Autor Zpráva
Lenka Kučavíková
Profil
Dobrý den,

ráda bych požádala o radu, resp. více rad ;-) V práci jsem "podědila" aktualizace firemního webu (hotel). Ten běží na WordPressu. Nejsem žádný web guru, ale v našem kolektivu mám k tomu asi nejblíž, tak proto já... S WordPressem jsem předtím nikdy nepracovala, ale vím, co znamená "redakční systém", takže jsem na tuto výzvu kývla v domnění, že mi bude stačit nastudovat nějaké návody a vše půjde hladce.

Začala jsem zde: http://www.pressio.cz/zaciname-s-wordpressem/ a skutečně mi teorie přišla celkem jednoduchá. Pak ale přišla praxe... Dostala jsem přístupová práva a první požadavky na změny. Protože jsem v koncích hned na počátku, prosím Vás o pomoc:

1. V první řadě bych všechno ráda zazálohovala pro případ, že něco pos... a web přestane fungovat. Jak to mám udělat? Tlačítko "Zálohovat" nikde nevidím?? To si samozřejmě dělám legraci, nečekám, že to bude tak jednoduché :-D

2. Překvapilo mě, že mé levé Menu je jiné, než v návodu Pressio - úplně mi chybí sekce Vzhled, Menu, Widgety apod. Je to tím, že to moje šablona nepodporuje? Nebo že by nainstalovaná verze WP byla stará? Když kliknu vlevo nahoře na WP -> About WorPress, tak to píše verzi 3.3.1 a poslední verze by měla být 3.8.1?

3. Jde nějak udělat, abych vše mohla editovat offline a teprve po schválení vše nahrála?

Já vím, že jsou to asi triviální dotazy, ale bohužel nemám nikoho, na koho bych se mohla obrátit :-( Pokud je zde už návod zveřejněn, tak prosím o nasměrování, protože jsem to nenašla. Díky moc za jakoukoliv radu zde, případně můžeme i přes Skype. Pokud se mi někdo bude věnovat více, ráda ho odměním třeba převodem nějaké částky na jeho účet. Opravdu mi na tom moc záleží a dost to spěchá...

Ještě jednou děkuji!

L.

Edit: přikládám screen administrace:
Marschmallow
Profil
Lenka Kučavíková:

1. Zálohování sám o sobě Wordpress nepodporuje. Já používám tenhle doplněk.

2. Já tam tedy sekci vzhled mám. Zkusil bych tedy Wordpress aktualizovat.

3. To bohužel nejde. Jediný možný způsob by byl stáhnout si na počítač nějaký server (já používám Uniform Server) a na něj nainstalovat Wordpress. Potom pomocí programu (v 1. bodě) přenést nastavení ze serveru z počítače na server www.
Lenka Kučavíková
Profil
Děkuji moc za odpověď. Pokud Vás příliš nezdržím, poradíte mi, jak mám ten doplněk instalovat? A jak nejprve aktualizovat WordPress (doplněk mojí verzi nepodporuje)? Nebo mě odkázat někde na nějaký návod (v češtině), kde to bude vysvětleno polopaticky pro blondýny? ;-)

Díky moc!
Marschmallow
Profil
Lenka Kučavíková:
S instalací doplňku to já dělám tak, že kliknu v levém menu na "Pluginy". Vy to tam nemáte, takže nejdříve s tou aktualizací. Nevím jak to u Vás vypadá, ale tam jak jste zjišťovala tu verzi Wordpressu, by někde mělo být tlačítko "Aktualizovat". Pošlete prosím ještě screen po kliknutí nahoře na WP a About Wordpress. Případně se ptejte :)
Lenka Kučavíková
Profil
Právě že tam žádné takové tlačítko není :-)

Zde je screen:

Marschmallow
Profil
Lenka Kučavíková:
Hlavně se divím, že máte polovinu Wordpressu v angličtině. Možná po kliknutí na Documentation (po kliknuti na Wordpress) zjistíte nějaké info. Případně si to zkuste přeložit. Pokud někde najdete tlačítko "Update Wordpress", (aktualizovat) tak na to zkuste kliknout. Takto Vám bohužel nemohu moc poradit. Napište.
Lenka Kučavíková
Profil
Po kliknutí na Documentation se dostanu sem: http://codex.wordpress.org/. Je tam popsána aktualizace automatická kliknutím na Nástroje -> Aktualizace, ale tuhle sekci já v Menu nemám. No a pak je popis ruční aktualizace, na který si tedy (zatím) netroufám, protože to zahrnuje kontrolu hostingu, zda podporuje tuto verzi php a mySQL, nutnost provést zálohu databáze (nevím jak), nutnost deaktivace modulů (nevím jak), ale hlavně se tam píše, že se mohou ztratit všechny změny v template, Akismet a Hello Dolly (což zase nevím co je a jestli to tam vůbec mám). Prostě z toho mám strach, že přijdeme o fungující stránky. Asi si zaplatím někoho, kdo to udělá za mě...
Kajman
Profil
Lenka Kučavíková:

Vypadá to, že jste do WP dostala práva jen na editaci obsahu. Ne na kompletní správu WP.
Marschmallow
Profil
Lenka Kučavíková:
Jestli to chcete opravdu vzdát, můžete si zadat zakázku do Prací a zakázek.


Kajman:
Máte pravdu, bude to tím.

Lenka Kučavíková:
Jak píše Kajman, měla by jste požádat někoho, kdo vám přístup dal, aby Vám nastavil Administrátorská oprávnění. To znamená, že můžete na webu dělat naprosto cokoli.
Lenka Kučavíková
Profil
Aha! Super, zkusím to! Zatím díky!!
Lenka Kučavíková
Profil
Tak už mám administrátorská práva a hned je to veselejší :-) Každopádně mé menu je teď stejné, jako asi u všech. Pokud Vás mohu ještě obtěžovat, mám pár nových otázek:

1. V menu mi oproti ostatním chybí sekce Fotogalerie. Musím si dohrát nějaký doplněk, nebo je to starší verzí WP, nebo to nepodporuje moje šablona?

2. Když chci vložit obrázek na stránku, tak mi to nabídne možnost vložit galerii (poku uploudované fotky "přiřadím" k této konkrétní stránce). Kde v nastavení najdu možnost ovlivnit velikost obrázků v galerii? Mám tím na mysli ty "náhledové", na které když kliknu, tak se zobrazí plná velikost. Nyní jsou 150 x 150 px a já bych je chtěla větší. Zde je pavuk, viz ty 3 malé obrázky dole.

3. V menu Vzhled -> Nastavení Mystique (tak se jmenuje šablona) -> Horní panel (což je mé vodorovné menu na stránce) jsou vypsané všechny publikované stránky a já si zatržením boxů mohu vybrat které se v mém menu NEMAJÍ objevit. Ale nedá se nijak určit pořadí odkazů v menu, resp. nevím jak, ty názvy stránek se nedají přesouvat. Poradíte mi prosím, jak na to? Zde je screen:



Díky moc za pomoc!!
pavuk
Profil
Lenka Kučavíková:
1. fotogalerii (jako samostatnou službu) standardní instalace WP nemá, jedná se teda spíš o widget. Hojně se využívá NextGEN Gallery
2. nastavení (nejen velikostí náhledů a nahraných fotek) najdeš v hlavním menu v odkazu Nastavení -> Média
3. to už jen nastavuješ vlastnosti v uvedený šabloně, k editaci odkazů použij Odkazy v levým hlavním menu WP
Lenka Kučavíková
Profil
Ad 1. Fotogalerie: nainstalovala jsem tu NextGEN Gallery, ale při pokusu o aktivaci to píše "Sorry, NextGEN Gallery works only under WordPress 3.6.1 or higher". OK, jdu do Nástěnka -> Aktualizace a tam to píše: Používáte nejnovější verzi WordPressu 3.3.2. Prosím o radu buď jak aktualizovat, nebo kde najít jiný plugin s fotogalerií, který by šel na této verzi WP.

Ad 2. Nastavení médií: jestli myslíme stejnou věc, tak toto jsem již několikrát zkoušela: Nastavení -> Nastavení médií - Velikosti obrázků, Velikost náhledu: zde skutečně bylo 150 x 150, ale když to změním třeba na 500 x 200, tak po uložení se výsledek nezmění, ani když původní galerii vymažu a dám ji tam znova (viz screen nastavení vs. výsledek ).



Ad 3. V menu Odkazy nejsou žádné stránky, pouze jeden odkaz na Facebook...

Díky moc za trpělivost s blondýnou :-)
pavuk
Profil
Lenka Kučavíková:
ad 1. k tý aktualizaci: WP - pokud není v nejnovější verzi - sám upozorňuje na možnost aktualizace a za tím účelem je v horní části odkaz "Aktualizovat automaticky". Pokud ne, zkus tohle řešení problému s aktualizací WP, už se mi to taky stalo. NextGEN by potom měl makat korektně. Pokud aktualizace ani s tímhle neklapne, vyzkoušej ruční aktualizaci (nezapomeň na zálohu)
ad 2. tak tady bohužel netuším v čem je problém...
ad 3. zřejmě jsi neměla na mysli odkazy jako widget Odkazy (jak jsem to pochopil já), ale podle screenshotu spíš odkazy na jednotlivý Stránky. Prostě je přesuň na požadovaný místo v administraci. Pokud to nelze, pravděpodobně jde o funkčnost (pro někoho nefunkčnost) používaný šablony.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0