Autor Zpráva
jozob
Profil
Zdravím všetkých kolegov, konečne som sa dostal k napísaniu vlastného threadu :-)

Takže rovno k veci, stručne, vecne. Rozhodol som sa založiť si blog. Dočítal som sa o mnohých možných variantách, ako blogovať. Uvádzam 3 najpoužitelnejšie metódy blogovania.

1.) Použitie hotového systému na správu webového obsahu
Uvažujem o dvoch komplexných nástrojoch:
* Wordpress
* Textpattern
Osobne by som radšej zvolil Wordpress, zdá sa mi lepší na prvý pohľad. Keďže to je len na prvý pohľad, bol by som rád, keby ste mi o danom systéme napísali prečo ho zvoliť, jeho pre a proti, + všetky možné skutočnosti, ktoré by sa mi zišli.
Ak poznáte taký, o ktorom si myslíte, že je v niektorých ohľadoch lepší ako 2 uvedené, napíšte prečo sa vám páči a niečo o ňom.

2.) Blogovací systém
Tým myslím weby, ktoré poskytujú možnosť založenia blogu (napríklad blog.sme.sk). Osobne nemám zatiaľ zvolený žiaden preferovaný, takže ak máte s nektorým skúsenosti, môžete mi o ňom napísať.

3.) Do it yourself
Čiže urob si sám. Mám celkom schopné skúsenosti s PHP, myslím že by som bol schopný urobiť si systém na správu blogu, no otázka znie, či mám chuť a čas. Bol by som rád, ak by ste mi napísali, prečo (ne)zvoliť túto možnosť.


***
Budem vďačný za akékoľvek odpovede, bol by som rád, keby ste uvádzali len praktické a objektívne, nie teoretické skúsenosti. Najviac preferujem použitie metódy číslo 1, konkrétne Wordpress.
Acci
Profil
WordPress
+ v zákadní instalaci vizuální editor
+ jednoduchá instalace a administrace
+ dobrá pluginovatelnost
+/- šablony se tvoří v PHP
- někdy pomalé generování stránek

Jiné systémy neznám, Textpattern jsem používal jen chvíli
Marty
Profil
Nepoužíval jsem WordPress a Textpattern stejně jako Acci jen chvíli. RS mám vlastní a nemůžu si stěžovat.

+ pokud nastane nějaká krizová situace, většinou člověk ví, kde chybu opravit
+ máš tam jen to co opravdu potřebuješ
+ bez zbytečností, co akorát zabírají místo
- čas na vývoj
- nervy...

Nejhorší je asi najít si ten čas na vývoj, ale tuto možnost doporučuji.
jozob
Profil
Acci
Veľmi ďakujem za zhodnotenie, v kútiku duše som dúfal, že sa ozveš, nakoľko Tvoj blog čítam a videl som, že používaš Wordpress :-)

"někdy pomalé generování stránek"
Nemôžeš definovať bližšie slovíčka "někdy" a "pomalé"?
thingwath
Profil
Ten vizuální editor v základní instalaci bych IMHO ani jako výhodu nebral, mi tyhle aplikace v HTML přijdou hnusný, pomalý, neschopný a používám je jenom extrémně nerad. Nějaký jednoduchý značkovací jazyk na styl TeXu je dle mého lepší řešení. Pokud bych to chtěl používat sám, je jedno jestli je to nebo to pro nějakou sekretářku (i když se snaží jí ze mne udělat) jednodušší. Takže tohle bych viděl spíš jako plus pro textpattern, který nabízí značkovací jazyk a neobtěžuje vizuálním editorem.
Acci
Profil
pokud nastane nějaká krizová situace, většinou člověk ví, kde chybu opravit
To jde i s cizím redakčním systéme. Jen mít čas a chuť číst zdrojové kódy ;)

Nemôžeš definovať bližšie slovíčka "někdy" a "pomalé"?
Asi to hodně záleží na hostingu a zatížení DB. Jednou se mi stalo, že se stránka generovala 30 sekund (ale skoro určitě to byl problém hostingu). Normální hodnoty jsou kolem 0,3 - 1 sekunda, což je IMHO příliš.
Acci
Profil
thingwath
To je určitě pravda, sám ho mám ve WP vypnutý, ale pro některé uživatele to může být nepředstavitelná výhoda. Ale jinak s tím značkovacím jazykem máš pravdu, třeba takové Texy je velice dobrá věc.
jozob
Profil
Acci
"třeba takové Texy je velice dobrá věc"
Na odkaz na Texy som narazil na Tvojom blogu, hneď som si ho vyskúšal a bola z toho "láska na prvý pohľad". S podobným nástrojom ušetrí človek oveľa viac času ako pri nejakom vizuálnom editore.
jozob
Profil
Acci
Zabudol som sa opýtať :-)
Takže Texy je možné rozchodiť aj vo Wordpress?
Acci
Profil
jozob
Jo, stačí si nakopírovat dva soubory, aktivovat plugin a je to. Ale Texy je možno rozchodit i v Textpatternu a jiných redakčních systémech (viz http://www.texy.info/cz/download )
jozob
Profil
Acci
OK, uvidíme... Zatiaľ stále vyhráva Wordpress.

BTW: Na Martyho blogu som našiel jeden "vtip" o blondínkach. Už to niekto preklikal nakoniec? :-)
thingwath
Profil
některé uživatele to může být nepředstavitelná výhoda
Nejsem si jist, jestli se mezi ně tazatel řadí.
jozob
Profil
thingwath
"Nejsem si jist, jestli se mezi ně tazatel řadí."
Predpokladaš správne. Nemám potrebu čakať pol minúty, kým sa mi dá dohromady editor, radšej budem používať Texy, vyzerá to naozaj super.
jozob
Profil
Ešte by som privítal objektívne zhodnotenie systému Textpattern. Ak s ním má niekto skúsenosti, budem rád, keď sa o ne podelíte.
Timy
Profil
jozob
Ešte by som privítal objektívne zhodnotenie systému Textpattern
Po pár neshodách už si s ním zvykám a pohoda, nemůžu si prozatím na nic stěžovat. Správa jednoduchá, šlape to a o nic víc mi tak nějak ani nejde. Texy už tam je v základní instalaci.

Ještě co se týče wordpressu - Psal o něm Hulán a ne zrovna lichotivě - http://hulan.cz/blog/item/podivnost-zvana-wordpress-2-0 - ale zase Hulán, no...
thingwath
Profil
Ten Hulánův článek nemá nejmenší hodnotu... Wordpress nainstaluje za pět minut cvičená opice. A uvádět, že wordpress neumí vytvořit MySQL databázi... hm, máte na to někdo někde práva? A upřímně, přijde vám dobrý nápad aby se blbá PHP aplikace pro blog hlásila do databáze s takovými právy?

A navíc, pokud třeba mohu srovnávat co jsem viděl, tak administrace Wordpressu je i bez jakýchkoliv pluginů mnohem hezčí a přehlednější než ta z BLOG:CMS (nemluvě o výchozím vzhledu).

No nic :-) Prostě je to snůška hloupostí :-)
jozob
Profil
Timy
Dík za link. Ale ten článok ma vôbec nepresvedčil, ten by mal skôr presvedčiť bežných uživateľov, ktorý nemajú s PHP + mySQL žiadne skúsenosti.

Navyše môže byť článok objektívny, keď autor porovnáva iný CMS s vlastným? Ja si myslím, že určite nie, nakoľko autor bude hľadať každú chybičku na to, aby mohol niečo zhovadiť.
jozob
Profil
No tak už je to definitívne. Rozhodol som sa pre Wordpress. Inštalácia mi vôbec nepripadala ako p. Hulánovy, naopak bola to hračka. A zdrojové kódy su veľmi pekné, sám som si niekoľko vecí prerobil tak, aby mi vyhovovali.

Na Wordpress existuje mnoho pekných šablón, ja som tiež siahol po jedenej a pretvoril si ju. Slovenský preklad bol taktiež k dispozícii a niektoré nepreložené veci v šablóne sa taktiež ľahko prekladali.

Nakoniec z toho vznikol celkom použiteľný CMS. Veľmi ocenním automatické generovanie .htaccess.

Výsledok môžete vidieť na adrese www.prievan.sk

Ďakujem všetkým za informácie.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0