Autor Zpráva
miskith
Profil
Dobrý den. Mám dva dotazy (žádný problém), tak to snad nevadí. Pokud ano, tak se omlouvám. Jde o dotazy na spojení PHP a databáze, ale umístil jsem to do této sekce, protože mi příjde že se to sem hodí více než do sekce databáze.
1) Chtěl bych se zeptat, kolik mají tak přibližně slušné weby dotazů na databázi (queries). Prostě kolik tak přibližně by měl mít maximálně dotazů můj web při načtení, aby to nezatěžovalo příliš databázi a stránka se načítala svižně.
2) Je lepší používat složené dotazy a dělat je tak složitější a nebo rovnou udělat místo jednoho složitého třeba dva jednodušší? (Opět mi jde o menší zatěžování databáze a svižnější načítání webu.)

Děkuji za vaše odpovědi
PS: Vím že odpovědi budou spíše individuální, ale i tak mi to pomůže ;).

Moderátor Joker: Dotaz na databáze a ne PHP, přesunuto do databází.
pEeLL
Profil
1, zalezi na zamereni webu. obycejny osobni web jich pochopitelně bude mit mene nez treba eshop. samozrejme cim min tim lip. zadne psane ani nepsane maximum neni. myslim ze u bezneho webu by ses mel drzet v radu jednotek, ale obecne to rict nejde.

2,vetsinou je lepsi jeden slozeny protoze misto toho abys dvakrat kontaktoval databazi ji kontaktujes jen jednou - usetris cas. ale opet dva jednodussi jsou lepsi nez jeden zpraseny ktomu aby byl jen jeden.
miskith
Profil
pEeLL:
co se týče 1), tak jde o herní portál
a ohledně 2), tak sem si to myslel ;).
Mastodont
Profil
Na druhou otázku žádná jednoznačná odpověď neexistuje a debatí se o tom dnes a denně - průkazná jsou pouze čísla z testů na konkrétní db. U první otázky záleží na tom, zda jde o shared nebo vyhrazený hosting, jaká db je použita, zda má zapnuté kešování dotazů ... na straně PHP se dá pomoci především kešováním výsledků dotazů.
AM_
Profil
1 - já vidím jednoznačnou odpověď, co nejméně :D pokud je v kódu dotaz, který by tam být nemusel, tak by tam samozřejmě ani být neměl, pokud ten dotaz má své opodstatnění, tak tam prostě být musí a nemá smysl o tom debatovat.
Samozřejmě se dá napsat kód o deseti dotazech, nad jehož příšerností se leckdo pozastaví. Obvykle lze dotazy koncipovat tak, že se jich v celku na načtení stránky vykonají maximálně desítky i na velmi složitých webových aplikacích.

2 - neplatí to úplně vždy, ale obecně čím méně dotazů, tím lépe. Pokud je databáze dobře optimalizovaná, řekneš jí jedním dotazem vše, co chceš, a ona už bude vědět, jak to nejrychleji zpracovat. Kdežto když jí dotazy budou chodit postupně, bude muset některé věci dělat vícekrát, a u velkého množství dotazu může být pokles výkonu přímo katastrofální.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0