Autor Zpráva
gardener
Profil
Zdravím,
mám dotaz:
pokud ukládám článku do DB, jak nejlépe ukládat výledné url k článku?
Zatím mi jako nejlepší příjde způsob tento>>
nadpi článku zbavím diakritiky, doplním mezery pomlčkami a přidám id článku, to celé pak uložím do tabulky články do sloupce URL, poté si vždy vyparsuji ID.
Věřím ale, že to lze dělat i lépe...

Díky za každou radu..
ninja
Profil
Proč do URL čláknu vkládáte ID? Proč tam potom vkládáte nadpis článku? a Proč něco takového ukládáte, když v DB již ID i název článku jistě máte?
Alphard
Profil
ninja:
a Proč něco takového ukládáte, když v DB již ID i název článku jistě máte?
Myslím, že to není až tak špatný nápad. Sloupec url je často k vidění. Je na něm index a data v něm jsou v konečné podobě. Tuto denormalizaci (duplicitní data) považuji za přínosnou.

Proč do URL čláknu vkládáte ID?
Lenost, nemusí řešit duplicitní názvy.
gardener
Profil
To ID je tam hlavně z toho důvodu, že pokud bych tahal jen z titulku článku a ukládal to jako URL, musím název zbavit diakritiky, zaplnit mezery, no pokud bych takový článek zobrazil jako URL, tak po jeho zavolání bych musel pro vyhledání odpovídajícího záznamu doplnit diakritiku(to si nedokáži ani pořádně představit:), takto si jenom vyparsuji z konce id, oddělené znakem - a je to, ten název je tam jen kvůli vyhledávačům..

Takže když tak nad tím přemýšlím....bych ani ten další sloupec nepotřeboval?
Mastodont
Profil
takto si jenom vyparsuji z konce id, oddělené znakem
ID je lepší mít na začátku, jako to je na novinky.cz, pak stačí (int) namísto parsování
X
Profil *
Skus sa pozriet na nettephp ako toto riesi cele generovanie url, myslim si ze je to skvele ako priklad. Samostatne ukladanie url podla nazvu clanku sa mi zda nedomyslene riesenie. Predstav si ze znemis nazov claku. Musel by si menit aj ulozeny udaj v databaze co je nie moc dobre riesenie, hlavne ak by si na to zabudol
X
Profil *
Inak url nemusis ukladat, staci si ho odvodit a pomocou neho vyhladat v db id clanku. Tu moze nastat roblem ze mas dva rozne clanky s roznymi nazvami. Ale to by sa asi nemalo stat pokial ta stranka nebude giganticka Pripadne url mozes skombinovat s niecim inym ako pise Mastodont nadomnou
gardener
Profil
Zrovna ale o způsobu, jak to dělají novinky.cz jsem četl spoustu dohadů. zda je to dobré, či ne, to takto dělat..mě osobně to příjde o.k ale možná jsou nějaké aspekty, které jsem nedomyslel, nebo mě v souvislosti s tím nenapadly..
jinak na tette se podívaám, co tam mají napsaného..
Mastodont
Profil
gardener
Způsob odkazování na Novinkách má tu "nevýhodu", že za číslo můžeš napsat cokoli, čili ty vymyslíš například
18110-klaus-rezignoval-a-hodla-se-venovat-kaktusum
ale kdokoli ten odkaz může šířit jako
18110-kikina-jde-konecne-do-r***i

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0