Autor Zpráva
TMScz
Profil
ahoj, řeším takový malý nepěknou věc:) Už nevím kde hledat, tak to zkusím dotazem tady...

mám 2 tabulky, v první je seznam knih (nabídka antikvariátu) a v druhá by měla obsahovat fotky jednotlivých knih + nějaké další infa. vazba mezi tabulkama je id knihy. jenže úplně přesně netuším, jak řešit vkládání nových záznamů. první tabulka je v pohodě, ale do druhé potřebuju vložit id knihy z tabulky 1, ale to při vytváření záznamu ještě neznám.

existuje na to vůbec nějaké řešení? s webem může pracovat víc "adminů" najednou, takže variantu "najdi max id +1" vylučuju, to by asi správně nefungovalo. samozřejmě to jde dát do jedné tabulky, ale začal jsem s tou první variantou, tak si chci jen potvrdit, jestli existuje nějaké řešení.

kdybyste někdo mohl nějak poradit, budu rád. jde mi čistě o logiku, já už si to pak nějak sesmolím:)
Alphard
Profil
Nejlepší je to id znát :-)
Nemůžete založit knihu i s nekompletním záznamem, dát jí třeba příznak nedokončeno a k ní plnit data? Pak se informace mohou doplnit updatem, nebo vše smazat při nedokončení.
Tori
Profil
Anebo udělat administraci tak, aby se nejdřív musela vytvořit kniha, a k ní teprv přidávat fotky, recenze atd. Klidně i v jednom formuláři obojí, ale zpracované v tomhle pořadí. Připadá mi to logičtější.
TMScz
Profil
uložit nekompletní záznam a pak to plnit... to si nedovedu uplne predstavit v pripade, kdy vkladam treba 20knih najednou:/ potrebuju to udelat nejjednoussi moznou cestou a jak to tak po sobe ctu, tak to udelam v ramci jedne tabulky:) bojim se jen velikosti db, jsem omezen 1gb a pri cca 30000 knihach s obrazky velikosti cca 30-50kb to bude dost na hrane. proto jsem to chtel dat do extra tabulky, aby se to dalo v pripade potreby zalohovat a odmazavat...
Tori
Profil
Obrázky musí být taky uložené v DB (= je to v zadání)? Pokud ne, tak stačí ukládat jméno souboru.
TMScz
Profil
Tori:
tak to je resene ted, ale v pripade treba ruzneho vydani jedne knihy, kdy je stejny nazev a vice fotek se pak prepisuji. vim ze toto je mozne osetrit, ale jelikoz nejsem zrovna profi programator, tak mi prislo jednodussi to dat do db:/ ale treba se pletu...
Alphard
Profil
TMScz:
Neznal jsem specifika projektu, poradil jsem řešení, které se mi nejlépe osvědčilo právě při uploadech apod.
Moc si neumím představit situaci, kdy se vkládají přílohy k 20 dosud neexistujícím knihám najednou, takže těžko radit konkrétně.

Řešení nacpat vše do jedné tabulky se mi zdá nejhorší. Mají-li být data v relaci 1:M, nebo M:N, je více tabulek doporučené řešení. Cokoliv jiného až na výjimky pravděpodobně nedopadne dobře.
TMScz
Profil
Alphard:
urcite nebude nikdy vice nez 1 obrazek k 1 knize. zkusim to s tim zalozenim nekompletniho zaznamu a naslednym doplnenim. nevim jestli to pujde postavit na soucasne reseni, ale aspon se neco priucim:) priznam se ze tato varianta me nenapadla, tak budu zkoumat:)
Kajman
Profil
TMScz:

Vložte knihu s použitím auto_increment. Pak si získané id zjistětě přes mysql_insert_id() nebo obdobu a použijte ho při druhém insertu.
TMScz
Profil
Kajman:
tak o tom uz jsem vubec nevedel:) dik moc, vyzkousim, hned jak bude chvilka cas:)
TMScz
Profil
Kajman:
tak ještě jednou díky, přesně to jsem potřeboval:)
Alphard
Profil
TMScz:
Tohle řešení mám na mysli od začátku. Můžu se zeptat, jak jste mě původně chápal?
TMScz
Profil
Alphard:
aha:( já to pochopil jako nejdříve vložit knihy a pak dejme tomu přes jiný formulář ji editovat a doplnit. Mě z toho vašeho popisu trochu zarazil ten následný update, možná proto jsem to pochopil jinak. To se omlouvám, v tom případě patří díky i Vám:)
Alphard
Profil
[#13] TMScz
Díky za vysvětlení. Mně nešlo o poděkování :-), ale abych příště lépe formuloval radu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0