Autor Zpráva
Dante13
Profil
Caute :) Dosť by ma zaujímal názor armina, savany a ostatných web programatorov ako vidia teraz Joomlu 1.5 alebo 1.6, drupal, wordpress atd.

Cital som vela prispevkov kde ste pisali ze to je odpad a prasarna :)
Dante13
Profil
Lebo ja to nechapem..
Joomla, najpopularnejsi CMS na svete a vraj odpad.. Ved predsa ked je to taky oblubeny CMS tak musi byt dobry.
tiso
Profil
Dante13: treba rozlíšiť pohľad so strany ľudí, ktorí vytvárajú/spravujú stránku a pohľad zo strany hostingu - hostovanie webu na takomto CMS postavenom. Že je systém populárny z pohľadu tej prvej skupiny (dokážu na tom postaviť web aký potrebujú, majú kopec hotových tém, pluginov, ...) je len časť celkového pohľadu na systém.
t4nn3r
Profil
přemýšlel sem nad nějakým RS .. všude joomla rulez .. stáhnul sem to - mrknul do zdrojaků - smazal. Drupal a wordpress v nich nevidím extra rozdíly , mohl by někdo shrnout kdy drupal a dky wpress ? Díky
happy
Profil
Dante13:
tiso ti to hezky napsal. programátor, uživatel a provozovatel hostingu budou mit zcela odlišné názory. jinak základní systém většinou není problém - problémem jsou pluginy. nainstaluješ 20 pluginu a zatěž i výkon se mohou i několikanásobně změnit.
t4nn3r:
přemýšlel sem nad nějakým RS .. všude joomla rulez .. stáhnul sem to - mrknul do zdrojaků - smazal
a to co jsi viděl ve zdrojácích wordpressu ti přišlo vpořádku? dle mého je to horší. ale i přesto považuji wordpress za top free rs.
t4nn3r
Profil
[#5] happy
no víceméně jsem to hodnotil ze zátěže na systém. Co sem to testovat tak joomla je nejhorší a o dost
H13
Profil
To je všeobecný problém. Ano, např. Joomla! je náročnější na provoz, ale to z důvodu jejího frameworku, ten je objektově orientovaný:
http://en.wikipedia.org/wiki/Object_oriented ,
vzorově orientovaný:
http://en.wikipedia.org/wiki/Design_pattern_%28computer_science%29 ,
hlavně MVC:
http://en.wikipedia.org/wiki/Model-view-controller ,
také je využíván vzor "Pozorovatel":
http://en.wikipedia.org/wiki/Observer_pattern .
Kategorie využívají tree traversal systém:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tree_traversal .

Atd, atd, atd.

Všechny tyto moderní metody jsou samozřejmě náročnější na provoz, na druhou stranu poskytují obrovské výhody pro rozšiřování nebo modifikaci systému. Proto je také Joomla! tak populární, protože se s ní da vytvořit v podstatě cokoliv (od normálních webových stránek, přes rozsáhlé webové systémy, až po intranetové systém, atd.).

Velmi často se mi stává, že když někdo nazve Joomlu! odpadem, nebo její framework prasárnou a já ho se zeptám, co přesně má na mysli, pak mi nedokáže odpovědět, dokonce mu ani nic neříkají výše zmíněné vzory, metody, systémy ... Pak je velmi těžké se s takovým člověkem o něčem bavit, navíc když používá argumentaci typu: "Moje známá moji známé povídala, že je to odpad, prasárna, ..."

:-)
t4nn3r
Profil
OOP ... bez něj bych už nic nedělal, sám používám ZF, a Nette. O ZF taky se tvrdí že je to prásárna .. takže celkem vím o čem mluvím.

Je jasné že testovat nějaký systém při jednom uživateli je kravina - cache, session,registry. Ani počet dotazů do db na jedno zobrazení se nedá brát .. protože tam je to zase o optimalizaci db modelu - jeden blbě napsanej dotaz ti zabere klidně víc zdrojů než 3 dobře napsaný.

Takže nejsem opravdu jeden z těch - kamarád povídal.
Dante13
Profil
Ja zase beriem za prasárňu šablonovací systém v Joomle..
Preto som si napísal vlastný ;) a uz je to v poho.

Ale Joomla všeobecne isto dosť pomalá, ešte že som nainštaloval xcache na server lebo to šlo jak sane v lete.
H13
Profil
Ja zase beriem za prasárňu šablonovací systém v Joomle

A co přesně je v něm za prasárnu? Šablonovací systém v Joomle! je v podstatě jednoduchý (X)HTML (php), kde jsou vloženy pozice jednotlivých částí systému. Má jednu velkou výhodu. Je provázán s MVC, to znamená, že pomocí šablony lze přepsat view určité části Joomla! systému a dokonce i externí části - tedy rozšíření.

Představ si, že máš rozšíření, a nelíbí se ti výstup (x)html tohoto rozšíření, tak ho prostě pomocí šablony přepíšeš svým vlastním výstupem:

- vůbec nešaháš do původního rozšíření
- původní rozšíření pracuje pořád stejně, jen jeho výstup jsi si modifikoval podle svých potřeb
- šablona Joomly! se skládá ze stejných částí jako jakákoliv šablona nebo stránka - (x)html (php), css, někdy javascript pro např. menu efekty - záleží ovšem na každým, jakou šablonu použije, kompletní šablona může vypadat i takto:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="<?php echo $this->language; ?>" lang="<?php echo $this->language; ?>" >
<head><jdoc:include type="head" /></head>
<body><jdoc:include type="component" /></body>
</html>


Jaksi si v tomhle pořád nedokážu představit žádnou prasárnu :-(
Dante13
Profil
H13:
tak pardon, trocha som to zle napísal.

Myslel som aký kód Joomla generuje vďaka defaultnej šablóne.
Pretože šablóna rhuk_milkyway neprepisuje com_content, komponenty a ďalšie moduly, ktoré podľa mňa sú dosť škaredo napísané.
Chápem že šablóna by to ani nemala mať v záujme, preto by mali byť všetky komponenty dnes pekne napísané, nie cez tabuľky a pod.

Na Joomle je toho veľa čo by sa dalo zlepšiť.
H13
Profil
Na Joomle je toho veľa čo by sa dalo zlepšiť.
No to asi na všem.

Jinak Joomla! defaultně obsahuje beztabulkovou šablonu beez, která přepisuje ostatní části z tabulkového layoutu do netabulkového. Šablona se dá změnit během pár sekund, takže bych na základě jedný šablony nehodnotil systém jako prasárnu. Navíc 1.6 verze zavádí skoro všude beztabulkovej layout.

Ad tabulky, to je zase na jinou diskuzi :-) Design pomocí tabulek je stále nejlépe se renderující design (to znamená, že design zůstává takový jaký jsme chtěli v různých prohlížečích a na různých displejích, což se pomocí divů a CSS zase tak často nepodaří - jediná nevýhoda tabulkového layoutu je omezená možnost měnit design pomocí CSS - design je statickej - např. oproti plovoucím boxům. Tabulky nejsou zase tak velké zlo jak je dnešní "moderní" trend označuje. Jen doufám, že nějakého "beztabulkového fanatika" nenapadne přepsat např. phpMyAdmin do beztabulkového layoutu :-)
blizzboz
Profil
Dante13:
systém joomla je ten najhorší redakčný systém aký poznám, nič horšie už snáď ani nemôže existovať. na kóde je nabalená kopa balastu nič sa z kódu neodstraňuje iba sa upravuje tak že sa na kód nabalí ďalší balast, systém joomla nepozná nič také ako jednoduchosť a rýchlosť, systém joomla nepozná také niečo ako logická štruktúra. tento systém musel navrhnúť niekto kto vôbec nerozumiem základným princípom fungovania webu.

práve upravujem jednu kommerčnú šablónu pre systém joomla.

takto vyzerá začiatok menu boxu:

<div class="module mod-box mod-menu mod-menu-box mod-box-header   first ">


a takto vyzerá nadpis menuboxu:

<h3 class="header"><span class="header-2"><span class="header-3"><span class="color">Naša</span> ponuka</span></span></h3>


to hovorí za všetko. CSS štýly sú rozložené v niekoľkých 10takch súborov, v rôznych adresároch(adresárová štruktúra nemá logiku) zmeniť jeden css štýl v takom bordeli bez toho aby sa rozpadol celý layout je doslova umenie.

Joomla, najpopularnejsi CMS na svete a vraj odpad..

v praxi sa ukazuje že najpopulárnejšie veci bývajú zároveň aj najhoršie.
Aksamit
Profil *
blizzboz:
Nadherny priklad bezducheho rvounstvi a off prikladu... Tebou uvedeny vzor kodu jest produktem treti osoby (coz sam pises), jez onu sablonu udelala a nesmyslne si hrala s classy... Takze go go, co takhle vecna kritika, kdyz uz...
Albert
Profil *
Dobrý den,

koukám že se to tady pěkně joomluje :)

Hledám funkční jednoduchý R.S. podobný jako používá Webnode. Prosím o radu který by byl nejvhodnější,
pro rychlou a jednoduchou tvorbu stránek.
Je to Drupal nebo Wordpress? joomla je prej trošku složitější.
případně mi napište prosím na : a.kortis@email.cz

Děkuji za odpovědi Albert
Albert
Profil *
Dobrý den,

koukám že se to tady pěkně joomluje :)

Hledám funkční jednoduchý R.S. podobný jako používá Webnode. Prosím o radu který by byl nejvhodnější,
pro rychlou a jednoduchou tvorbu stránek.
Je to Drupal nebo Wordpress? joomla je prej trošku složitější.
případně mi napište prosím na : a.kortis@email.cz

Děkuji za odpovědi Albert

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0