Autor Zpráva
BlanikKnight
Profil *
Ahoj, nemáte někdo zkušenost s nějakým rozumným "light" fitrem pro Woocommerce? Dostal se mi do rukou shop se 60.000 položkami, měli tam Woof a ten filtruje 20 sekund, zkusil jsem před chvilkou ještě Advanced Ajax, ale ten mi shodil Wordpress.

Mysql benchmarky ukázaly normální časy a základní Woocommerce filtr se chová taky celkem slušně, takže BD vypadá OK. Ten WC filtr ovšem neumí multi-selecty. (Nebo umí? Mám na mysli zaškrtat checkboxy u několika (sub)kategorií.)

Ještě poznámka, běží to na šabloně Shopkeeper, která je - co jsem viděl ne úplně odborně - upravovaná. Ale Query Monitor ukazuje jasně na WOOF_HELPER.

Majitel na to chvátá, aby ne, má zavřený kamenný krám a zaplacené nějaké kampaně na zítra, takže to hoří. Děkuju za radu a pomoc, neslibuju, ale případně pomoc odměním.

Pavel aka BlanikKnight
Lamicz
Profil
Upřímně? Pokud mu eshop s 60.000 položkami nevydělá na placený systém, tak bych se na něj vyprd, protože Ti ani nezaplatí tu práci ;)
BlanikKnight
Profil
Lamicz:
Ahoj, i když otázka takhle nestojí, přesto děkuju za reakci ;)
BlanikKnight
Profil
Lamicz:
Ale když jsme u toho, co máš přesně na mysli placeným systémem? Myslíš eshop na míru?
Tomášeek
Profil
BlanikKnight:
Ale když jsme u toho, co máš přesně na mysli placeným systémem? Myslíš eshop na míru?
Nejsem Wordpressista, takže neporadím s tím, na co se ptáš v #1. Nedalo by se to řešit vlastním napsaným filtrem namísto nějakého pluginu? 20s na 60k záznamů je brutální samo o sobě, zaměřil bych se na indexy, nějaké předcacheování výsledků, atd.

K dotazu #4, pokud ti dostačuje WooCommerce a nabízí vše, co potřebuješ, placený systém ti kromě lehčí kapsy nepřinese nic navíc. Naopak, drtivá většina řešení bouchaných na koleni, byť placených, bude o mnoho levelů horší.
BlanikKnight
Profil
Tomášeek:
Děkuju za reakci.
Varianta vlastní filtr přichází do úvahy. Ovšem... to a) nějakou chvilku trvá b) něco stojí a ještě mi na to nikdo tzv. nenavýšil rozpočet.
Cache tam je W3 Total, podle toho, co jsem viděl se zkoušely i jiné. Nemám zatím info, proč se zvolil W3 T -- možná protože cachuje i dotazy.
Těch věcí tam je víc ... a když jsem nasadil originál šablonu, tak je rychlejší o 5 vteřin. Ale samozřejmě je bez úprav na míru, které tam jsou z nějakého asi dobrého důvodu. Prý je tam "na 300 úprav", říkal majitel.

Pořád si nejsem jistý, co přesně znamená "placený systém" ... může to být buď nějaké "předpřipravené řešení" (Shoptet, Web-rychle atd..) nebo sytém psaný "ručně" -- ten musí být rychlejší (pokud to nedělá prasátko) (??)

Ještě jednou děkuju za tvojí odpověď!
Tomášeek
Profil
BlanikKnight:
Varianta vlastní filtr přichází do úvahy. Ovšem... to a) nějakou chvilku trvá b) něco stojí a ještě mi na to nikdo tzv. nenavýšil rozpočet.
Tak otázka, jestli by to trvalo déle, než sondovat vhodné předpřipravené řešení, které bude ve výsledku třeba také brutálně pomalé. Dtto. s rozpočtem, filtr napsaný na míru požadavku nemusí být ruinující a může být levnější, než tato sondáž, testing pluginu, atd. Nebo to ti nikdo neplatí a dostaneš zaplacených 10minut, behěm kterých nainstaluješ plugin a odtestuješ?

tak je rychlejší o 5 vteřin
Hm, to je cca 25%. Ale 15s je pořád masakr, těch pár (na databázi opravdu pár) položek musíš mít vyfiltrovaných v pár ms.

Pořád si nejsem jistý, co přesně znamená "placený systém" ... může to být buď nějaké "předpřipravené řešení" (Shoptet, Web-rychle atd..) nebo sytém psaný "ručně"
Nejsem autorem toho pojmu, jen se domnívám, co tím mohlo být myšleno.

Shoptet si myslím, že bude z bláta do louže. Měl by být rychlejší, otázka, jestli nabízí vše, co využíváte a potřebujete. Třeba se pletu. WP je jako nástroj komplexnější.
U řešení na míru je to diskutabilní, tam záleží na budgetu a tom, na koho narazíte. U spousty řešení si neběhnete, lacino dobré řešení sehnat můžete, ale nemusíte (to spíše) a pak už narážíme na budget asi. Plus tedy dobu realizace.
BlanikKnight
Profil
Tomášeek:
Ahoj, děkuju za komunikaci!
Ona situace je - jak už to bývá - o dost složitější. Nebudu to tady vypisovat. Děkuju za úvahy a tvoje nápady. Otázka nyní zní, resp. majitel mi položil 2 otázky:
* (jak) je reálné, do zítřka, to nějak zprovoznit, aby tam mohl posílat návštěvníky, tedy nějaký (rychlý) kompromis s pár základními úpravami originální šablony (víceméně "pouze" design)? V tuhle chvíli to v této konfiguraci běhá 5 - 10 vteřin (i to je moc, samozřejmě).
* a jak "dlouhodobě"? Jen poznámka, když jsem se ho ptal, jestli za to dal "pade", tak řekl, že víc. Není to tedy ten případ "naklikáme si eshop ve WP+WC a jedem! :) Ptal se, co by to znamenalo udělat eshop na míru.
Ještě to vyzkouším na jiné šabloně, ale i tak, je tam 26 aktivních pluginů, bůh-ví jak se tam dostávaly...
Děkuju!


Jen poznámka, základní free šablona Storefront je podstatně rychlejší. I se všemi 26 pluginy. Měřím T12 a výrazně se to snížilo právě u modulu Woocommerce, kde bývaly 1-2 sekundy je nyní 0.07 (například) tedy o řád nižší...
Kajman
Profil
U W3T bych tipnul, že jediný smysl pro eshop má objektový typ cache. Je možné, že použitý plugin tento typ cache nepodporuje dobře. Ale u filtrování ten výsledek asi cachovat moc nejde, těch kombinací je hodně. Tam by se měly cachovat ty náhledy jednotlivých výsledků.

Když se díváte v query monitoru, tak tam je nějaký dotaz, co trvá extrémně dlouho? Třeba by pak stačilo upravit dotaz nebo přidat nějaké indexy.

Nebo dotazy jsou rychlé a zpracování php pomalé? To by zase mohla pomoci novější verze php a jeho cachování php kódu.
Kajman
Profil
A běží databáze na serveru s ssd?
BlanikKnight
Profil
Kajman:
Ahoj + děkuju. To nevím. Jak to zjistím? Myslíš hardware? SSD disk??
Kajman
Profil
Ano. Zeptáš se podpory hostingu. Stejně tak bych se zeptal na možnosti zvýšení výkonu HW. Třeba i dočasně k ověření, že to ovlivní odezvy.
BlanikKnight
Profil
Kajman:
Omlouvám, nevšiml jsem si (rozespalý) první části tvého příspěvku. (Pod)otázka: nevadí, že tykám?
Jak jsem psal výše, problémů je tam víc.

Když se díváte v query monitoru, tak tam je nějaký dotaz, co trvá extrémně dlouho? Třeba by pak stačilo upravit dotaz nebo přidat nějaké indexy.

Byly tam slow queries u filtru Woof, v součtu kolem 2 sekund. Vyřešeno vypnutím Woof.
Byly tam časy kolem 2 sekund u šablony Shopkeeper. "Vyřešeno" změnou šablony.
Byly tam časy u modulu Woocommerce > 1.5 sekundy, po změně šablony klesly na 0.0xx.

Velmi děkuju za reakci. Na jejím základě jsem ještě jednou testoval -- nějak mi to uteklo, právě jsem změřil TTFB a časy vychází kolem 2 sekund(!) To je strašně moc.
Lamicz
Profil
BlanikKnight:
Myslím tím eshop s garantovanou podporou od nějaké firmy, který je otestován na statisíce položek. Navíc v tomto množství si už představuji obousměrný sync s účetnictvím (admin produktů a evidence obj. pouze v účetním SW) a to bývá u free eshopů problém.
BlanikKnight
Profil
Lamicz:
Děkuju za vysvětlení. Uměl bys případně někoho doporučit?
Tomášeek
Profil
BlanikKnight:
Obavám se, ze to hodně záleží na budgetu, který mas. Jiné nabídky dostaneš s budgetem 50 tisíc, jiné s 150 tisíci a jiné s půl milionem. Jaký je tedy zhruba budget? A o jaký shop jde? Udělat kalkulaci typu “kolik by stal shop” bez dalších informaci není možné, pokud to má být seriózní nabídka.
BlanikKnight
Profil
Tomášeek:
Jistě, ptal jsem se obecně. Jsem programátor a k tomuhle typu práce jsem se dostal poprvé, teď v rámci nouzového stavu. Nemám tedy ani přesnější informace o tom, co "trh" nabízí. Mám jen základní povědomí o tom, že existují nějaká "hotová řešení" (a o limitech hotových řešení mám představu, například ti nedají ftp přístup k serveru) a samozřejmě také vím, co to - obecně - znamená "řešení na míru".

Tohle je "výjimečná situace", kdy provozovatel eshopu investoval X desítek tisíc do "čehosi", co mu nefunguje po nafeedování 60.000 položek. Samozřejmě první, co bys mu rád poradil, když se podíváš do střev, je "Zahodit a znovu!", ovšem pro něj znamená -- v tuto chvíli -- každý den ztrátu na možná existenční úrovni. Proto se mu snažím vyhovět v rámci tohoto typu termínu.

Prostě zadání pro mě zní "udělej to co nejrychleji"* a jistě se mnou budou mnozí souhlasit, že taková zadání bývají mírně řečeno ... ... (nenapadá mě nic "mírně řečeno") ...

Proto jsem se i přihlásil tady, abych se poradil --- a vaše komentáře mi velmi pomáhají. Děkuju!



* moje teta na to mívala takovou hlášku "Sou tady s kozou a chtěj to hned." :)
Lamicz
Profil
BlanikKnight:
Tak jasně, že bych uměl - píšu to proto, že na takových eshopech se ve firmě podílím (jsou to větší B2B i B2C). Ale jak psali kolegové, je to o budgetu - takový eshop od A do Z je za statisíce + měsíčně poplatek za support.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0