děkuji
Jan B.
Profil *
Ještě bych doplnil, že musí být kompletně v češtině
kelvin
Profil
Jan B.
Každý doporučí to co používá. Prošel jsem si všechny tři, a nejlepší se mi zdá Drupal. Bohužel/bohudík je to modulární systém - dobré jádro jako základ, ale pro specifické funkce se musí přidat konkrétní moduly. Oproti jiným systémům má dvě obrovské plus: moduly CCK (tvorba vlastních polí obsahu) a Views (různé pohledy na zadaný obsah).

Samotný Drupal 6 je snad úplně počeštěn, u modulů jak který. Drupal má vestavěno počeštování řetězců. Okolo Drupalu je silná česká "komunita", probíhají různé akce s přednáškami a diskusemi. Na podzim byl www.drupalcamp.cz , přes zimu tři setkání v Praze, v únoru www.drupalcamp.sk. Většinou je vše hlášeno na www.drupal.cz .

A taková zajímavost - na Drupalu má web postaven i Bílý dům http://www.whitehouse.gov/ ;).
H13
Profil
Jan B.:
Dnes asi nenajdeš lepší systémy než ty, které jsi vyjmenoval. Doporučím jedinou věc, všechny tři si nainstaluj a vyzkoušej. Všechny tři systémy jsou na vynikající urovni, takže rozhodování je spíš v oblasti subjektivní (jak se ti bude pracovat v administraci, jaká se ti bude líbit šablona, kterou pro daný systém seženeš, jaké rozšíření ti bude vyhovovat, atd.)


Co se týče uživatelů, vypadá to, že momentálně je nejvíce "in" Wordpress, pak těsně Joomla! (která se dotahuje) a Drupal je s odstupem (v ČR zas tak velký odstup nemá, což zřejmě potvrzuje slova kelvina o silné české komunitě):


http://www.google.com/trends?q=drupal%2C+joomla%2C+wordpress

(posledních 30 dnů - svět)
http://www.google.com/trends?q=drupal%2C+joomla%2C+wordpress&ctab=0&geo=all&date=mtd&sort=0

(posledních 12 měsíců - ČR
http://www.google.com/trends?q=drupal%2C+joomla%2C+wordpress&ctab=0&geo=cz&geor=all&date=ytd&sort=0

Předpoklad je ten, že vydáním Joomla! 1.6 zřejmě půjde na první místo Joomla!

Ale tohle je nudná statistika, jak jsem napsal v úvodu, spíš je všechny vyzkoušej a dej na subjektivní pocit. Objektivně jsou ty systémy na stejné úrovni.
Lexter
Profil
Pro malou firmu mi použití takových cvalíků přijde jako šílenost. Doporučovat je bez znalostí toho na jaký účel budou použity je hňupovina. Honzo, nenech se zmást tím, že jde každý na to o čem se nejvíc křičí.

Jan B.:
Co to má umět?

Drupal a Joomla jsou zahnojené šmejdy se solidním reklamním WOW, pokud máš jen chabé znalosti HTML a CSS, stejně neporozumíš tvorbě šablony (nemyslím to zle). Wordpres je taky cvalík s nároky často daleko přesahující únosnou mez.

Pověz co to má umět a možná že se najde i lepší řešení. Lehčí, rychlejší, srozumitelnější.
kelvin
Profil
Lexter

"Pro malou firmu mi použití takových cvalíků přijde jako šílenost... Drupal a Joomla jsou zahnojené šmejdy se solidním reklamním WOW"

Nesouhlasím v případě Drupalu. Aktuální soubory Drupal 6 mají aktuálně cca 1 MB, v pár jádrových modulech nevidím prostor pro zahnojení. Současný Wordpress moc neznám a o Joomle raději pomlčím ;).

"Doporučovat je bez znalostí toho na jaký účel budou použity je hňupovina."
a) Neurážej. b) O Drupalu se říká, že spíše než redakční systém je to framework. Na malém jádře jdou postavit jednostránkové weby i obrovské komplikované weby, přičemž funkce jde dodávat/odebírat dle potřeby.

"pokud máš jen chabé znalosti HTML a CSS, stejně neporozumíš tvorbě šablony"
Proč by musel porozumět tvorbě šablony? Na všechny tři redakční systémy existuje nepřeberně šablon, také si to může nechat nakódovat.
H13
Profil
Lexter

Pokud si přečteš první a hlavní příspěvek:

... rozhodl jsem se pro použití redakčního systému. Po pátrání na netu mi zbyly tyto varianty: WordPress, Drupal a Joomla.

pak já i kelvin nedoporučujeme CMS na základě ničeho, ale na základě toho, že Jan B. si chce vybrat mezi těmito třemi: Drupal, Joomla!, Wordpress. kelvin doporučuje Drupal, já doporučuju, aby si nainstaloval všechny tři a vyzkoušel je.

Drupal a Joomla jsou zahnojené šmejdy
Jak píše kelvin, drupal už je spíše framework stejně jako Joomla!

Co se týče Joomly! - je postavená na OOP, MVC, má na vysoké úrovni vyřešenou práci s databází a souborovým systémem, pro práci s kategoriemi používá tree traversal systém (podle mě asi nejlépe vyřešený problém s neomezeným počtem kategorií a jejich úrovní). Výborně propracovaný systém pro přidávání rozšíření - šablon, pluginů, modulů a komponent. Vyborně propracovaný systém přepisování výstupů (díky právě MVC) komponent pomocí šablony. Je neuvěřitelný, že pomocí šablony lze měnit výstup jakékoliv části systému. Představ si, že si nainstaluješ CMS a nelíbí se ti výstup nějaké části, tak ji prostě pomocí šablony "převýšíš" a nemusíš se při aktualizacích starat o to, že jsi někde editoval kód. O právech v nové Joomle! 1.6, které přináší neuvěřitelný možnosti pro správu komunitních webů ani mluvit nebudu.

Nikdo netvrdí, že není jednoduší řešení, lehčí, výkonější, ale Jan B. si prostě vybral tyto tři a teď hledá, který z nich bude nejlepší ...
Jan B.
Profil *
Já netrvám na těchto třech. Napsal jsem to i do úvodu...pokud doporučíte něco lepšího, budu jen rád...
mckay
Profil
Jan B.:
VisionCMS - Jednoduché, pro vytvoření poutavé šablony ti stačí znát základy html a css.
Radim24
Profil
Lexter
Ohledně WP, mě přijde že je šíleně pomalý. Ale nevím jestli tomu jen nerozumím, někdo zas říkal, že se tam musí zapnout cacheování. Já jsem dlouho s WP nedělal, ale co jsem se díval jak se tvoří nějaké dynamické menu a jak je to s konfigurací, tak všechno se tahá z databáze a tím se to dost zpomaluje. A konkrétně u toho menu co jsem viděl já (a mám pocit že i způsob vkládání článků a SEO optimalizace pro články), tak tam bylo dost šíleně navržené, takže při vložení jedné té "věci" do databáze, se vytvořilo devět dalších zbytečných položek. Tak co vy ostatní, pokud rozumíte redakčním systémům dobře, myslíte, že WP je navržený špatně a je moc náročný na db?

Ještě musím dodat, že jde hlavně o práci v redakčním režimu, ne v samotném prohlížení. Ta editace a vkládání článků, všechno mi jelo strašně pomalu a to jsem jel na localhostu.

H13
tree traversal system - to by mě zajímalo něco víc o tom - nemáš nějaký odkaz i se schématama nebo obrázkama a jak se to řekne česky. Na wikipedii jsem o tom nic nenašel a angličtina mi moc nejde.
PetrM
Profil *
Radim24:
http://php.vrana.cz/traverzovani-kolem-stromu-prakticky.php
Radim24
Profil
Dík

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0