Autor Zpráva
vinx
Profil *
Chystám se vytvořit 15 tabulek s celkem 89 hodnotami. Chce mi v tom někdo zabránit?
Budou propojené a zajímá mě, jestli nemáte nějaké tipy. Nikdy jsem tak velké propojení nedělal.
jenikkozak
Profil
vinx:
15 tabulek a 89 hodnot, to vychází na necelých 6 hodnot do každé tabulky. Když tato bude mít tři sloupce, tak v každém budou dva řádky. Vypadá to jako špatně navržená struktura.
Co je cílem těch patnácti tabulek? Jistě se najde lepší řešení.
vinx
Profil *
Omlouvám se. Myslím tím 15 tabulek a 89 sloupců. Vše propojené. Tak aby opakující se hodnoty byly ve zvláštních tabulkách. Jinak by měla jedna tabulka 89 hodnot a to bych asi nerozchodil.
Zase 89 sloupců.
No vlastně 75 sloupců, když odečtu id jednotlivých tabulek, které bych v jedné tabulce nepotřeboval.

Moderátor Alphard: Spojeno více příspěvků.
Alphard
Profil
vinx:
Tohle není chat.
Takto obecně moc rad nedostanete. Dejte sem příklad vašeho databázového dotazu, uvidíme.
DoubleThink
Profil *
vinx:
Chce mi v tom někdo zabránit?
Dělej si co chceš, nám je to buřt.

jenikkozak:
Vypadá to jako špatně navržená struktura.
Tak nějak intuitivně souhlasím. 89 významově neredundantních parametrů jsem neviděl ani v databázi munice.
vinx
Profil *
"Dělej si co chceš, nám je to buřt. "
Komu je to buřt přesně?

"Tak nějak intuitivně souhlasím. 89 významově neredundantních parametrů jsem neviděl ani v databázi munice. "
Už jsem to upřesnil, prozměnu čti celé téma, když už musíš reagovat.
panther
Profil
vinx:
Už jsem to upřesnil, prozměnu čti celé téma, když už musíš reagovat.
i ty čti celé téma, prosím.

Alphard už napsal, že z obecně položené otázky konkrétní odpověď nedostaneš. Tvůj návrh může být jediný správný, nebo taky úplně špatný. Bez konkrétních informací se nic nového nedozvíš.

Když už tu chceš reagovat, zkus to s chladnou hlavou. Tím, že se budeš utrhovat na ostatní, na sebe moc dobré světlo nevrháš - a ostatní mohou mít menší ochotu radit ti.
vinx
Profil *
panther:
Panthere, přečetl jsem celé téma. Rád odradím typické přispěvovatele se zbytnělým egem a snahou tlachat bez špetky nové informace.

Otázka zní čeho se vyvarovat při stavbě velké tabulky, co jste udělali za chybu.

Myslím, že existují užitečnější odpovědi než "Dělej si co chceš, nám je to buřt. " anebo "Tak nějak intuitivně souhlasím.".

Informační hodnota = 0.
DoubleThink
Profil *
vinx:
Informační hodnota = 0.
Neřekl bych, že úplně nula.
Když nic, tak teď aspoň víš, že mě moje intuice přiměla tě považovat za databázového břídila.
panther
Profil
vinx:
Otázka zní čeho se vyvarovat při stavbě velké tabulky, co jste udělali za chybu.
nikdo neví, co těch 89 sloupců obsahuje a jakou mají mezi sebou provázanost. Nikdo ti tedy nemůže poradit, čeho se vyvarovat.

Pokud si chceš svoje tajemství nechat pro sebe, radu nečekej - věštci nejsme a obecně dobré nebo špatné řešení neexistuje.
Petr ZZZ
Profil
DoubleThink:
89 významově neredundantních parametrů jsem neviděl ani v databázi munice.

Já databázím nerozumím, ale není například na biologický systém zapotřebí mnoha tabulek či parametrů? Biologové dělí život na říše, říše na kmeny, kmeny pak obsahují podkmeny, podkmeny obsahují třídy, třídy se dělí na podtřídy, ty zas na řády, řády obsahují podřády, ty zase nadčeledi, nadčeledi sestávají z čeledí, čeledi z podčeledí, podčeledi z tribů, triby obsahují rody, rody se dělí na podrody, podrody na druhy, druhy na poddruhy. Jsou nadšenci, kteří dělí poddruhy na metapopulace, formy, variety, morfy, natie, aberace a já nevím co ještě.

Na kolik tabulek bys odhadl třeba databázovou strukturu biolibu? Tam nějaký takový systém asi je. K tomu databázová struktura geografická (světadíly, státy, možná okresy a obce, nadmořská výška), databáze autorů fotografií, autorů determinací, datum nálezu housenky, datum její fotky, datum determinace, datum zápisu do databáze atd…

Fauna Europaea asi taky nebude rozcvička na víkend. Nebo si to představuji zbytečně složité?
xmark
Profil
Petr ZZZ:
Tvoje úvahy jsou možná správné, ale silně od věci. vinx se neobtěžoval popsat co chce a když mu toto někdo napíše, startuje na něj nehorázným způsobem. Koukám že byl smazán můj příspěvek, kde jsem psal, ať si to udělá jak chce a neotravuje tady s tím. Co přesně je na tom špatně, když má tazatel větší starost o fórum (hlášky "tak to tady můžeme zabalit" je opravdu škoda), než o to, aby popsal, co vlastně chce? Je tady nade mnou 11 příspěvků off topic, 10 z nich zbytečných, jen proto, že otázka byla položena prostě ignorantským způsobem.
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
není například na biologický systém zapotřebí mnoha tabulek či parametrů?
Biologové dělí život na říše (...), natie, aberace

Je to normální strom, takže jedna tabulka se třemi sloupci. id (uint), type (enum) a parent (uint).
Petr ZZZ
Profil
DoubleThink:
Díky.
Kajman_
Profil *
vinx:
Otázka zní čeho se vyvarovat při stavbě velké tabulky

Nezapomeňte na normalizaci. U patnácti provázaných tabulek se už hodí po normalizaci i nakreslit schéma s jejich propojením (buď v nějakém sw nebo klidně i na velkém papíře). Návrh potom dobře zdokumentovat, ať se v tom orientuje dobře další programátor nebo Vy po delší době.
vinx
Profil *
Kajman:
Díky, toto je první příspěvek k věci. Ostatní si ten nekonečný včerejší flame v podobě nekonečného osočování a pošklebků mohli odpustit.

Budu muset zaznamenat k primární výsledné informaci asi 75 údajů. Logicky mi vyšlo 15 tabulek. 14 sloupců navíc, které potřebuji k ID udělalo tabulky o celkovém počtu 89 sloupců. Jak se můžete níže podívat, hlavní tabulkou je výrobek.

Za rok práce (s excel tabulkami) jsem zjistil, že se vše mění, objednávka nemusí záviset na výrobku a naopak výrobek nemusí ve všech údajích odpovídat údajům objednávky. Dokonce i výrobek se může stát speciálním. I přesto musí být tabulky co nejmenší a údaje by se také měly opakovat co nejméně. Dále pak bude výrobek načítat z tabulky výrobek_typ, aby se nemuselo při přidávání vše vypisovat ručně a zároveň dalo měnit podle aktuální potřeby.

Konečný výsledek je zde:
www.mediafire.com/?rwytlfpfac55qzh

Dotazy se hledají špatně, protože o problémech, které jsem věděl, jsem už vyřešil. Námitka, že bych měl napsat konkrétní dotaz tedy není na místě.

Zajímaly by mě zkušenosti se zatížením databáze v takto složitých tabulkách a případné problémy přidávat další tabulky. V nejlepším případě nechám aplikaci udělat někým, kdo tomu tady očividně rozumí lépe než já.

Znovu opakuji, pokud nevíte o co jde, nikdy jste něco podobného nedělali nebo nemáte věcnou a konkrétní připomínku, obejdu se bez jakékoliv odpovědi.

Děkuji za pochopení.
_es
Profil
vinx:
toto je první příspěvek k věci
Nie, prvý k veci je až tvoj posledný príspevok, teda až na tie poznámky k diskutujúcim, ktorí sa ti snažili pomôcť a naznačovali že si dal málo údajov. Kajman ti dal odkaz na článok, kde sú veci, ktoré by mal každý, kto sa chce zaoberať databázami aspoň orientačne poznať.
vinx
Profil *
_es:
Takže pokračujeme ve spamu?
Petr ZZZ
Profil
vinx:
pokud nevíte o co jde, nikdy jste něco podobného nedělali…
Troufám si tvrdit, že pět až sedm diskutujících (kromě mojí maličkosti nejspíš všichni) v tomto vláknu toho o databázích ví víc než tušíš.

Znovu opakuji…
Také opakuji, a sice že se zde všichni obejdou bez urážek a i potom sotva někdo poradí na obecnou otázku bez nějaké konkretizace problému. Na tvém místě bych začal studiem techniky kladení otázek.
jenikkozak
Profil
vinx:
Zajímaly by mě zkušenosti se zatížením databáze v takto složitých tabulkách a případné problémy přidávat další tabulky.
Uvedené tabulky nejsou nijak neobvykle složité. U většiny dotazů nebude potřeba mnoho tabulek spojovat dohromady. (Na stránce s výpisem položek nebude potřeba lézt do faktur...)
Další tabulka se přidává k patnácti stejně jako k jedné, řekl bych.
Zatížení databáze nezáleží asi tolik na počtu tabulek, jako spíše na počtu požadavků na ně, což bude záležet na návštěvnosti projektu.

Obecné odpovědi na obecnou otázku:
Netahat z databáze data, která se v aplikaci nevyužijí, volit správné typy sloupců, u názvů sloupců nepoužívat mezery a diakritiku...
Petr__
Profil *
vinx:
Nakresli si to schéma databáze jak to radil [#15] Kajman, vyznač vazby, jejich typ, povinnost ve vztahu, primární a vazebné atributy. Pro inspiraci viz obrázky na Google. Fakt to hodně pomůže, stačí si to rozkreslit na papír (v této situaci asi nejrychlejší, lze ale použít i nějaký k tomu určený program nebo si s tím pohrát ve Wordu či PowerPointu), ofotit a odkázat tady. Jen tak z hlavy na základě toho odkazu to nikdo luštit nebude.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0