Autor Zpráva
hleb
Profil *
Nemáte někdo zkušenosti s vytvářením vlastního RS? Je to už poměrně složitější problém. Nevím, jak si to mám rozvrhnout. Musí to fungovat, nesmí to mít velké bezpečnostní trhliny, nesmí to být příliš pomalé a těžkopádné. Mám hodně zkušeností s programováním v C/C++, takže kódu rozumím. Ale nemám už tolik zkušeností s tím, co dokáře PHP a mám jen teoretické zkušenosti s Mysql

Určitě bude zapotřebí databáze, která bude obsahovat informace o uživatelích, kteří mají k administraci přístup a informace o samotných aktualitách.

Co s textem aktuality? V databázi bude tabulka AKTUALITY a ta bude obsahovat sloupce jako ID, datum, Nazev,.. Může obsahovat i sloupec - TEXT AKTUALITY, nebo je to moc dlouhé a mám text dát do zvláštního souboru. Do tabulky pak dát jen jméno souboru, ve kterém je uložena?

Na webu bude odkaz :administrace: a v něm formulář pro přihlášení. Dostačuje zakodovat heslo MD5 a porovnavat ho se zakodovanym v databazi? Nedá se to obejít tak, že se někdo dostane na stránku administrace aniž by použil formulář?

Budu muset ošetřit případ, kdy v administraci budou operovat 2 lidé nad stejnými daty, nebo si to poradí samo?
Leo
Profil
No vidim, ze to mate beh na dlouhou trat.

"Budu muset ošetřit případ, kdy v administraci budou operovat 2 lidé nad stejnými daty, nebo si to poradí samo?"

Samo se nikdy neosetri nic, Leo
hleb
Profil *
No vidim, ze to mate beh na dlouhou trat.

Já doufám, že za dva týdny to dám dohromady...
Joker
Profil
hleb
Nemáte někdo zkušenosti s vytvářením vlastního RS?
Má :) Třeba moje stránky spravuje můj vlastní redakční systém. Ale přiznám se, že neměl moc dokonalou analýzu- prostě to začalo před lety jakýmsi "pseudo-redakčním systémem" (který se dokonce pořád na několika webech používá :) ), pak jsem se vždycky čas od času zděsil nad tím kódem a celkově ho přepsal... až vzniklo něco, co se dá považovat za redakční systém :)

No dobře, k otázkám :)
Takže, v první řadě bych si rozmyslel, jestli vůbec dělat vlastní redakční systém. Dělat si pro svůj web svůj redakční systém často znamená věnovat víc času programování a správě redakčního systému, než samotnému webu.

Co s textem aktuality? V databázi bude tabulka AKTUALITY a ta bude obsahovat sloupce jako ID, datum, Nazev,.. Může obsahovat i sloupec - TEXT AKTUALITY, nebo je to moc dlouhé a mám text dát do zvláštního souboru. Do tabulky pak dát jen jméno souboru, ve kterém je uložena?
Jednoznačně do databáze. Od toho je tam datový typ TEXT.

Dostačuje zakodovat heslo MD5 a porovnavat ho se zakodovanym v databazi?
Je to řekněme "dostatečná", možná i "dobrá" ochrana, pokud se to vezme školní stupnicí.

Budu muset ošetřit případ, kdy v administraci budou operovat 2 lidé nad stejnými daty, nebo si to poradí samo?
Tohle řeší databázové transakce. V MySQL ale myslím transakce nepodporují MyISAM tabulky.
Na "vyšší úrovni" (například jeden administrátor zrovna upravuje nějaký článek a druhý administrátor by chtěl upravovat tentýž článek) to už musí řešit programátor.
hleb
Profil *
Nemůžu si to rozmyslet, protože to je součást mé bakalářky. Tworba webu se nedá jako bakalářka obhájit, aje pokud je v něm vlastní redakční systé, to už je něco jiného. Abych to upřesnil, nemusí to být extrémně dokonalé. Musí to umět přidávat a mazat aktuality, fotky a soubory vybraných typů (doc, jpg, pps, pdf). Vzhledem k tomu, že nemám s SQL zkušenosti, tak na tu práci mám zhruba 4 týdny. Myslím, že to se dá stihnout, ne?
Leo
Profil
Vite ono udelat v php cokoliv je jednoduche. Udelat to kvalitne (cimz se mysli osetreni chyb, mozneho chovani uzivatele, zabezpeceni apod.) znamena mnohem vic prace. Nicmene za 4 tydny se to snad zvladnout da, zvlast, kdyz nedelate nic jineho. Leo
Joker
Profil
hleb
Já doufám, že za dva týdny to dám dohromady...
:o))) No, dobře, záleží na intenzitě práce, jak to má být rozsáhlé, a tak... ale dva týdny, když se přitom chcete současně učit PHP a databáze, mi přijde "trochu optimistický" předpoklad.
Já bych řekl spíš tak měsíc na první verzi, další měsíc na studium a zdokonalování se v PHP a databázích a potom dva-tři týdny na přepsání té první verze do použitelné podoby ;-)
hleb
Profil *
No uvidim. Pripočtu li k tomu, že si vezmu zdrojak nějakyho RS a inspiruju (opravdu inspiruju, ne jako CTRL+C : CTRL+V) se některejma postupama, pak se to snad bude dat zvladnout. Každopádně zatím děkuju za pomoc
hleb
Profil *
cimz se mysli osetreni chyb, mozneho chovani uzivatele
Tak to je kapitola sama pro sebe. Já mám tu výhodu, že ten web můžu pustit do světa a chyby opravovat, jakmile se objeví. Jsem se zákazníkem v neustálém kontaktu i mimo tuto práci a nemám nic jako dealine, kdy musím odevzdat kompletní verzi. No a u obhajoby se už dá říct - podívejte, tohle jsem udělal, vím že to má mouchy, ale dělal jsem to poprvé

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0