Autor Zpráva
Jenicek
zdravím, poslední dobou se mi oběvují sále častěji spamy na wikimedia...
trochu jsem hledal, ale absolutně bez výsledku... zajímalo by mě, zda existuje nějaký antispam na tuto wiki...
děkuji za pomoc :)
Petr ZZZ
Chtělo by to popsat problém trochu podrobněji — odkaz, v čem spam spočívá, případně i konkrétní příklad.

Obecně, pokud vím, může na Wikipedii (předpokládám, že to platí i pro Wikimedii) snad kdokoli upravovat díla jiných autorů. U kontroverzních témat nebo takových, která se dotýkají zájmů komerčních subjektů, to může být vytrvalým zdrojem tendenčních a zaujatých stanovisk.

(Objevit píšeme s j, protože je to odvozené od objevu a ten je odvozen od jevu — jako wiki-autor bys měl základy pravopisu ovládat.)
Petr_D
Něco o anti-spamu je zde . Jak píše Petr ZZZ smyslem wiki je, že se na tvorbě obsahu může podílet každý. Každopádně bych v sekci Poslední změny hledal škodící IP adresy a ty nějak eliminoval.
Juandev
Jenicek:
zdravím, poslední dobou se mi oběvují sále častěji spamy na wikimedia...
Pravděpodobně mluvíte o MediaWiki. MediaWiki je software, Wikimedia je hnutí.

na tuto wiki...
I když teď si nejsem jistý, jestli mluvíte skutečně o své instalaci MediaWiki. Já bych doporučil začít touto stránkou a další dotazy směřovat na irc.freenode.net #mediawiki (je třeba umět anglicky).

Petr ZZZ:
Obecně, pokud vím, může na Wikipedii (předpokládám, že to platí i pro Wikimedii) snad kdokoli upravovat díla jiných autorů. U kontroverzních témat nebo takových, která se dotýkají zájmů komerčních subjektů, to může být vytrvalým zdrojem tendenčních a zaujatých stanovisk.

Žádný projekt Wikimedie neexistuje. Wikimedia je hnutí, stránky wikimediafoundation.org jsou jen pro vyvolené. Patrně myslí svojí instalaci MediaWiki, nebo nějakou hostovanou službu typu Wikia. Jinak Wikipedie a ostatní projekty pod patronátem nadace Wikimedia Foundation mají nastaveny nástroje, které ji chrání před spamem (softwarové, organizační apod.).

Petr_D:Jenicek:
smyslem wiki je, že se na tvorbě obsahu může podílet každý.
Ještě tady k tomu co říká Petr D. Nejednoduší obranou proti spamu je, zamknout wiki nepřihlášeným uživatelům. To se dělá v souboru LocalSettings.php. Musíte zde přepsat pravidal souboru DefaultSettings.php. Pokud umíte anglicky, tak tady je to hezky vysvětleno. A přečtěte si k tomu i Diskusi. Pokud nemluvíte anglicky, tak zde jsem shrnul návod, jak nastavit, že neregistrovaný uživatel (který nejvíc spamuje) může pouze číst. Druhá úroveň ochrany je CAPTCHA při registraci.
Petr_D
Juandev:
Díky, zvlášť za české shrnutí.
Juandev
Petr_D:
Díky, zvlášť za české shrnutí.
Není zač. Píšu ti to zvláště pro sebe. Po čase to sám zapomínám, takže se mi to hodí.
Petr ZZZ
Reaguji na Juandeva:
„Žádný projekt Wikimedie neexistuje. Wikimedia je hnutí...“
Hnutí nebo projekt, není to jedno? Mimochodem, podívej se, kde v tomto vláknu padlo dosud slovo "projekt". (Já píšu o subjektech, to je trošku rozdíl. :-)

„Jinak Wikipedie a ostatní projekty pod patronátem nadace Wikimedia Foundation mají nastaveny nástroje, které ji chrání před spamem (softwarové, organizační apod.).“
Nějaké nástroje tam být musí, jinak by to vůbec nemohlo fungovat, ale na profesionální lobisty velkých korporací to nestačí. Příklad už jsem na jiném místě uváděl – že pojem „atomová elektrárna“ je prý zastaralý a ve "vyšších a technických kruzích" nepoužívaný, tvrdí lobisté i na německé wikipedii a v podobném duchu zřejmě i na dalších jazykových verzích. Proti profesionálním manipulacím podobného kalibru je podle mého názoru wikimedia bezmocná.

Aby nedošlo k nedorozumění: Já Wikipedii fandím a často jsem už na jejích stránkách našel odpovědi na otázky z nejrůznějších oborů. Jen je dobré číst ji při vědomí hranic jejího konceptu.
Juandev
Petr ZZZ:
Hnutí nebo projekt, není to jedno?
Nechci se hádat, ale když někdo mluví o Wikimedii, tak prostě nevím o čem mluví. Těžko se pak pomáhá, když nevíme o čem mluvíme.

ale na profesionální lobisty velkých korporací to nestačí.
Ač vím jak to funguje, tak o tom jsem nemluvil. Toho se otázka dle mého názoru netýkala. Klidně bych se tu o tom s tebou pobavil, pak by jsme to měli ale někam (tak bohužel software mě nenechá udělat link) forknout.
Petr ZZZ
Reaguji na Juandeva:
„...někam (tak bohužel software mě nenechá udělat link) forknout“
Nevím, co je „forknout“, ale odkaz („link“) se tady dá vyrobit několika způsoby, například pomocí tlačítka, nebo vložením ze schránky pomocí Ctrl+KV. Směřuje-li odkaz sem do diskuze, dokonce se automaticky doplní název vlákna:

Vliv korporací na obsah Wikipedie
Juandev
Petr ZZZ:
Když říkám že nenechá tak nenechá. Vyskakovala na mě nějaká pop up hláška.
Petr ZZZ
Jaká hláška? Co tam bylo napsané?
Juandev
Petr ZZZ:
Nepamatuji se. Ale založil jsem v jiné kartě jiné vlákno. Týkající se podobného tématu. To šlo bez problémů. Dokonce jsem z onoho vlákna odkázal sem. Když jsem chtěl z tohoto vlákna odkázat tam, tak vyskočila ta hláška. Teprve po odstranění odkazu se dalo uložit.

Jako laik (vy správci znáte nastavení tohoto fora) bych řekl, že to brání odkazování tam a zpět? Nebo to rozpozná, když založím jiné vlákno a brání mi to do něj odkazovat? Hádám, nevím. Když mě linkneš na seznam hlášek, tak ti řeknu, která to byla.
Chamurappi
Reaguji na Juandeva:
to brání odkazování tam a zpět?
založím jiné vlákno a brání mi to do něj odkazovat?
Samá voda.

Když mě linkneš na seznam hlášek, tak ti řeknu, která to byla.
Žádný souhrnný seznam hlášek nemáme. Tipnul bych si, že tě zabrzdila antispamová ochrana, která zamezuje odeslání dvou příspěvků v rozmezí kratším než 30 sekund. Ve 20:41:08 jsi založil vlákno a ve 20:41:29 jsi zkusil odeslat [#8]. Pak mi ovšem není jasné, proč jsi z toho vyvodil, že vadí zrovna odkaz. V textu té hlášky by měl být uveden důvod.
Juandev
Chamurappi:
Tipnul bych si, že tě zabrzdila antispamová ochrana,
Tipuješ dobře. Antispamová ochrana mě skutečně zabrzdila. tak jsem vyčkal oněch 30 sekund a uložil to znovu. Nicméně pak přišla jiná obrana o které tu jde řeč a která se týkala linku.

Pak mi ovšem není jasné, proč jsi z toho vyvodil, že vadí zrovna odkaz.
Prostě jsem to otestoval. Když ti něco brání uložit příspěvek, tak se zamyslím a říkám si: mám tu prostý text a link. Tak odstraníme link a uvidíme. A ono to zabralo.

V textu té hlášky by měl být uveden důvod.
Taky že byl a o tom se tu vede řeč, že si nepamatuji, jaký důvod tam byl uveden. Jsou věci, které si do hlavy neukládám.

Žádný souhrnný seznam hlášek nemáme.
No a kdo ty hlášky generuje - Vaše forum, nebo můj prohlížeč?

<poznamka>Ale to není tak podstatné co mi bránilo. Jistě nějaká dobrá fičura (ted jsem si všiml, že si to tu vynucuje i diakritiku:-). Todle je přecijenom vlakno o něčem jinem.</poznamka>

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0