Autor Zpráva
Amunak
Profil
Nikdy jsem neskládal nějaký složitější dotaz. Jak mám udělat, aby se při tomto příkazu
UPDATE `chatter_users` SET `online` = 0 WHERE `last_active`+1800 < UNIX_TIMESTAMP() AND `online` = 1

vykonalo ještě
INSERT INTO `chatter_chatboard` (time, user_id, user, message) VALUES ('UNIX_TIMESTAMP()', 0, 'System', 'Uživatel <jméno> byl odhlášen ze systému za dlouhodobou neaktivitu.')


<jméno> chci nahradit polem `user` v `chatter_users` právě tím jménem, kterému jsem nastavil online na 0.

Díky za pomoc.
Kajman_
Profil *
Máte-li možnost triggerů, tak to půjde přes něj.

Jinak select uživatelů, co se mají odhlásit. Pak je odhlásit updatem a insertnout do chatu.
Alphard
Profil
Jestli nemáte triggery a chcete šetřit dotazy, mohlo by to jít takhle.
insert into chatter_chatboard (time, user_id, user, message) select UNIX_TIMESTAMP(), 0, 'System', concat('Uživatel ', user, ' byl odhlášen ze systému za dlouhodobou neaktivitu.') from `chatter_users` SET `online` = 0 WHERE `last_active`+1800 < UNIX_TIMESTAMP() AND `online` = 1;
UPDATE `chatter_users` SET `online` = 0 WHERE `last_active`+1800 < UNIX_TIMESTAMP() AND `online` = 1
Amunak
Profil
Kajman:
Triggerům bych se rád vyhnul. Jak to udělat přes ten select? Hlavně bych se rád vyhnul ještě zpracování v PHP, protože při větším počtu uživatelů by se to mohlo poněkud zpomalovat, není-liž pravda?

Alphard:
Díky, něco takového potřebuji, ale váš dotaz bohužel nefunguje. Nemá být to za tím selectem v závorkách? Zkoušel jsem to nějak upravit, ale nepovedlo se. Ještě mě napadá, že v tom prvním dotazu přebývá
SET `online` = 0 
Alphard
Profil
[#4] Amunak
Přebývá, kopíroval jsem to a asi jsem zatáhl kurzorem moc do strany. Bez toho to jde?
Amunak
Profil
Alphard, Alphard:
no jo, jde! Super, díky!
Amunak
Profil
Ještě mě napadá - jak to opodmínkovat přes IF tak, aby se to vykonalo pouze když
SELECT * FROM `chatter_misc` WHERE `variable` = last_maintenance

+300 < UNIX_TIMESTAMP()
?

V té tabulce si vlastně vždy ukládám "proměnné" a jejich "hodnoty". Tak bych to z toho potřeboval vytáhnout a ještě nacpat do IF STATEMENT.
Alphard
Profil
Třetí tabulka? Je mi líto, ale nechápu strukturu a vztahy.
Amunak
Profil
Alphard:
Jen potřebuji do IF nějak zapracovat získání hodnoty ze sloupce value z tabulky `chatter_misc`kde se sloupec variable rovná 'last_maintenance'. K této hodnotě pak přičíst 300 (5minut) a porovnat to s aktuálním časem.

Chci tím docílit toho, aby se před tím šíleným dotazem nejprve zkontrolovalo, kdy byl naposledy vykonán, a pokud to bylo dříve jak před pěti minutami, tak to ignorovat.
Alphard
Profil
Už rozumím, ale neporadím. Nevím, jestli to vůbec půjde dát do jednoduchého dotazu, zkuste se podívat na Větvení uložených procedur.
Zvažte možnost, že byste to ukládal do souboru.
Amunak
Profil
Alphard:
Asi to prostě nebudu dělat složitě - buď to úplně vynechám a spustím to třeba cronem nebo při každém přihlášení a odhlášení nějakého uživatele (místo spuštění s kontrolou třeba po každém napsání příspěvku), nebo tu kontrolu a podmínku zpracuji v php. Tu nejhorší část (nejzatěžovanější) mám v MySQL, a to je důležité. Ještě jednou díky.
Kajman_
Profil *
Amunak:
Jak to udělat přes ten select?
Do proměnné v php si dát výsledek
select group_concat(`user_id`) as seznam_id from `chatter_users` WHERE `last_active` < UNIX_TIMESTAMP()-1800 AND `online` = 1

A pak dva dotazy
insert into chatter_chatboard (time, user_id, user, message) select UNIX_TIMESTAMP(), 0, 'System', concat('Uživatel ', user, ' byl odhlášen ze systému za dlouhodobou neaktivitu.') from `chatter_users` WHERE user_id in ($seznam_id);
UPDATE `chatter_users` SET `online` = 0 WHERE user_id in ($seznam_id);

Místo proměnné v php lze použít i temporary tabulku.

Jinak Alphardovu verzi je lepší uzavřít do transakce, aby se zamezilo možnosti nekonzistence logu a stavu online.
Alphard
Profil
do transakce, aby se zamezilo možnosti nekonzistence logu a stavu online
V tomto případě by asi také mohlo stačit dát v php $time = time(); a $time pak dasadit do obou dotazů. Na zprávy chatu to bude dostatečně přesné a jednodušší. Myslel jsem na to a zapomněl to napsat :-).
Amunak
Profil
Kajman:
Použiju tu Alphardovu verzi - PHP se o to pak nemusí vůbec starat, a to je to, o co mi jde. Ale jak vidím, stejně se s těmi transakcemi budu muset naučit. Ale zase na druhou stranu, tohle není nijak zásadní a když se to neprovede poprvé, provede se to podruhé a nic se nestane.
Kajman_
Profil *
Amunak:
Tak si alespoň přepište podmínku
`last_active`+1800 < UNIX_TIMESTAMP()

na
`last_active` < UNIX_TIMESTAMP()-1800

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0