Autor Zpráva
lionel messi
Profil
Príjemné Hromnice všetkým diskutérom,

ako človek bez akýchkoľvek skúseností v oblasti práce s CMS by som sa rád poradil, ktorý zo zdarma verejne dostupných redakčných systémov by bol najlepší pre vytvorenie malého portálu (so zameraním na šport).

HTML, CSS, PHP i MySQL síce ovládam na úrovni mierne pokročilého, no kým by som si dokázal vytvoriť vlastný web, s ktorým by som bol ako-tak spokojný, od nuly, strávil by som nad tým množstvo času, ktorý momentálne nemám. Navyše by trpel množstvom nedostatkov, jednak grafických, jednak programátorských.

Čo si od milovaného i nenávideného zázraku menom CMS sľubujem? V prvom rade pomerne jednoduchú administráciu celého webu, najmä však intuitívne vkladanie článkov, ktoré budú pravidelne pribúdať.

Čo by systém mal bezpodmienečne zvládať na to, aby bol pre mňa zaujímavý na použitie na tento projekt?

• možnosť výberu šablóny alebo aspoň základného grafického rozloženia prvkov na webe, intuitívnu tvorbu dizajnu konzistentného pre všetky stránky webu

• jednoduchú prácu so spoločnými prvkami všetkých stránok (hlavička, menu, pätička, eventuálne postranný panel) tak, aby nebolo pri pridaní položky do menu vykonávať zmenu na každej stránke zvlášť

• pohodlné vkladanie nových článkov, ich zoskupovanie do kategórií a výpis na stránke podľa zaradenia a úpravu už publikovaných textov (nutnosť)

• ideálna by bola možnosť vložiť k niektorým článkom aj video (prípadne aj niekoľko)

Ostatné veci (registrácia užívateľov, diskusia, vkladanie fotografií k článkom) nie sú podmienkou. Možno som svoje požiadavky popísal až príliš polopate alebo naopak príliš nerealisticky, no skutočne neviem, čo by som od práce s CMS mohol očakávať.

Rovnako netuším, ktorý si vybrať. WordPress je zrejme najrozšírenejší, zdá sa však byť aj najzložitejší, o ostatných veľa neviem.

Teoreticky by mojim požiadavkám vyhovovali aj verejne dostupné blogy (na idnes.cz, sme.sk a pod.), viacero vecí mi však na nich prekáža – nutnosť publikovať na subdoméne, deliť sa o priestor s ostatnými autormi, športové články na zmienených blogoch patria spravidla medzi najmenej vyhľadávané… takže podobné riešenie do úvahy neprichádza.

Aký redakčný systém by sa na podobný projekt podľa vášho názoru hodil najlepšie? A s ktorým máte dobré skúsenosti?

Ďakujem pekne za každú odpoveď.
anonymníí
Profil *
lionel messi:
Konkrétní doporučení zde asi neseženeš (spíše to bude preference jednotlivých uživatelů, málokdo skutečně v reálu důkladně porovnával více variant). Na tématice moc nezáleží, ať je to o sportu, baletu nebo o kytkách, vždy to je článek v nějaké kategorii - jen na jiné šabloně.

Nejrozšířenější jsou Wordpress a Joomla, v závěsu pak Typo3 či Drupal, všechno je peklo, alespoň pro uživatele, který s ničím z toho pravidelně nepracuje. Pokud chceš do budoucna rozšiřovat o to, co není nyní potřeba (uživatelé, komentáře, ...), tak blogový Wordpress bude asi tím pravým, a to říkám jako newordpressař :-)

Na samotný blog (články/kategorie) by se hodily i menší CMS, s tím zbytkem by možná narazily na hranici svých schopností.

A co jsem měl tak možnost administraci WP procházet, tak... dá se tam toho mnoho naklikat, nutno počítat s tím, že každý plugin navíc web zpomaluje, některé dost výrazně. Pokud člověk neví, po kerém pluginu sáhnout (na jednu akci jich je na výběr mnoho), musí se buď zeptat znalejších, nebo prostě zkoušet, který více sedne. Úpravy v PHP kódu, které jsem tam nějaké dělal, je nutno pečlivě konzultovat s WP Codexem, pokud z toho nechceš udělat slátaninu. I tak to ale slátanina je, kód většiny pluginů je psaný bez jakýchkoliv pravidel kódování, alespoň co jsem viděl, každý pes jiná ves.


Jen dodám, že minimálně první tři odrážku tvého postu jsou asi základem, od toho se CMS dělají, abych neupravoval menu na každé stránce zvlášť... :-)

Video bude řešitelné nejspíše pluginem, většina CMS používá TinyMCE/(F)CKEditor, které tuším video defaultně vkládat neumožňují (zkušenost z pár let zpět, nevím, co se v nich pohnulo kupředu).
Lonanek
Profil
lionel messi:
Aký redakčný systém by sa na podobný projekt podľa vášho názoru hodil najlepšie? A s ktorým máte dobré skúsenosti?
V první řadě bezpečný, tedy rozhodně ne PHP Fusion.
Výše byly zmiňované tři nejrozšířenější CMS. Pokud to má být nenáročný web, můžete se také poohlédnout po některých menších CMS. Stačí si je nainstalovat, vyzkoušet a zvolit ten nejvíce vyhovující Vám. Z těch menších mohu doporučit např. SunLight.

To co požadujete zvládá každý CMS. Ty videa, časem přijdete na to, že je lepší na ně odkazovat než je umísťovat na svých stránkách načítaných z FTP.
lionel messi
Profil
anonymníí, Lonanek:

Ďakujem za odpovede.

Po vyhľadaní ďalších informácií som sa rozhodol zatiaľ staviť na WordPress práve z dôvodu, že v tejto chvíli nedokážem odhadnúť, či a ako sa web bude rozrastať.

Vkladanie videí som sa rozhodol vyriešiť pomocou embedu z YouTube, zdá sa, že vkladanie jeho kódu do systému WP je riešené intuitívne.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0