Autor Zpráva
T-fon
Profil
Ahoj, obávám se, že na tento dotaz nebude jednoduchá ani jednoznačná odpověď, ale zkusím to: klient má webové stránky s redakčním systémem na míru a neví o žádné smlouvě a není v kontaktu s tvůrcem. Je možné vytvořit nový web a napojit na tento RS? Je možné RS s webem přesunout na vlastní server a tam ho provozovat? O licenci není nikde zmínka.
Peet
Profil
Pokud neni nikde zminka o vlastnictvi a klient ma pristupy na server nebo ftp kde aplikace bezi, tak neni problem ho presunout jinam, popripade zduplikovat a volne menit

Co se tyce nasazeni na dalsi web, tak samozrejme to mozne je, ale pokud jsi to cms nepsal ty, tak si ten kod budes muset projit, koknout do databaze jak uklada data, odkud je taha atd atd, a potom si vlastne napises novy frontend web, ktery jen napojis na tu stejnou databazi a budes si z ni tahat data a vykreslovat je dle potreby, kdyz treba budes chtit vypsat menu, tak nahlidnes do sablony jiz hotoveho webu, podivas se odkud to taha polozky z menu a stejne tak si je vytahnes u sveho noveho webu.

Tzn. asi nejjednodussi bude kdyz si z hotoveho projektu vypreparujes pouze tu administraci a tu si nahrajes na nove ftp, tim padem mas hotovy admin a ted uz si jen postavis vlastni novy web, ktery bude pouze pouzivat stejnou databazi jako ten admin.
T-fon
Profil
OK, díky za odpověď. To nasazení na nový web je v pohodě, mě zajímalo to vlastnictví. A kdybych se zeptal z druhý strany, tzn. vy když děláte RS na míru klientovi, tak ošetřujete nějak vlastnictví? Třeba ve smlouvě? Nebo to prostě klientovi dáte a ať si s tim dělá co chce?
Keeehi
Profil
T-fon:
vy když děláte RS na míru klientovi, tak ošetřujete nějak vlastnictví? Třeba ve smlouvě?
Jasně, vždycky.
Tomášeek
Profil
T-fon:
Tak ono záleží, co si pod takovým "na míru" představuješ. Pro každý projekt ze zelené louky? Nějaké "vlastní" CMS s úpravami na míru? Nějaký OS s úpravami na míru?

Přijde mi, že se nad smlouvou pozastavuješ, připadá ti to nenormální? Kde jinde než ve smlouvě by se měly tyto otázky řešit? Znám ale spoustu případů, kdy něco jako licence je skoro sprosté slovo a tam se to, pokud vím, moc neřeší. Zaplaceno bylo, dál ať se s tím děje, co chce.
Peet
Profil
Ja osobne v 90% pripadu, finalni projekt stejne hostuju u sebe, takze klient nema pristup k fyzickemu projektu. Pokud by se jednalo o jednorazovou zakazku, tak klasicka smlouva, neni to nic zahadneho ani sloziteho ;)
T-fon
Profil
Všichni píšete, že se to ošetřuje ve smlouvě, ale nezaznělo tady žádné resumé. Čili pokud se jedná (nejspíš) o vlastní CMS s úpravama, tak standard by měl být, že ve smlouvě je zakázaný, aby s CMS nakládala třetí osoba. Je to tak? Vzhledem k tomu, že web byl vytvořen tuším před cca 10ti lety a klient o žádný smlouvě neví (ale může existovat), je teoreticky možný, že tím, že CMS přesuneme na vlastní server a vytvoříme k němu nový web, porušujeme nějakou smlouvu, že? A kdyby se tvůrce o tom dozvěděl, tak by teoreticky mohl po nás požadovat nějakou sankci/náhradu.
Keeehi
Profil
T-fon:
A kdyby se tvůrce o tom dozvěděl, tak by teoreticky mohl po nás požadovat nějakou sankci/náhradu.
Ano, to je teoreticky možné. Proto nejlepší řešení je tvůrce nějak prokazatelně kontaktovat. Pokud vám odpoví, tak budete vědět, na čem jste. Pokud neodpoví a v budoucnu by s tím byly problémy, budete mít důkaz, že jste se to snažili vyřešit.
Není to ale stoprocentní ochrana. Proto pokud není známá licence, tak velké firmy běžně odmítnou použití takového kódu. Právě kvůli tomu, že s tím teoreticky mohou být v budoucnu problémy.
T-fon
Profil
Zkusíme ho kontaktovat. Web dělat chcem, ale zároveň je na něj tak nízkej budget, že jiná cesta než použít stávající CMS není. Díky všem za reakce.
Tomášeek
Profil
T-fon:
ale nezaznělo tady žádné resumé.
Jaké resumé očekáváš? Odpověď na "Jak ošetřujete?" jsi dostal - vlastně jsou jen dvě možnosti - "Neošetřuju", nebo "Ano, ošetřuju. Smluvně". Ono i "nejspíš vlastní CMS" je dost obecné a můžeme se bavit o práci v řádu jednotek hodin (editace obsahu, novinek a třeba uploader obrázků) nebo nějakém propracovanějším řešení v řádu stovek hodin.

že jiná cesta než použít stávající CMS není.
Je možnost použít nějaký opensource, protože...

web byl vytvořen tuším před cca 10ti lety
... bude CMS psáno na nějaké staré (a pravděpodobně i nebezpečné) verzi PHP, použítvat zastaralou mysql extenzi, apod. Mimo to může být časově náročné studovat cizí a zastaralý kód. Budeš na projektu mít sice X odpracovaných hodin, ale k tomu Y těch, kdy se budeš v cizím kódu orientovat. Použití existujícího řešení tak může být ve výsledku dražší (a hůře rozšiřitelné do budoucna), než to celé zahodit a začít znovu. Záleží ovšem i na tvých znalostech a schopnostech.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0