Autor Zpráva
xkomczax
Profil
pouštím se do psaní redakčního systému a chtěl bych se zeptat, které všechny informace dát do databáze. kdybych tam dal všechen obsah kromě zdrojáků, bylo by to asi hodně pomalé, že? takže dávat vůbec něco (kromě uživatelů a hesel) do databáze?
dík
xkomczax
koudi
Profil
všechno co jde.
xkomczax
Profil
všechno co jde.
proč to dávat do databáze? nebude to pomalejší? nebylo by lepší normálně vždy zadat, aby se stránka vytvořila na disku? a když to bude v databázi, nebudou to mít vyhledáče míň rádi?
zatím dík za odpověď, jenom jestli bys mohl vysvětlit proč.
Hugo
Profil
S databází se pracuje líp než se soubory na disku. Velkou výhodou je fulltextové vyhledávání.

Vyhledávače nemají šanci zjistit, kde máš data uložená, protože dostanou až hotovou HTML stránku.

Co se týče rychlosti, tak záleží na železe. Ale často běží databázový server na zvláštním stroji, takže to může být naopak rychlejší.
xkomczax
Profil
Vyhledávače nemají šanci zjistit, kde máš data uložená, protože dostanou až hotovou HTML stránku. - ani nevím, proč jsem napsal takovou kravinu. jasně. asi jsem si to s něčím spletl.
dávat do databáze taky zdrojáky redakčního systému? asi ne, co? nebo mohla by v tom být nějaká výhoda?
a ještě jeden dotaz: vyplatí se dávat do databáze taky obrázky a soubory (třeba zip archivy)?
ninja
Profil
Ad davat do databaze zdrojaky: Myslenka je to zajimava. Na disku mit jen maly zavadec databaze a pak docitat z DB. Problem by byl pri spatne dostupnosti DB. Stejne tak caste pouzivani funkce eval (nebo ekvivalentu) neni moc dobre. Rozhodne to vetsina lidi (aplikaci) nedela, radeji bych se tomu vyhnul.

Ad davat do DB obrazky a ostatni soubory: Zalezi jak s s obrazky a soubory budes pracovat. Pokud je budes chtit pouze zdostupnit pres HTML stranku (pomoci tagu <img> nebo <a>) asi je zbytecne zatezovat stroj i DB nacitanim z databaze a posilanim klientovi, kdyz je muze webserver primo nacist jako soubor a flushnout na klienta.

Lepsi je si do DB umistit pouze zaznam o nazvu (ceste) k souboru a pripadne meta informace (velikost, popisek, prava, atd.).
Leo
Profil
Do databaze bych dal vsechno krome obrazku (do db jen info o nich). Co se tyka rychlosti, tak samozrejme, ze se nebude cela procedura kompilaci a sestavovani stranky delat uplne od zacatku pro kazdy pozadavek na stranku, ale zavedete nejake kesovani (napriklad do docasneho souboru na strane serveru, kesovani na urovni http atd.) Leo
error414-
Profil *
Treba davat do do db nastavovaci veci pro nejaky projekt podle me zbytecne kdzy mohu mit silnejsi funkce na parsovani souboru.
Leo
Profil
"kdzy mohu mit silnejsi funkce na parsovani souboru"

Silnejsi? :-) Parsovani? Proc. Leo
xkomczax
Profil
Do databaze bych dal vsechno krome obrazku (do db jen info o nich). - nechápu, mohl bys to trochu víc popsat? info o obrázku je přece ve webové stránce (odkaz). nebo jak?
Hugo
Profil
xkomczax

Leo mel na mysli cestu k tomu obrazku, popis apod. Z tech informaci slozis tag img a obrazek se bude tahat z disku.
xkomczax
Profil
tak jo, asi už jsem zjistil to, co jsem potřeboval vědět a tak mi nezbývá než poděkovat. díky.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0