Autor Zpráva
hw3
Profil
Zdravíčko!
Mám na vás takový speciální dotaz. Hodně dlouho jsem hledal informace z tohoto oboru a nakonec jsem se rozhodl zeptat zde, protože vím, že je tu mnoho lidí, kteří v tom mají mnohé zkušenosti... No nebudu běhat kolem horké kaše. Chystám se dělat dlouhodobou maturitní práci. Napadlo mě pustit se do aplikace v PHP, o které jsem "snil" a kterou (alespoň podobnou) jsem hledal na Internetu. Byl by to jakýsi extrémně univerzální a flexibilní CMS. Nicméně nic takového jsem nikde nenašel, ale myslím si, že by to bylo docela užitečné. Už jsem takřka odhodlán se do toho vrhnout, ale nedá mi to a tak se radši ještě ptám.

Sepsal jsem jakýsi popis tohoto produktu a ten zaslal svému panu profesorovi jako návrh. Chtěl bych ale znát názor více lidí, kteří se v tomto oboru také pohybují. Takže abyste detailně chápali, co je mým záměrem, ten popis je tady (PDF, ~73kB). Pokud to někdo zvládnete celé pročíst, mám tedy následující dotazy:

1a) existuje nějaký takovýto systém v PHP (nejlépe OpenSource) nebo alespoň podobný (s obdobnou "filosofií")?
1b) Našel jsem systém FAR-PHP, který možná podle popisu na jeho webu trochu odpovídá "mým" požadavkům. Neznáte ho náhodou? Neexperimentovali jste s ním? Nechce se mi to instalovat, když jste to už možná mnozí zkoušeli. (...ale jestli ho nikdo nebude znát, tak to zkusím instalnout.)
2) pokud je Vaše odpověď na otázku č.1a záporná: myslíte si, že má smysl takovýto systém naprogramovat? Že by byl užitečný a lidé by ho používali - byl-li by OpenSource?
3) V případě, že bych se do toho pustil, napadají vás nějaké problémy, či slepé uličky, ve kterých bych mohl hned ze začátku "skončit"?

Mám to všechno v hlavě docela dobře uživatelsky i technicky rozmyšlené, ale je samozřejmě možné (ba skoro jisté), že mi unikají základní problémy.

Tak to je snad zatím vše. Předem děkuji za všechny vaše odpovědi a přeji příjemný pozdní večer.
hw3
Profil
Tak jsem nainstaloval FAR-PHP, ale jedná se o klasický CMS pro webové stránky...

Nevíte tedy prosím někdo, jestli něco takového (viz můj první příspěvek) existuje? Má smysl to vytvořit?

Děkuji.
tiso
Profil
http://php.vrana.cz/vytvoreni-administracniho-rozhrani-v-php.php
hw3
Profil
tiso

Díky. Tento článek jsem četl. Jenže tahle aplikace Jakuba Vrány není (a asi ani nebude) opensource...

Ještě jsem našel projekt DataFace. A ten už vypadá, že by mohl plnit to, co "chci". Máte s ním někdo zkušenost?
llook
Profil
Spíše než mezi CMS hledej mezi aplikačními rámci (frameworky). Ačkoli v PHP asi nic moc použitelného nenajdeš. Vzal sis dost velký sousto. Jestli to má být už k letošní maturitě, tak to dost možná nestihneš na takové úrovni, abys s tím byl sám spokojený. Vymyslel bych si něco jednoduššího a tenhle projekt dělal tak možná sám pro sebe bokem.

Taky mi nepřipadá rozumné omezovat se na PHP4. Je nejrozšířenější jen proto, že na něm jedou starý aplikace, ale když se podíváš na nabídky práce, poptávka je spíše po PHP5 programátorech - z toho vyplývá, že PHP5 je to PHP ve kterém se dneska programuje.
tiso
Profil
hw3 - nevedel som že si to čítal, okrem "(nejlépe OpenSource)" to spĺňa bod 1a)
Zmysel by to malo i ako súčasť CMS systému.
Ja mám len all-in-one skript s prihlásením ktorý mi vypíše názvy tabuliek a ich polí v databáze + počet záznamov, vypíše obsah konkrétnej tabuľky, umožňuje editovať/zamazať/pridať záznam, ďalej umožňuje zadávať priamo MySQL dotazy, ak je to SELECT tak vypíše vrátené dáta.
Mastodont
Profil
hw3

Co si představuješ pod pojmem "univerzální a flexibilní CMS"?

Jestli máš na mysli maximální propojitelnost jednotlivých modulů, tak se vyhni slepencům typu Mambo a studuj dva IMHO nejlepší CMS - Drupal a Xaraya. Mají jedinou nevýhodu - po letech vývoje jsou již hoooooodně komplikované.
Mastodont
Profil
hw3

Ten projekt DataFace je jen jedním z mnoha frameworků pro vývoj aplikací, a to dost jednoduchý - kromě něj je třeba Seagull, Coge Igniter, Symfony ...
hw3
Profil
llook
Ne ne, pro letošní maturity ne. Jsem blázen, ale ne takovej :-) . Teď jsem ve třetím ročníku, takže je to až na příští rok, takže času docela dost při nějaké pravidelné práci. Určitě to nechci šít horkou jehlou na poslední chvíli. :-)
Ad PHP 4 vs. 5: No já nevím. Nebráním se učení PHP 5, ale myslím si (ale je to můj osobní názor), že ještě nějaký čas bude bohužel na serverech ještě dost PHP 4. Myslím tím hlavně třeba freehostingy. Tenhle projekt chci dělat s tím, že ho třeba využijí i ostatní. A stále dost lidí by to eventuelně používalo na freehostingu. Mimo to i já si platím hosting a tam to pořád jede na PHP4... Když si například vezmu rozsáhlou aplikaci, jako je třeba phpMyAdmin, tak ten i v aktuální verzi je stále zpětně kompatibilní s PHP 4, což je podle mně ohromná výhoda.

tiso
Nejde ani tak o to, že ten projekt není OpenSource - myslel jsem tím, že ho nemůžou ostatní zdarma využívat. Myslím si, že podobných aplikací je docela dost, jenže soukromých - že to používají webdesignerské firmy a webdesignéři a mají to jenom pro sebe - a nebo to prodávají za nepředstavitelné částky (což já naprosto chápu a neodsuzuji!). Mně ale šlo o to vytvořit systém, který by mohli používat i ostatní. Nechci na tom vydělat. Chtěl bych doplnit něco, co myslím chybí.
Jinak co se týče editace/mazání/přidávání záznamů, na to by se klidně dal použít například "starý známý" phpMyAdmin. Ale mně šlo o to, aby to bylo co nejpřizpůsobitelnější i pro běžného uživatele.

Mastodont
Co si představuješ pod pojmem "univerzální a flexibilní CMS"?

To, co píšu v tom PDFku. Čili systém, který by si nevytvářel svoje tabulky na články/příspěvky/návštěvní knihy/komentáře/... (jako většina mně známých CMS - WordPress, TextPattern, Drupal?,...) , ale uměl by se "obalit" okolo libovolné hotové databáze. Na Drupal jsem myslím koukal, ale ten asi "neumí" to, co chci. Xarayu neznám - ta by to mohla "umět"?

Jo a co je to prosím vás "framework"? Mnohokrát jsem na to narazil, ale nějak nevím, co si pod tím slovem představit. :-) Je to něco jako API?

Velice děkuji!
Mastodont
Profil
hw3

Už jsem si přečetl a je to jasný - ty hledáš jen universální administraci ... tak tu neznám, ale na hotscripts.com se dají najít nějaký automatický generátory .. případně si proběhni

http://www.google.cz/search?hl=cs&q=php+generator&btnG=Vyhledat+Google m&lr=
Mastodont
Profil
Framework je kolekce hotových nástrojů pro tvorbu aplikací - najdi si třeba Zend, Symfony nebo Seagull.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0